Jump to content

Vinkkejä


ensihoitajaOP

Recommended Posts

Lähetetty

Antakaa vinkkejä nuorelle ensihoidon opiskelijalle. Motivaatio kova, miten tulla todella hyväksi ammatti osaajaksi ja mihin kannattaa kiinnittää huomiota erityisesti opinnoissa??

MAINOS
Lähetetty

Kiinnitä huomiota kaikkeen.

Lue paljon sekä koulukirjoja että kaikkea lääketieteellistä kirjallisuutta ja ole aktiivinen harjoitteluissa.

Ja muista että yksinkertaiselta vaikuttavatkin asiat voivat olla pohjimmiltaan ihan muuta kuin miltä näyttää. 

Slow is smooth, smooth is fast. Eli pikku hiljaa ja rauhassa asia kerrallaan... 

  • Tykkää 2
  • Kiitos 1
Lähetetty

Fysiologia ja anatomia. Vaikka alussa ehkä tuntuu, että mitä nyt jollain solutason jutuilla on merkitystä esim. jos luita on hajalla, niin kyllä on.

  • 4 kuukautta myöhemmin...
Lähetetty

unohda kaikki solutason jutut, ekg-hifistely, aivohermot jne. ensihoidon kuuluu olla suoraviivaista. noilla ed. mainituilla tiedoilla et tee mitään. t: 20-v ensihoitajana. 

- Ambulanssijuntti -

Lähetetty
Tunti sitten, Pärssinen kirjoitti:

unohda kaikki solutason jutut, ekg-hifistely, aivohermot jne. ensihoidon kuuluu olla suoraviivaista. noilla ed. mainituilla tiedoilla et tee mitään. t: 20-v ensihoitajana. 

Mistä sitä tietää mihin elämä kuljettaa.  Mistään tiedosta ei ole haittaa. Toivottavasti pysyt aina ensihoidossa, sä olisit suorastaan vaarallinen muualla. Toivotaan että eläkevuodet on lähellä tai on muuten hyvä suunnitelma tulevaisuuteen...... et sä huomisesta mitään vielä tiedä.

  • 2 viikkoa myöhemmin...
Lähetetty

huomaa, että sinä et tiedä ensihoidosta mitään. pysy kroonikko-osastolla pesemässä vanhusten perseitä. 

- Ambulanssijuntti -

Lähetetty
4 minuuttia sitten, Pärssinen kirjoitti:

huomaa, että sinä et tiedä ensihoidosta mitään. pysy kroonikko-osastolla pesemässä vanhusten perseitä. 

Kuka se sinunkin perseesi pesee, ellei hoitaja joka on kroonikko-osastolla töissä.  Mistä sitä tietää vaikka akuutisti sairastuneenakin olet vailla perseen pesua. Turha aliarvioida kenenkään työtä. 

ps. en ole kertonut profiilissani enkä kirjoituksissani missä työskentelen, joten älä vedä johtopäätöksiä. Ethän edes tiedä kuka olen, voin olla se sinuun kyllästynyt työtoveri.

  • Tykkää 2
Lähetetty

Mitenköhän taas en ylläty! Ensihoitajilla on kyllä ihan oma katsomus ja tietynlainen ylimielisyys.En yleistä mutta kokemusta on! Sorry!

Lähetetty

20 kertaa yhden vuoden kokemus ei oo kuin se yksi vuosi...

  • 3 viikkoa myöhemmin...
Lähetetty

Jos meinaat lanssiin töihin, varaudu siihen, että pysyt skarppina koko vuoron ajan. Pyri ottamaan oppia vanhemmista ja kokeneemmista kollegoista. He ovat yleensä parempia opettajia kuin mitkään oppikirjat. Ja tämä on tosi! 

Kuuntele tarkkaan, mitä esim hoitolaitosten työntekijät kertovat hoidettavasta, sillä he, jos ketkään näkevät ja tietävät muutokset hoidettavan voinnissa. Älä suhtaudu ylimielisesti, vaan ole nöyrä ja kuuntele. Kirjoista et kaikkia oireita löydä, etkä voi niitä soveltaa, joten tärkein neuvo on KUUNTELE POTILASTA /HOITAJAA.

  • Tykkää 3
  • 2 viikkoa myöhemmin...
Lähetetty
29.1.2022 klo 21.08, Hoitsu vaaaaaan.. kirjoitti:

Kirjoista et kaikkia oireita löydä, etkä voi niitä soveltaa, joten tärkein neuvo on KUUNTELE POTILASTA /HOITAJAA.

Ja kokemus vasta tuo tiettyä vaistoa onko jokin oikeasti huonosti vai ei. Unohda perslanssin neuvot. Edellä oikeat neuvot.

MAINOS

Kirjaudu sisään kommentoidaksesi.

Vain yhteisömme jäsenet saavat kommentoida.



Kirjaudu sisään
×
×
  • Luo uusi...