Jump to content

YLE: Närästyslääkkeet altistavat keuhkokuumeelle


Recommended Posts

Posted

Osa närästyksen ja vatsaoireiden hillitsemiseen käytettävistä lääkkeistä näyttää altistavan keuhkokuumeen kehittymiselle, tuore katsaustutkimus osoittaa. Yhteyttä on epäilty aiemminkin, mutta näyttö asiasta on ollut ristiriitaista.

Lue koko juttu

Posted

höpinää jos närästää niinkuin mulla joskus,niin protonipumppusalpaaja suuhun äkkiä.

"to ride,shoot straight and speak the truth"

Posted

tiejä häntä,mutta jos protonipumppusalpaaja otettu niin ei yöllä pukkaa mahan sisältöä,enempi ponnistuksessa ja dokatessa.

"to ride,shoot straight and speak the truth"

Posted

Ainakin tehohoitopotilailla muistan tutkimuksen joka päätyi samaan lopputulokseen (varmaan yksi tämän tutkimuksen tutkimuksista). Syynä pidettiin sitä, että vatsalaukun happamuus ei enää riitä tappamaan sinne meneviä bakteereita. Sitten kun mahan sisältöä syystä tai toisesta pääsee ruokatorveen, saattaa sitä päästä myös keuhkoon.

Mielestäni ihan järkeen käypä selitys. Mietin vain, että jos on taipumusta närästykseen, niin vaikuttaako närästyslääke itse asiassa lainkaan siihen, kuinka paljon mahan sisältöä kulkeutuu takaisin ruokatorveen. Vai vaikuttaako se ainoastaan siihen, ettei joka tapauksessa ruokatorveen takaisin tuleva mahan sisältö polta, kun pH on korkeampi. Silloin pitäisi varmaankin punnita kumpi on pahempi: suurentunut keuhkokuumeen riski vai riski kroonisille ruokatorviongelmille jatkuvan ärsytyksen vuoksi.

Posted

tiejä häntä.sairastin yli 10v refluksia,enkä saanut yhtään pneumoniaa.

"to ride,shoot straight and speak the truth"

MAINOS

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
×
×
  • Create New...