Terveydenhuollon tietojärjestelmien ongelmista on puhuttu paljon. Kalliit, mutta huonosti toimivat ohjelmat hankaloittavat päivittäistä työtä. Asiasta saatiin konkreettistä näyttöä, kun ongelmiin turhautunut lääkäri lähetti kuvakaappauksia kohtaamistaan ongelmista Facebook-ryhmään.
- Heinäkuu 2016 ei jääne historiaan suomalaisen terveydenhuollon IT:n riemuvoittona. Pikemminkin eResepti ja Effica onnistuivat tuhoamaan suuren osan ko. kuukauden kliinisistä ponnisteluista ja romahduttamaan tuottavuuden korkeintaan puoleen optimitasosta, kirjoittaa lääkäri Mikko Nenonen Facebookissa.
Katso kuvasarjat tästä:
- Kertokoon tämä samalla kaikille tuotantotalouden insinööreille, miksi terveydenhuollon tuottavuus ei IT-investoinneista huolimatta nouse, päinvastoin. Kertokoon se myös ministeri Juha Rehulalle, kuinka SOTE:lta odotettu tuottavuusloikka olisi saavutettavissa jo pelkästään laittamalla tietojärjestelmät kuntoon. Nykyjärjestelmien 10 vuodessa tuottama lovi on kooltaan noin 10 miljardia euroa, toteaa Nenonen.
Oletko sinä törmännyt vastaaviin ongelmiin työssäsi?
Recommended Comments
Create an account or sign in to comment
You need to be a member in order to leave a comment
Create an account
Sign up for a new account in our community. It's easy!
Register a new accountSign in
Already have an account? Sign in here.
Sign In Now