Jump to content

YLE: Synnytysten keskittäminen ei tuo terveyttä


Recommended Posts

Posted

Synnytysten keskittäminen nykyistä harvempiin sairaaloihin ei ole terveydellisisesti perusteltua. Näin todetaan Terveyden ja hyvinvointilaitoksen juuri julkaistussa tutkimuksessa. Monessa sairaanhoitopiirissä synnytyksiä on jo keskitetty viime vuosina ja uusia järjestelyjä on suunnitteilla muun muassa Pohjois-Pohjanmaalla.

Lue koko juttu

MAINOS
Posted

THL voisi lopettaa tämän soutamisen ja huopaamisen ja antaa nyt jonkin suosituksen pidemmäksi ajaksi.

"If you ain't part of a solution, you are solid or gas."

Posted

Haluaisin tietää tarkemmin , miten tuo tutkimus on tehty ?

Tarkoittaako tuo tulos , että yhtä paljon ns. huonoja lapsia syntyy pienemmissä sairaaloissa ja Yliopistollisissa sairaaloissa ? Vai tarkoittaako tuo , että kun otetaan huomioon vain täysaikaiset raskaudet ja terveet äidit , pienempi sairaala on yhtä turvallinen ?

Onko tutkittu myös sitä , onko lapsen elvytyksen tehokkuudella ( onko lastenlääkäri talossa ja , mikä tärkeintä, osaako hän elvyttää vastasyntynyttä ) merkitystä ?

Oliko tulos muille kätilöille ihan selvä ? Miksi minusta silti tuntuu , että oikeastikin iso sairaala voisi olla turvallisempi ?

MAINOS

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
×
×
  • Create New...