Suvianneli Posted January 17, 2021 Posted January 17, 2021 Miten teillä jos esim tehostettuja ja kotihoito (ikäihmisillä) hoitokodissa on yöhoitajalla? Onko kaverina lähihoitaja vai kuka? Määritteleekö laki tms että kuka saa öitä tehdä? Voiko hoiva-apulainen olla kaverina?
Roosa99 Posted January 17, 2021 Posted January 17, 2021 Kyllä mä näkisin, että jos tehpa yksikössä on 2 yökköä niin molempien on oltava valmiita hoitajia (esim. 2 lähihoitajaa) ja lääkeluvallisia. Jos kolmatta yökköä joskus tarvii (useampi saattohoito, eristyksiä tms) niin se kolmas ylimääräinen voi olla sitten vaikka hoiva-avustaja, opiskelija joka keikkailee tms, joka on sitten mukana niissä kuivituksissa, kääntökierroksella jne hommissa auttelemassa.
PantteriJ Posted January 19, 2021 Posted January 19, 2021 Ei sairaanhoitajat öitä tee tehostetussa palveluasumisessa. 1-2 lähihoitajaa
Recommended Posts
Create an account or sign in to comment
You need to be a member in order to leave a comment
Create an account
Sign up for a new account in our community. It's easy!
Register a new accountSign in
Already have an account? Sign in here.
Sign In Now