Jump to content

Arkistoitu

Tämä aihe on arkistoitu, siihen ei voi enää vastata.

Vieras: Kehäkukka

Hälytyskorvaus (yksit. sosiaaliala TES), kuuluuko maksaa?

Recommended Posts

Vieras: Kehäkukka

lukasin tuossa TESiä ja huomasin kohdan 15§ 4.  sivulla 13.

"Kun työntekijä vapaa-ajallaan kutsutaan työhön eikä kyse ole varallaolosta maksetaan hälytyskorvaus 1.3.2005 lukien 12,39e".

(Kait siihenkin on tullut joku peruskorotus 1.6.06?).

Tarkoittaako tuo että se maksetaan jos soitetaan kotiin kun oot vapailla (ei varallaoloa vanhustenhuollossa) tai jos sulla on listalla tyhjää eli on vapaat suunniteltu ja sit sovit vaika pari päivää etukät. et tuut töihin tekeen jonkun exstravuoron (ei makseta kuitenkaan ylityökorvausta)? Ymmärtäisin et tuo pitäis maksaa aina kun tulee tekeen ylim. vuoron vapaillaan, kuis on?

Kysäsin tuota Kaarikeskuksesta ja vastaus oli tyly johtajalta: sitten ette saa sitä vapaana!

(Eihän tuo summa liity mitenkään vapaisiin!). Palkanlaskijana ei ole koulutettu henkilö joten hän ei tiedä asiasta mitään kun kysyin.

Jaa tämä kirjoitus


Suora linkki
Jaa toisille sivustoille
Pernasoppa

Kyseessä on nimenomaan tapaus jossa sinut soitetaan vapaapäivän aamuna että tule tänään töihin. Ei siis tuollainen pari päivää aiemmin sovittu juttu.

Jaa tämä kirjoitus


Suora linkki
Jaa toisille sivustoille
Mimmu

Se on vähän tuo yksityisellä töissä oleminen...Kyllähän ne pitäisi maksaa, mutta...meilläkin tuntuu olevan joku hiljainen sopimus ettei niitä makseta. Siitäkin piti tapella että jos sunnuntaina tekee ylitöitä (eli tulee paikkaamaan jonkun sairaslomaa) niin tottakai silloin pitäisi saada vähentää kaksinkertaiset tunnit. Työnantaja kun ensin meinasi että otat tunnin tunnista työajasta pois riippumatta siitä koska ne työt on tehty.. angry.pngangry.png Meillä siis ei makseta ylitöistä vaan saat ottaa ne vapaana. Onneksi luottamusmies on olemassa, joka ei pelkää ottaa liittonkaan yhteyttä.

Jaa tämä kirjoitus


Suora linkki
Jaa toisille sivustoille
katumus

Kyseessä on nimenomaan tapaus jossa sinut soitetaan vapaapäivän aamuna että tule tänään töihin. Ei siis tuollainen pari päivää aiemmin sovittu juttu.

Meillä maksetaan aina, kun vapailta soitetaan töihin. Eli jos soittavat tänään, et voitko tulla huomenna vaikka 1/2 h aikaisemmin duuniin, niin se oikeuttaa hälyytyskorvaukseen. Tää on tarkistettu jostain korkeemmalta, kun meidän TSV kyseli sen perään. (yksityinen sos.alan tes)

Jaa tämä kirjoitus


Suora linkki
Jaa toisille sivustoille
Ápoló

Jos ei ole paikallisesti sovittu muuta, niin työnantajan kuuluu tapauksessasi maksaa hälytyskorvaus. Jos tulee epäselvyyksiä, voit sanoa "varmistavasi" asian liitosta. Jatkossa kannattaa asia etukäteen varmistaa (näin olen itse tehnyt). Eihän ne niitä mielellään maksele ja jos kysyt etukäteen, voi olla, että ei tarviikaan tulla vapaille töihin... Että silleen  :nauraa:

Jaa tämä kirjoitus


Suora linkki
Jaa toisille sivustoille
-VF-

Meillä kuntapuolella hälytyskorvausasia on jokseenkin epäselvä monelle. Hälytysrahan saa, kun hälytetään esim. vapaalta töihin. Silloin työvuoron alkuun tulee olla enintään. viisi tuntia. Jos työvuoron alkuun on enemmän, kyseessä ei ole hälytys ja rahaa ei saa.

Lisäksi työvuoron tulee kestää jokin tietty tuntimäärä, oliko se nyt kuusi tuntia.

