Jump to content
MAINOS

Pomon pikkuystävät nikotiinikerhossa ja me muut työntekijät.


Pomon pikkuystävät nikotiinikerhossa ja me muut työntekijät.  

8 members have voted

  1. 1. Tupakoinnin kieltäminen kokonaan työajalla

    • Täysikielto
      6
    • Aivan sama, koska ne nistit harrastaa sitä kuitenkin.
      2


Recommended Posts

Posted

Pitäisikö hoitoalan työpaikoissa kieltää tupakointi KOKONAAN TYÖAJALLA, vai käykö muka niin, ettei saada riittävää määrää työntekijöitä?

MAINOS
Posted

Onhan esim Helsingin Kaupunki savuton työpaikka mutta mitä se oikein tarkoittaa? Onko esim. Ok että kotihoidon hoitaja polttaa aina röökin matkalla kun siirtyy asiakkaalta toiselle?

Posted
6 hours ago, Sebucom58 said:

Onhan esim Helsingin Kaupunki savuton työpaikka mutta mitä se oikein tarkoittaa? Onko esim. Ok että kotihoidon hoitaja polttaa aina röökin matkalla kun siirtyy asiakkaalta toiselle?

Tämä asia on vähän kuin matkapuhelin käyttö ajon aikana. Kiva idea, mutta hyvin vaikeata kitkeä pois kokonaan. Se jää jokaisen omalle kohdalle kuinka tunnollisesti noudattaa työpaikan sääntöjä. Omien havaintojen perusteella tupakoitsijat tupakoivat kuten ennen. Tupakointi on kuitenkin yleisesti selvästi vähentynyt tilastokeskuksen  mukaan. Työpaikat voisivat ottaa jonkinlaisen kannustimen vakituisille työsuhteessa oleville. Pekkaniskalla on muunmuassa hyvä esimerkki.

Posted

Minulla on tässä mielessäni nimenomaan kiinteä hoitoyksikkö, tuolla kotihoidon puolella tätä kieltoa on mahdotonta valvoa , eikä kyse ole pelkästään tuosta tupakoinnista, vaan siitä mitä siellä keskenään sovitaan.  Asiat pitäisi aina keskustella valmiiksi koko henkilöstön kesken, mutta tupakoitsijat pitävät yllä "reilu-kerhoa" verrattuna meihin järkiinsä tulleisiin.

Posted (edited)

Täyskielto!

Perustelu: tupakoitsija haisee, henkilöstössä ja potilaissa astmaatikkoja. Työajalla ei tupakoida, omalla ajalla saa tehdä miten lystää.

 

Edited by kukkis.
  • Tykkää 1
  • Ihastus 1
Posted

Tupakoin, mutta työpäivän aikana en. Työmatkalla 'tankkaan' röökiä.

  • Kiitos 1
MAINOS

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...