
SuPerin ja Tehyn puheenjohtajat sekä joukko muita kunta-alan järjestöjohtajia tapasivat tänään pääministeri Juha Sipilän. Tapaamisessa käsiteltiin muun muassa julkisen sektorin lomarahaleikkausta, jonka kompensaatio on esillä kunta-alan sopimusneuvotteluissa. Palkansaajien tavoitteena on kompensaatio leikkaukselle tänä ja ensi vuonna erillisenä korvauksena, joka ei voi liittojen mukaan olla osa varsinaisia palkankorotuksia.
- Ymmärrämme, ettei ole mahdollista purkaa kiky-ratkaisua, mutta sen haittavaikutuksia voi ja pitää kompensoida nyt, kun taloustilanne on oleellisesti parantunut eikä ole enää perusteita näin rankoille säästötoimenpiteille, sanoo Tehyn puheenjohtaja Millariikka Rytkönen liiton tiedotteessa.
Liittojen mukaan kompensaatioon tarvitaan valtiovallan vastaantuloa, koska kuntatyönantajan mukaan kuntien budjeteista on viety leikkausta vastaavat määrärahat eikä työnantaja voi neuvotella asiasta ilman valtion tukea.
Liittojen mukaan pääministeri Sipilä ei tapaamisessa rahaa luvannut, hallitus haluaa pysytellä erossa työehtoneuvotteluista.
Kunta-alan sopimukset ovat voimassa tammikuun loppuun saakka. Sen jälkeen alkaa niin sanottu sopimukseton aika, jolloin työrauhavelvoite ei enää ole voimassa ja järjestölliset toimenpiteet kuten lakot ovat mahdollisia.
|
Recommended Comments
Create an account or sign in to comment
You need to be a member in order to leave a comment
Create an account
Sign up for a new account in our community. It's easy!
Register a new accountSign in
Already have an account? Sign in here.
Sign In Now