Jump to content
MAINOS

Zofranista


sisukas

Recommended Posts

Posted

eli Ondansetronista kysyisin; voiko 8 mg antaa hitaana stoosina keittosuolatipan yhteydessä?

MAINOS
Posted

eli Ondansetronista kysyisin; voiko 8 mg antaa hitaana stoosina keittosuolatipan yhteydessä?

4mg saa ilmeisesti antaa vielä stoosina, 8mg pitäis antaa 15min infuusiona. Semmoista ainakin ondansetronista sai käsitystä pharmacan perusteella. 

 

EDIT: Peukkua Oskulle oikeasta vastauksesta...

Posted

Vastaus alkuperäiseen kysymykseen: Voi antaa. Voi antaa myös ihan stoossina ja huuhdella keittiksellä ja hepariinit perään, jos ei ole tarvetta nesteytykselle.

"Mutta tohtori..." "Hoitaja on vaiti ja tekee työnsä!"

Posted

Eli 8 mg stoosina laskimoon on siis ok. Näin olin itsekin asian oppinut, jäi vain vaivaamaan kun työkaverilla tapana laittaa se infuusiona keittikseen laimennettuna. Mikä myöskin on siis ok.

  • 1 month later...
Posted

Suosituksen muuttuivat muistaakseni kesällä antotavasta, tiedot Pharmacasta, osa suoria lainauksia, osa omaa tiivistelmää sieltä:

 

"- 8 mg:n kerta-annos hitaana injektiona laskimoon juuri ennen solunsalpaajahoitoa."

 

"8–16 mg:n ondansetroniannokset voidaan antaa ainoastaan vähintään 15 minuuttia kestävänä infuusiona laskimoon", eli siis aina >8 mg infuusiona, jos ei ole kyse syöpähoidoista. Lapsille laimennetaan kaikki annokset.

MAINOS

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...