Jump to content
Vieras: Emy

Työvuorolistat

Recommended Posts

Vieras: Emy

Voiko työnantaja suunnitella vajaita listoja ja jälkikäteen lisätä tunteja? 

Voiko työnantaja suunnitella listaan samalle jaksolle pidennyksiä ja lyhennyksiä? Esim. viikonloppuihin lyhennyksiä ja muihin vuoroihin pidennyksiä, kuitenkin niin että tunnit täsmäävät. Noudatamme sos.tessia

Jaa tämä kirjoitus


Suora linkki
Jaa toisille sivustoille
holbs
Tunti sitten, Vieras: Emy kirjoitti:

Voiko työnantaja suunnitella vajaita listoja ja jälkikäteen lisätä tunteja? 

Mun näkemyksen mukaan ei. Mä en oo sosiaalipuolella, mutta meillä pitää ainakin listat suunnitella tasan tarkkaan sen tietyn tuntimäärän mukaan.  

Jaa tämä kirjoitus


Suora linkki
Jaa toisille sivustoille
jupet

Vajaita listojahan melkeen missä vaan TESsissä saa suunnitella mutta se peruspalkka pitää kuitenkin maksaa 100% tuntien mukaan. Tässähän siis annetaan käytännössä palkallista vapaata työntekijälle. TESsistä riippuu sitten miten listoja voidaan muuttaa jälkikäteen. Yleisesti sen pitää tapahtua hyvissä ajoin ennen vuoroa ja sopia myös työntekijälle eli ei onnistuihan noin vaan.

  • Tykkää 1

Jaa tämä kirjoitus


Suora linkki
Jaa toisille sivustoille
Vieras: noviisi

Olen ymmärtänyt ettei lainkaan puitteissa työvuorolistaan saa tehdä muutoksia ilman työntekijän suostumusta sen jälkeen kun työvuorolista julkaistu/ tullut seinälle?! 

Ja säästöhän tuossa tulee ensimmäiseksi mieleen kun kirjoitat pidennyksistä/lyhennyksistä, la-su ilmeisesti lyhemmät vuorot, koska paremmat lisät? En tiedä miten esim. liitossa tuohon reagoitaisiin, kannattaa kysäistä. 

Jaa tämä kirjoitus


Suora linkki
Jaa toisille sivustoille
jupet

KVTES esim tietyissä tilanteissa sallii jo julkaistun listan muuttamisen työntekijän suostumuksesta riippumatta. Tämä on tietääkseni ihan oikeudessa asti testattu ja on laillista. En käsitä miten tämmöinen on TESsiin hyväksytty ammattiliittojen puolesta...

Jaa tämä kirjoitus


Suora linkki
Jaa toisille sivustoille
Vieras: Voi niin tehdä

Ainoastaan jos työvuoro on jo alkanut, ei työnantaja voi muuttaa työvuoroa.

Jaa tämä kirjoitus


Suora linkki
Jaa toisille sivustoille
jupet

Tuo ei päde universaalisti. Vain tietyissä TESseissä tietyissä tilanteissa.

Jaa tämä kirjoitus


Suora linkki
Jaa toisille sivustoille
kahvikuppi_

Työvuorolista on virallinen dokumentti ja sitä ei voi työantaja yksipuolisesti mennä muuttamaan julkaisun jälkeen. Työantajan puolelta tuleviin työvuoromuutoksiin täytyy aina olla myös työntekijän suostumus.

Jos työnantaja suunnittelee vajaita listoja niin se on hänen mokansa. Palkka täytyy saada kuitenkin täyden listan mukaan. Listan julkaisun jälkeen ei sinne jälkikäteen muutoksia saa enää tehdä vaikka olisi 60h vajaata.

Jaa tämä kirjoitus


Suora linkki
Jaa toisille sivustoille
jupet

Olet ikävä kyllä väärässä. Työvuoroluetteloa saa tietyissä olosuhteissa tietyissä TESseissä muuttaa ilman työntekijän suostumusta. Yksi esimerkki on KVTES. KVTES III luku 30 § 2 momentti.

"Työvuoroluettelo on saatettava kirjallisesti viranhaltijoiden/työntekijöiden tietoon hyvissä ajoin, viimeistään viikkoa ennen siinä tarkoitetun ajanjakson alkamista. Tämän jälkeen työvuoroluetteloa saa muuttaa vain viranhaltijan/työntekijän suostumuksella tai perustellusta syystä. Työtuntien muodostuminen ylityöksi tai vahvistetun työvuoroluettelon työtuntien alittuminen ei sinänsä ole tässä tarkoitettu perusteltu syy."

"Perusteltu syy" saadaan helposti kasaan esim samalle ajanjaksolle osuvasta sairaslomasta. Tätä on myös tosiaan oikeudessa asti käsittääkseni testailtu.

Tämähän on täysin perseestä mutta näin vaan on ammattiliitot ja työnantajat sopineet.

  • Tykkää 1

Jaa tämä kirjoitus


Suora linkki
Jaa toisille sivustoille
kahvikuppi_

No joo. Tottahan tuo mutta perustelluksi syyksi ei kyllä vajaaksi suunnitellut listat riitä.

Ainakin on testattu työtuomioistuimen TT:2014-26 päätöksessä joka koski työvuoron muuttamista pitemmäksi kun töihin on jo saavuttu. Muistaakseni tehy voitti tämän kiistan.

Jaa tämä kirjoitus


Suora linkki
Jaa toisille sivustoille
jupet

Juu listan täyttö ei ole kelpo syy (mikä lukee tuolla KVTESsissä nykyään ihan suoraan) eikä alkanutta vuoroa saa sorkkia (ilman suostumusta) mutta mukapäteviä tekosyitähän on mailma täynnä valitettavasti. Pätevä syy on ollut esim "ennakoimaton työvoiman tarve" tai "listalla on virhe joka korjataan näin" :/

Tuossahan ei sanota että perustelun pitää olla hyvä :D

  • Tykkää 1

Jaa tämä kirjoitus


Suora linkki
Jaa toisille sivustoille
Arcade

Itse siirryin KVTES:in alaisuuteen tässä taannoin. Ao. kohta kyllä hämmästyttää ja kummeksuttaa aivan täysillä:

"Perusteltu syy työvuoroluettelon muuttamiseen on aina silloin, kun luettelo on laadittu virheellisesti. Muutoksesta on joka tapauksessa ilmoitettava mahdollisimman pian sille, jota muutos koskee".

Tämähän antanee työnantajalle luvan suunnitella työvuorolista ns. vasemmalla kädellä ja sitten muutella mielensä mukaan listaa, kun ko. työpäivä alkaa olla käsillä?

 

Muokattu - Arcade

Jaa tämä kirjoitus


Suora linkki
Jaa toisille sivustoille
jupet

Sehän on suorastaan etu työnantajalle tehdä lista tarkoituksella ihan päin helvettiä... Sitten on vapaat kädet muuttaa kaikkien vuoroja tarpeen mukaan pelkällä ilmoituksella.

Muokattu - jupet

Jaa tämä kirjoitus


Suora linkki
Jaa toisille sivustoille
Vieras
Olet jättämässä kommenttia vieraana. Jos sinulla on tunnus, kirjaudu sisään.
Vastaa aiheeseen...

×   Lisäsit muotoiltua sisältöä.   Restore formatting

  Only 75 emoticons maximum are allowed.

×   Linkkisi on upotettu automaattisesti..   Näytä pelkkä linkki.

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.