Jump to content
MAINOS

Virkavapaan ajalle jäävä vapaapäivä


jpee

Recommended Posts

Posted

Kun palkattoman virkavapaan, esim. viikon ajalle jää normaalisti kertynyt vapaapäivä, menetänkö vapaapäivän palkattomana vai saanko sen automaattisesti oikein tulevaisuudessa? Kysyin asiaa pomolta, ja vastaus oli että mikäli tietyt tunnit täyttyvät, saan vapaapäivän. En täysin tajunnut. Eikö vapaapäivä ole jo ansaittu joten siihen mitään tunteja enää tarvitse kerryttää?

MAINOS
Posted

Kun palkattoman virkavapaan, esim. viikon ajalle jää normaalisti kertynyt vapaapäivä, menetänkö vapaapäivän palkattomana vai saanko sen automaattisesti oikein tulevaisuudessa? Kysyin asiaa pomolta, ja vastaus oli että mikäli tietyt tunnit täyttyvät, saan vapaapäivän. En täysin tajunnut. Eikö vapaapäivä ole jo ansaittu joten siihen mitään tunteja enää tarvitse kerryttää?

Jos anot viikon palkatonta virkavapaata/työlomaa, jää sinulle tehtäväksi kolmen viikon listalla 76½ tuntia (2 x 38t15min). Jos teet normaaleja päivä- tai iltavuoroja, jää sinulle 10 työpäivää listalle.

Kokemus on hyvä opettaja, mutta lähettää sikamaisen isoja laskuja

  • 1 month later...
Posted

Jos lista on jo tulostettu, kun virkavapaan haet, säilyy sulla ne vapaat, mitä virkavapaan ulkopuolelle jää. Mutta jos haet virkavaapa ennen listan tulostusta (ennalta tiedetty) vaikuttaa se vapaisiin. 5 virkavapaapäivästä menettää muistaakseni 1 vapaapäivän, kolmen viikon jaksolla. Kahdesta ei vielä vapaata menetä, mutta olisiko jo kolmesta alkaen kun se yksi menee, en nyt tarkkaan muista. Eihän työnantajan tarvitse niitä virkavapaan aikana kertyviä vapaita maksaa, joten kyllä ne kannattaa sisällyttää siihen virkavapaaseen.

On ne niin erilaiset raulit, toinen on herkkä ja ujo, toinen taas suuna päänä

  • 2 weeks later...
Posted

Jos lista on jo tulostettu, kun virkavapaan haet, säilyy sulla ne vapaat, mitä virkavapaan ulkopuolelle jää. 

Sopimuksen mukaan noin. Käytännössä omalla työmaalla käy usein niin, että kun työntekijä ottaa virkavapaata kaksi päivää jo tehdylle listalle, niin esimies lisää sinne sitten tunteja katkenneen listan mukaan. Asiasta on keskusteltu - tulos on nolla. Esimies vetoaa siihen, että jos kerran joku haluaa virkavapaata, niin siinä tapauksessa eletään katkenneen listan mukaisesti. Muuten ei virkavapaata myönnetä. Että sillä lailla  :-

Jos itse olen ottanut ko. tavalla virkavapaata, niin tunteja ei ole koskaan lisätty. Lisäys tehdään vain kilteille ja hiljaisille työntekijöille, jotka eivät nosta asiaa esille. Kysyin kyllä pomolta kerran kahvipöydässä, että onko meillä eri säännöt eri työntekijöille. Siitähän riemu nousi  :o

LM on asiasta vääntänyt moneen otteeseen...

Oppia ikä kaikki.

MAINOS

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...