Marttojen ja kätilöiden tekemät 22 000 villasukkaparia on jaettu uusille äideille synnytyssaleissa, heräämöissä ja adoptiojärjestöjen kautta. Marttaliitto ja Marthaförbund ovat tänä vuonna viettäneet 120-vuotisjuhliaan ja Suomen Kätilöliitto - Finlands Barnmorskeförbund satavuotisjuhlaansa.
Järjestöt halusivat tehdä Sukat äidille -tempauksella näkyväksi naisten välisen solidaarisuuden ja järjestöjen tarjoaman tuen äideille ja perheille. Kampanja on ollut sekä martoille että kätilöille iso yhteinen ponnistus.
Suomessa syntyneiden vauvojen määrä jatkaa laskuaan ennustettuakin nopeammin. Syntyvyyden laskun syistä keskustellaan välillä kiihkeäänkin sävyyn.
– Marttojen toiminnassa naiset ovat aina olleet toistensa tukena. Tämä kampanja onkin ennen kaikkea naisten lahja naisille. Haluamme auttaa äidiksi tulleita siinä isossa tehtävässä, jonka he lapsen syntyessä saavat. Marttajärjestöllä on paljon tietoa ja se tarjoaa tukea äideille ja lapsiperheiden arkeen, toteaa Marttaliiton kansalaistoiminnan johtaja Reija Salovaara.
Marttaliitto on laskenut, että vuoden aikana tehtyjen 22 000 villasukan tekemiseen on käytetty yli 176 000 vapaaehtoistuntia. Lähes kaikki sukat on tehty marttojen ostamista langoista, joten lahjalla on myös merkittävä taloudellinen arvo. Enimmillään yksittäiset martat ovat tehneet vuoden aikana yli 100 ja jopa 150 paria villasukkia.
– Kaikkiin jaettuihin villasukkiin on liitetty mukaan viesti martalta. Siinä kerrotaan marttailu -harrastuksen lapsiystävällisyydestä – Marttojen toiminnassa äiti voi tehdä asioita ja toimia yhdessä muiden aikuisten sekä omien lastensa kanssa, Salovaara jatkaa.
– Tämä vuosi on ollut monella tavalla naisten merkkivuosi, jonka kuluessa naisten välinen yhteistyö ja välittäminen ovat saaneet uusia merkityksiä. Tässä kampanjassa naisten ja usein vielä vanhempien ja nuorempien naisten välinen tsemppihenki ovat välittyneet kaikille osapuolille, toteaa Suomen Kätilöliiton puheenjohtaja Katriina Bildjuschkin.
Villasukkia jaetaan kaikissa synnytyssairaaloissa vuoden loppuun saakka. Sukkia tehtiin niin paljon, että niitä saattaa riittää vielä muutamille tammikuunkin uusille äideille.
Recommended Comments
There are no comments to display.
Create an account or sign in to comment
You need to be a member in order to leave a comment
Create an account
Sign up for a new account in our community. It's easy!
Register a new accountSign in
Already have an account? Sign in here.
Sign In Now