Lisäksi oli vielä jotain siitä, että hälytetäänkö töihin sairauspoissaolon vuoksi vai ylimääräiseksi työntekijäksi.

Täytyy tarkistaa nämä jutut kun pääsen töihin. Tästäkin kävin keskustelua ammattiosaston kanssa.  :nauraa:

Jaa tämä kirjoitus


Suora linkki
Jaa toisille sivustoille
Teemu

Tästäkin kävin keskustelua ammattiosaston kanssa.  :P

Sustahan on tullut os.161 aktiivinenjäsen :nauraa:

Jaa tämä kirjoitus


Suora linkki
Jaa toisille sivustoille
Vieras

Tästäkin kävin keskustelua ammattiosaston kanssa.  :nauraa:

Sustahan on tullut os.161 aktiivinenjäsen :nauraa:

Aktivisti!  :P

Jaa tämä kirjoitus


Suora linkki
Jaa toisille sivustoille
Vieras: pixeli

Se on vähän tuo yksityisellä töissä oleminen...Kyllähän ne pitäisi maksaa, mutta...meilläkin tuntuu olevan joku hiljainen sopimus ettei niitä makseta. Siitäkin piti tapella että jos sunnuntaina tekee ylitöitä (eli tulee paikkaamaan jonkun sairaslomaa) niin tottakai silloin pitäisi saada vähentää kaksinkertaiset tunnit. Työnantaja kun ensin meinasi että otat tunnin tunnista työajasta pois riippumatta siitä koska ne työt on tehty.. angry.pngangry.png Meillä siis ei makseta ylitöistä vaan saat ottaa ne vapaana. Onneksi luottamusmies on olemassa, joka ei pelkää ottaa liittonkaan yhteyttä.

Tuollaisiin "hiljaisiin" = laittomiin sopimuksiin ei tule suostua! Työehdot kun on sovittu työehtosopimuksessa ja myös työaikalaki kertoo selkeästi, mitä sunnuntaina tehdystä ylityöstä tulee korvata. Sunnuntaina tehdyltä ylityöltä tulee korvata sekä sunnuntai- että ylityökorvaus. Työaikamuodosta sitten riippuu, miten ylityökorvaus lasketaan. Jaksotyössä ylityökorvaukset alkavat raksuttaa kun jakson ylityökynnys ylittyy. TES sitten kertoo sen, mikä on korvausprosentti. Useimmiten se menee niin, että ensimmäiset tunnit ovat 50% korotettuna (vaihtelee 8-18 tunnin välillä) ja seuraavat 100%. Jos työaikamuoto on joku muu kuin jaksotyö, ylitöiden laskuperusteet ovat toiset. Esim. päivittäinen ylityö alkaa kertyä kun on tehnyt normaalin päivittäisen työaikansa päälle töitä. Tällöin voi myös syntyä viikottaista ylityötä, jos on kutsuttu vapaapäivänä töihin. Hälytysrahan maksaminen ei poista ylityön korvausvelvollisuutta vaan on korvaus siitä, että joutuu tulemaan kesken vapaiden töihin.

Kun ylityö korvataan ajassa, tulee myös aikaan lisätä nuo ylityökorotukset. Työnantaja ei saa yksipuolisesti päättää, että ylityöt korvataan aikana (työaikalaki), vaan siitä on sovittava työntekijän kanssa. Työntekijällä on aina oikeus viimekädessä pyytää ylityökorvaukset rahana jos aikakorvauksesta ei päästä yhteisymmärrykseen. Muistaakseni ylityösäännökset ovat ns. pakottavaa lainsäädäntöä, josta ei voi paikallisesti tehdä mitään erityisiä sopimuksia.

Kannattaa myös muistaa, että väärin korvattuja tai maksamattomia ylitöitä voi vaatia jälkikäteen työnantajalta korkoineen muistaakseni kahden vuoden ajalta takautuvasti.

Hoitajien työolot eivät parane koskaan, jos alistutaan mihin hyvänsä muka "hiljaisiin" tai "paikallisiin" sopimuksiin. Jos työnantaja vetoaa paikalliseen sopimukseen, vaatikaa hyvät ihmiset se nähtäväksenne! Paikallisen sopimuksen voi teidän puolestanne allekirjoittaa vain valitsemanne luottamusmies, se ei ole työnantajan yksipuolisesti laatima säännöstö. Paikallista sopimista on myös säädelty. Paikallisesti ei voi sopia ihan mistä asiasta hyvänsä. Itku ja hätä tulisi työnantajille, jos me kaikki hoitajat vihdoin viimein alkaisimme omalta osaltamme noudattaa työehtosopimuksia ja työaikalakia.

