Jump to content
MAINOS

Suomen ambulanssien varustus?


Guest tehotyttö

Recommended Posts

Guest tehotyttö
Posted

Mieheni on Saksassa ambulanssilääkärinä ja kertoi tässä vakivarustuksena autoissa olevan pienen ultraäänilaitteen. Pääasiassa käyttävät laitetta epäselvien abdomen-potilaiden ja raskaana olevien potilaiden tutkimisessa. Miten Suomessa on moisen laitteen kanssa? Kuuluuko myös vakivarusteisiin?

MAINOS
Posted

Enpä ole ainakaan kuullut että olisi, mutta enpä tosin ole työskennellyt suomessa tai lanssissa muutamaan vuoteen. Eikä kyllä ole täällä briteissäkään. onko sille paljonkin käyttöä saksassa?

Eteenpäin menoa sekin on kun nenälleen kaatuu.

Guest MrVihree
Posted

Helsingin"nollasta" (=190 = "lääkäriambulanssi") pitäisi kuulemma löytymän sellainen"handheld"- uä-laite, en sitten tiedä löytyykö muistakin lääkärijohtoisista yksiköistä vastaavanlaisia vehkeitä myös?

Toisaalta jos kokoluokka on jotain kuvan osoittamaa, hankinnalle ei enää liene muita esteitä kuin hinta.

(kuva lainattu osoitteesta http://www.cnn.com/2003/HEALTH/08/27/ultra.stethoscope/)

portable_us.jpg

Posted

Muistan kuulleeni joskus ensihoidon keskustelupalstalla, että lappilaisilla yrityksillä olisi ultrat autossa pitkien matkojen vuoksi.

Opettaja jumalan armosta...

Posted

Joo, niin olen minäkin. Lapissa sitä käytetään ainakin raskaana olevan siirron aikana, olen myös kuullut että silloin on usein myös kätilö mukana! :D

MAINOS

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...