Jump to content
MAINOS

Tehy ja Super tiivistävät yhteistyötä


Reportteri

Recommended Posts

Posted

KT Kuntatyönantajat, kunta-alan pääsopijajärjestöt ja Tehy ovat päässeet yhteisymmärrykseen kunta-alan sopimus- ja neuvottelujärjestelmän uudistamisesta. Osapuolet ovat tänään hyväksyneet valtakunnansovittelija Esa Longan tekemän esityksen.

 

Tehy tulee mukaan kunnalliseen sopimus- ja neuvottelujärjestelmään ja osallistuu kunta-alan meneillään oleviin sopimusneuvotteluihin heti. Tehy ja SuPer sitoutuvat perustamaan uuden pääsopijajärjestön, josta tulee kunnallisen pääsopimuksen tarkoittama neuvottelu- ja sopijaosapuoli. Kunnallisen yleisen virka- ja työehtosopimuksen sopimusalalle perustetaan erillinen työryhmä, joka käsittelee ja neuvottelee terveydenhuollon hoitohenkilöstön erityiskysymyksistä.
 
Lähteet: Tehy, Super, KT
 
MAINOS
Posted

Puheenjohtajan vaihtaminen kummassakin firmassa tuottaa hedelmää.

My brain is stuck from shooting glue

I'm not sorry for the things I do

 

Carbona not glue

Guest eva sipi
Posted

Toivotaan jotta TEHY ei yritä jyrätä!!! SUPER on aina ajanu työntekijöitten asiaa...vaikka eivät välttis liittoon kuulunetkaan!

Posted

Hieno homma. Eräänlainen virhe poistuu ja toivotaan että massalla on voimaa. SuPerin tiedotteita on tullut hieman seurattua, molemmilla on varmasti opittavaa toisiltaan. Tehyläisenä voi todeta, että hyvän liiton (siis SuPeria tarkoitan) kanssa työtä lähdetään tekemään. Toivottavasti yhteishenkeä löytyy aiempaa enemmän niin liitoissa kuin myös kentällä. Tästä eteenpäin!

Jos potilas on sekavampi kuin meidän yksikössä hoitajansa, kuuluu potilas sairaalahoitoon...

Ylpeiksi jumalat tekevät ensin heidät, jotka jumalat haluavat tuhota.

Posted

Toivottavasti yhteishenkeä löytyy aiempaa enemmän niin liitoissa kuin myös kentällä. Tästä eteenpäin!

Molemminpuolista sisarjärjestöjen mollaamista ja epätervettä oman liiton hypetystä onkin ollut viime vuosina aivan liikaa. Toivottavasti tulevaisuudessa ay-jyrien maakuntamatkat ja koulutuspäivät keskittyvät ennen kaikkea siihen miten järjestöjen yhteistyötä voitaisiin kehittää ja näin parantaa koko alan etujen ajaminen huippuunsa. 

Posted

Onnea molemmille. Jospa se tästä lähtis..

-tule turma tuonen tietä, pikku reppu selässä, pikku kirves kontissa. Napsauta sillä ohtaan, justiinsa nokan kohtaan-

Posted

Tuliko Tehylle hätä kun superin jäsenmäärä tavoittaa vai pelko ,että sairasnhoitajat menettää 20 ekee. Kyllä hävettää miten hyväuskoisia hoitajat ovat ja miten munatonta toimintaa järjestö harrastaa...

Posted

Ihan perseestä.

Failure is always an option

Posted

Ihan perseestä.

 

-Näin on. Pahimmillaan voidaan joutua vielä samaan liittonkin, just ennen kuin superilaiset menisivät meistä ohitse jäsenmäärässä.

My brain is stuck from shooting glue

I'm not sorry for the things I do

 

Carbona not glue

MAINOS

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...