Jaa tämä kirjoitus


Suora linkki
Jaa toisille sivustoille
Mimmu

:- Ehkä se "sopimus" on jäänyt siltä ajalta kun olimme kaikki vielä koeajalla. Meidän yksikkö on ollut vasta puoli vuotta toiminnassa eikä kukaan koeajan aikana "uskaltanut" ruveta mitään korvauksia vaatimaan siinä pelossa että menettää työpaikan. Nyt asia on tietenkin eri kun on pysyvät työsopimukset ja luottamusmies valittuna. Pitäisi vaan ottaa puheeksi..

Jaa tämä kirjoitus


Suora linkki
Jaa toisille sivustoille
Pernasoppa

Meillä kuntapuolella hälytyskorvausasia on jokseenkin epäselvä monelle. Hälytysrahan saa, kun hälytetään esim. vapaalta töihin. Silloin työvuoron alkuun tulee olla enintään. viisi tuntia. Jos työvuoron alkuun on enemmän, kyseessä ei ole hälytys ja rahaa ei saa.

Lisäksi työvuoron tulee kestää jokin tietty tuntimäärä, oliko se nyt kuusi tuntia.

Lisäksi oli vielä jotain siitä, että hälytetäänkö töihin sairauspoissaolon vuoksi vai ylimääräiseksi työntekijäksi.

Täytyy tarkistaa nämä jutut kun pääsen töihin. Tästäkin kävin keskustelua ammattiosaston kanssa.  :nauraa:

Tästähän on meillä paikallisesti sovittu muutakin, esim. jos meillä jää tekemään toisen vuoron perään saa hälyytysrahan jne. Ja muitakin näitä bonaritapauksia oli, en muista mitä.

Niin ja KVTESsissähän toi hälytysraha on jotain 8 egee, mutta täällä sitä on sovittu johonkin neljän kybän tienoille? Kuitenkin enempään kuin 12 euroo, sillä ei mua sängystä vielä ylös saa.

Jaa tämä kirjoitus


Suora linkki
Jaa toisille sivustoille
Vieras: Kehäkukka

Hoitajien työolot eivät parane koskaan, jos alistutaan mihin hyvänsä muka "hiljaisiin" tai "paikallisiin" sopimuksiin. Jos työnantaja vetoaa paikalliseen sopimukseen, vaatikaa hyvät ihmiset se nähtäväksenne! Paikallisen sopimuksen voi teidän puolestanne allekirjoittaa vain valitsemanne luottamusmies, se ei ole työnantajan yksipuolisesti laatima säännöstö. Paikallista sopimista on myös säädelty. Paikallisesti ei voi sopia ihan mistä asiasta hyvänsä. Itku ja hätä tulisi työnantajille, jos me kaikki hoitajat vihdoin viimein alkaisimme omalta osaltamme noudattaa työehtosopimuksia ja työaikalakia.

HYVÄ HYVÄ HYVÄ, tosi asiatekstiä. Kumma kun ihmiset täällä ruikuttaa "etteivät uskalla pitää huolta oikeuksistaan" siinä pelossa että menettävät työpaikkansa. HALOO ?? Nythän on hoitajien/työntekijän markkinat eli mitä jäädä sellaiseen työpaikkaan jossa poljetaan TES:n sääntöjä.

TES on laadittu yhdessä työnantajan kanssa ja myös hänen on sitä noudatettava kirjaimellisesti. Jos asiassa on epäselvyyttä yhteys vaan liittoon suoraan.

Sitä vartenhan liittoon maksetaan joka kk että sieltä saadaan apua tarvittaessa.

Muokkaus:lainaukset

Jaa tämä kirjoitus


Suora linkki
Jaa toisille sivustoille
Vieras: Mixu-76

;D Mei tääl pirkanmaalla tuli 30.4.-06 taas käytäntöön seuraavanlainen hälytysraha; Jos joudut vaihtamaan 24 tunnin sisällä vuoroa (vuoronvaihtoa ehdottaa osastonhoitaja tai vuorovastaava) saa 40 euroo, jos taas joutuu tuleen vapaalta tai jäämään tuplavioroon saa 50 euroo.

Jaa tämä kirjoitus


Suora linkki
Jaa toisille sivustoille

×