Jump to content

Arkistoitu

Tämä aihe on arkistoitu, siihen ei voi enää vastata.

Orava

Äitiysloman ajan palkka ja yksityinen terveyspalvelualan tes

Recommended Posts

Orava

Kysymys teille vuorotyötä tekevät äitiyslomalla olleet. Miten äitiyslomasi kolme ensimmäistä palkallista kuukautta on maksettu? Oletko saanut pelkän peruspalkan vai keskiansioiden mukaan lasketun? Tästä on nyt eri mieltä Tehy ja työnantaja. Kumpaa tässä nyt uskoa, kyseessä on iso työnantaja.

Jaa tämä kirjoitus


Suora linkki
Jaa toisille sivustoille
Hoistu

keskiansion. mutta kyse kunnallinen ei yksityinen.

(kelan oppaan mukaan pitäs olla se keskiansia)

Jaa tämä kirjoitus


Suora linkki
Jaa toisille sivustoille
puh

Kyllä se menee nimenomaan sen keskiansion mukaan, ainakin KVTESin mukaan. Yksityisen puolen TESistä en osaa sanoa mitään.

Jaa tämä kirjoitus


Suora linkki
Jaa toisille sivustoille
Vapaa

Ei muuten ole KVTES:ssa keskiansion mukaan, vaan varsinaisen palkan. (KVTES 5.luku, 8§, 1. mom.) Varsinaiseen palkkaan ei kuulu epämukavan työajan lisät, eikä ylityö- tai lisätyölisät, vaan se muodostuu seuraavista elementeistä: tehtäväkohtainanpalkka, HK-lisät, HK-lisien vuosidonnaiset osat, määrävuosilis (ns. käpylisä, jos sen on joskus saanut). syrjäseutu- ja kielisä sekä lm- / tsv-korvaus. ( KVTES:n 2.luku, 16§)

Jaa tämä kirjoitus


Suora linkki
Jaa toisille sivustoille
puh

Ei muuten ole KVTES:ssa keskiansion mukaan, vaan varsinaisen palkan. (KVTES 5.luku, 8§, 1. mom.) Varsinaiseen palkkaan ei kuulu epämukavan työajan lisät, eikä ylityö- tai lisätyölisät, vaan se muodostuu seuraavista elementeistä: tehtäväkohtainanpalkka, HK-lisät, HK-lisien vuosidonnaiset osat, määrävuosilis (ns. käpylisä, jos sen on joskus saanut). syrjäseutu- ja kielisä sekä lm- / tsv-korvaus. ( KVTES:n 2.luku, 16§)

KVTES V luku, 8§, 2. mom.: "Äitiysvapaan palkkaan sovelletaan 2§ 6. momentin määräyksiä."

V luku 2§ 6. mom.: "Jos työaikaan sisältyy säännöllisenä työaikana tehtyä sunnuntaityötä, korotetaan sairausajan päiväpalkkaa vuosilomaluvun 13§ 2. momentin mukaisesti lasketulla prosenttiluvulla, jossa otetaan huomioon vain sunnuntaityön osuus."

Eli jotain kuitenkin tulee sen peruspalkan päälle, jos vuorotyötä tekee, eikö?

Mutta eiköhän ne Tehyn edunvalvonnassa nämä asiat tiedä.

Jaa tämä kirjoitus


Suora linkki
Jaa toisille sivustoille
Vapaa

Ei muuten ole KVTES:ssa keskiansion mukaan, vaan varsinaisen palkan. (KVTES 5.luku, 8§, 1. mom.) Varsinaiseen palkkaan ei kuulu epämukavan työajan lisät, eikä ylityö- tai lisätyölisät, vaan se muodostuu seuraavista elementeistä: tehtäväkohtainanpalkka, HK-lisät, HK-lisien vuosidonnaiset osat, määrävuosilis (ns. käpylisä, jos sen on joskus saanut). syrjäseutu- ja kielisä sekä lm- / tsv-korvaus. ( KVTES:n 2.luku, 16§)

KVTES V luku, 8§, 2. mom.: "Äitiysvapaan palkkaan sovelletaan 2§ 6. momentin määräyksiä."

V luku 2§ 6. mom.: "Jos työaikaan sisältyy säännöllisenä työaikana tehtyä sunnuntaityötä, korotetaan sairausajan päiväpalkkaa vuosilomaluvun 13§ 2. momentin mukaisesti lasketulla prosenttiluvulla, jossa otetaan huomioon vain sunnuntaityön osuus."

Eli jotain kuitenkin tulee sen peruspalkan päälle, jos vuorotyötä tekee, eikö?

Mutta eiköhän ne Tehyn edunvalvonnassa nämä asiat tiedä.

Niin... Tuossa on aikamoinen ristiriita. 1. momentissa puhutaan, että oikeus saada varsinainen palkka ja toisessa momentissa tuumataan taas toisella tavalla, eli niillä, joiden työaikaan kuuluun säännöllistä suntista, korotetaan palkkaa samoin, kuin ns. vuosiloman ajan palkan aikana... Ei siis ihme, että on tullut hieman epäselvyyttä asiasta...  >:D Doh, se varmaan tulee selviämään, viimeistään työkkärissä, mitä tuolla on haettu...

Jaa tämä kirjoitus


Suora linkki
Jaa toisille sivustoille

×

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.