Jump to content

Arkistoitu

Tämä aihe on arkistoitu, siihen ei voi enää vastata.

Tiiiu

Downin syndrooma esteenä oleskeluluvalle Australiassa

Recommended Posts

Maailman vahvin tyttö

Eikös täällä jo nykyään ole niin, että pitkäaikaispotilas ei voi muuttaa kotikuntaansa, tai siis kunnan ei tarvitse ottaa vastuulleen niin kallista pptilasta? Sen takiahan ET-lehdet sun muut rummuttaa, että pitää muuttaa lähelle lapsia siinä vaiheessa kun vielä pärjää omillaan tai vähillä avuilla, myöhemmin se ei ehkä enää onnistu.

Jaa tämä kirjoitus


Suora linkki
Jaa toisille sivustoille
Esa

Eikös täällä jo nykyään ole niin, että pitkäaikaispotilas ei voi muuttaa kotikuntaansa, tai siis kunnan ei tarvitse ottaa vastuulleen niin kallista pptilasta?

Siis  ;D ihan oikeestiko on noin....eikös suomessa ole  liikumisen vapaus viellä, ja oikeus asua siellä missä haluaa....

Jaa tämä kirjoitus


Suora linkki
Jaa toisille sivustoille
Maailman vahvin tyttö

No mä muistan kuulleeni tän koulussa vuosituhannen alussa, joku viitseliäs voisi kaivella nettiä että pitääkö paikkansa.

Jaa tämä kirjoitus


Suora linkki
Jaa toisille sivustoille
Maailman vahvin tyttö

Kotikuntalaki sanoo näin:

Kotikunnan muuttumista koskevat rajoitukset

Henkilön kotikunta ei muutu, jos hänen asumisensa toisessa kunnassa johtuu pääasiassa:

1) enintään yhden vuoden kestävästä työtehtävästä, opiskelusta, sairaudesta tai muusta näihin rinnastettavasta syystä;

2) hoidosta tai huollosta sosiaali- ja terveydenhuollon toimintayksikössä tai muutoin vastaavissa olosuhteissa;

3) merillä olosta laivaväkeen kuuluvana;

4) rangaistuksen suorittamisesta rangaistuslaitoksessa;

5) eduskunnan tai valtioneuvoston jäsenyydestä taikka julkisesta luottamustoimesta; tai

6) asevelvollisuuden tai siviilipalveluksen suorittamisesta.

Eli kotikuntaa ei tarvitse muuttaa sen takia että on pitkäaikaishoidossa jossain laitoksessa oman kotikunnan ulkopuolella.

Toisaalta tämä ilmeisesti on myös kielto sikäli, että pitkäaikaishoito ei ole muuttamisen peruste, sikäli kun siihen edes mitään perustetta tarvitaan...

http://www.intermin.fi/intermin/biblio.nsf/FDDD43268E3585A4C225701900286EEE/$file/242005.pdf

http://www.vihrealanka.fi/node/2259

Kotikuntalain mukaan ihmisen kotikunta ei muutu, jos hän muuttaa toiseen kuntaan hoitoon. Käytännössä vaikeavammaisen henkilön kotikunta ei siis muutu, jos hän muuttaa toisen kunnan palvelutaloon.

Tämä estää esimerkiksi äänestämisen siinä kunnassa, jossa ihminen asuu.

http://www.kunnat.net/k_perussivu.asp?path=1;29;63;375;731;734;13971

Jos henkilön asuminen toisessa kunnassa johtuu pääasiassa jostakin kotikuntalain 3 §:ssä mainitusta syystä, kuten esimerkiksi hoidosta tai huollosta sosiaali- ja terveyshuollon toimintayksikössä tai muusta vastaavissa olosuhteissa tapahtuvasta hoidosta (3 § 2 kohta), hänen kotikuntansa ei muutu, vaan asuminen katsotaan tällöin luonteeltaan tilapäiseksi asumiseksi.

Korkein hallinto-oikeus katsoi, että henkilön kotikunta muuttui, kun terveyskeskuksen vuodeosastolla hoidossa olleen henkilön siirtyminen toisessa kunnassa olevaan sairaalaan oli johtunut siitä, että hänen vaimonsa ja alaikäiset lapsensa olivat muuttaneet siihen kuntaan pysyvästi asumaan eikä henkilön siirtyminen sairaalaan johtunut pääasiassa hoidosta (KHO 2.7.1997, T:1671).

