NeitiPeppe Posted May 6, 2013 Posted May 6, 2013 Tassuterapeuttini oli mukana vanhainkoti käynnillä, jossa sattui ESBL-asukkaalle episodi. Siinä lensi kehonnesteitä ja ahneena koirana juuri syöty ruoka oli piskin mielestä herkku. Tietääkö kukaan tarttuuko tuo koiraan ja siitä taas ihmiseen? Pitääkö mun nyt ohjeistaa kaikki koiraani koskevat desinfioimaan kätensä? ..ja minähän väkisinkin kosken koiraani kun se nyhjää vieressä ja aivastelee kun suihkepullo innostuneena, innostuu usein ja sosiaalinen kun on niin jokaiselle vastaantulijalle. Ääh. Mitä tehdä?
Keep the faith Posted May 6, 2013 Posted May 6, 2013 Konsultoi eläinlääkäriä tai yksikköä, missä tietoa infektiotaudeista; ehkä täältä? http://www.vetmed.helsinki.fi/elainsairaala/index.htm Tuossa Eviran sivuilta tietoa; http://www.evira.fi/portal//fi/elaimet/ajankohtaista/arkisto/?bid=2002 carpe diem
Kerde Posted May 7, 2013 Posted May 7, 2013 Onko kovin soveliasta edes viedä ESBL-potilaan luokse koiraa? En tosin koskaan ole työskennellyt vanhainkodissa, mutta jotenkin ajatus nostaa niskavillat pystyyn... Anna muutokselle aikaa. Eihän mikään voi kasvaa pellossa, jota jatkuvasti kynnetään.
pekka Posted May 7, 2013 Posted May 7, 2013 Siinä MRSAat, ESBLät, VRE:et huutavat hurraata kun esimerkiksi sylikoira tai -kissa pääsee potilasvuoteesta tai -sylistä toiseen hoitolaitoksessa. MRSA -kantajuutta on raportoitu ainkain koirilla :-/ .
trikki Posted May 7, 2013 Posted May 7, 2013 Onkohan oksennuksessa sellaisia bakteereita, jotka tuottavat ESBL- entsyymiä? Nämä bakteerit esim e-coli tai klebsiella voivat asustaa suolistossa, mutta mahanesteessä... tiedä häntä. "Kyllä on jännittävää elää,ajatteli Muumipeikko. Kaikki voi hetkessä kääntyä ylösalaisin-ilman mitään syytä."(Muumipappa ja meri)
Annastiina Posted May 7, 2013 Posted May 7, 2013 Konsultoi hygieniahoitajaa (hän osaa varmasti ainakin selvittää asiaa, jos ei suoraan osaa vastata)... Kaikki pöpöt eivät samalla tavalla viihdy eläimissä kuin ihmisessä... MRSA on itseasiassa yllättävän paljon koirilla ja oisko pari vuotta sitten ollut juttua Koiramme-lehdessäkin. Se kostea kirsu on aika hyvä paikka muhittaa mrsa:ta ja pöpön levittämiseenkin melko tehokas. Mä en halua olla töissä enää, mä en ikinä riitä. Mä raadan ja raadan mutta kukaan ei nää, kukaan ei kiitä - Maija Vilkkumaa-
xyl Posted May 7, 2013 Posted May 7, 2013 Koiralla on kyllä sen verran tehokas digestio, ettei siellä mahalaukussa viihdy juuri mitkään bakteerit. Ongelmaksi voisi lähinnä tulla se että koira on nuollut itseään oksennuksen syömisen jälkeen ja kolonisoinut siten peräpäänsä. Toisaalta, kasvaako asukkaalla ESBL ulosteessa ja/tai virtsassa? Äkkiseltään voisi ajatella ettei oksennuksessa ESBL:ää olisi. Kysäise eläinlääkäriltä ja voihan tuosta tehdä viljelyt virtsasta ja ulosteesta. Näytteen voi ottaa myös suun limakalvoilta. Kontrollinäytteet myös. Ikävä tapahtuma kaiken kaikkiaan :( minkä se asukas ja koirakaan asialle voi ja harmi jos asukkaat eivät saa koiraterapiaa, mikä monelle vanhukselle olisi virkistävää.
Guest jpp Posted June 20, 2016 Posted June 20, 2016 5/7/2013 klo 09.47, Kerde kirjoitti: Onko kovin soveliasta edes viedä ESBL-potilaan luokse koiraa? En tosin koskaan ole työskennellyt vanhainkodissa, mutta jotenkin ajatus nostaa niskavillat pystyyn... Mitä jos tämä ihminen pitää lemmikeistä.. hän ei siis saa osallistua toimintaan missä on koira?
Kunkku Posted June 23, 2016 Posted June 23, 2016 7.5.2013 klo 11.01, pekka kirjoitti: Siinä MRSAat, ESBLät, VRE:et huutavat hurraata kun esimerkiksi sylikoira tai -kissa pääsee potilasvuoteesta tai -sylistä toiseen hoitolaitoksessa. MRSA -kantajuutta on raportoitu ainkain koirilla :-/ . Toisaalta, se koira, kissa jne. sisältää niin reiluja määriä erillaisai bakteereita, että niiden viemä tila on aika tehokkaasti pois noilta mainitsemiltasi bakteerikannoilta... Mitä tulee noihin edellämainittuihin, niin käykäähän testauttamassa nenänne työpäivän jälkeen, niin sieltä löytyy edellämainittuja sairaalabakteerikantoja lähes varmasti. Olennaisempi kysymys tuon koiran kohdalla on, että voiko sitä tulla oksennusta syötyään ESBL kantaja... No en kyllä usko.
Recommended Posts
Archived
This topic is now archived and is closed to further replies.