Myös eduskunnassa asiaa on käsitelty: http://www.eduskunta.fi/faktatmp/utatmp/akxtmp/skt_24_2004_37_p.shtml

Ja täällähän se lukeekin ihan suomeksi: http://www.kotikunta.fi/Kotikun_rajoitus.htm

Terve työikäinen aikuinen voi valita asuinpaikkansa itse. Niin myös opiskelija tai eläkkeelle siirtyvä varttuneempi henkilö. Jos työikäinen aikuinen tai nuori opiskelija kuitenkin sairastuu vakavasti niin, että tarvitsee kunnan terveydenhuollon pitkäaikaishoitoa, tämä oikeus menetetään.

Sivusto on itseasiassa luotu juuri tämän epäkohdan oikaisemiseksi: http://www.kotikunta.fi/index.htm

Jaa tämä kirjoitus


Suora linkki
Jaa toisille sivustoille
Satu

No siis vuosi sitten selvittelin isän muuttamista etelästä tänne oulun seudulle ja hommahan menee niin kun hän laitoshoidossa on, pitäisi  päiväksi ottaa kotiin pois laitoshoidosta ja sillon muuttaa kirjat toiselle paikkakunnalle jne.. Muuten ei enää onnistu jos on noin huonoksi päässyt että pitkäaikaislaitoshoidossa on.

- Satu

Jaa tämä kirjoitus


Suora linkki
Jaa toisille sivustoille
Annastiina

Eikös täällä jo nykyään ole niin, että pitkäaikaispotilas ei voi muuttaa kotikuntaansa, tai siis kunnan ei tarvitse ottaa vastuulleen niin kallista pptilasta?

Pitkäaikaispotilas voi vaihtaa asuinkuntaa jos se aiempi asuinkunta antaa maksusitoumuksen kustantaa hoidon siellä uudella paikkakunnalla. Käytännössähän näin ei käy. Ainut tapa miten pitkäaikaispotilas pääsee muuttamaan on se, että hänet otetaan hetkeksi kotihoitoon -> muutetaan ja siirretään kirjat -> mennään päivystykseen ettei pärjätäkään kotona... Ikävää kaikille osapuolille...

Näistä on muutama ennakkotapaus ilmeisestikin käsittelyn alla tälläkin hetkellä kuka maksaa ja mitä kun näin on toimittu... Päätöksiä odotellessa...

Jaa tämä kirjoitus


Suora linkki
Jaa toisille sivustoille
Tiiiu

Olen myöskin kuullut, että kotikunnan vaihto on hankalaa, tai miltei mahdotonta. Mutta itse tässä tapauksessa lähinnä ajattelin maahanmuuttoa. Eli voidaanko Suomessa evätä oleskelulupa perheen kehitysvammaisen lapsen takia?

Jaa tämä kirjoitus


Suora linkki
Jaa toisille sivustoille
Lääkärihoitaja

Itse ajattelen että joku hengistyshalvaus, Fabry yms voisi olla este?

Lisään vielä kun nopeasti löysin että Fabry 200 000 - 250 000 euroa / vuosi / potilas.

Jaa tämä kirjoitus


Suora linkki
Jaa toisille sivustoille
Satu

Tuo on typerää että toisilta evättäisiin maahantulo ja toiset tuodaan maahan sairauksista huolimatta (kiintiöpakolaiset). Onhan se yhteiskunnalle kallista mut on aika hiton monta muutaki tuikiturhaa hommaa jotka maksaa pitkän pennin, miksei niitä rahoja voi laittaa ennemmin sairaiden hoitoon. Mut kai se on viisaampien päätettävä tämmöset asiat ja pidettävä Suomi taloudellisesti pystyssä, ei vaan pieni tyhmä hoitsu aina tajua :o ...  Australian juttu on aika tyhmä, mies on kuitenkin yhteiskunnallisesti hyvin hyödyllinen tekijä lääkärinä joten miksi ei viranomaiset mieti asian +/- -suhdetta...

- Satu

Jaa tämä kirjoitus


Suora linkki
Jaa toisille sivustoille

×