hannu koli Posted November 17, 2008 Posted November 17, 2008 En tiedä meneekö nyt forumin aihepiirin ohi, mutta kirjoitan silti. Jos tuntuu väärältä valvoja sit varmaan poistaa tämän aiheen. Mutta asiaan etsiskelen kovasti "sairaankuljetuksen prosessikuvausta", niitä on varmaan joku tehnyt opinnäytetyöhönsä tai uuten vaan omaksi iloksi :). Eli olisin kovasti ilonen jos joku kertoa mistä löytäisin sellaisen, JULKISEN (esim. opinnäytetyön), jota voi käyttää lähteenä. Sen nyt voi vaikka laittaa mulle sähköpostina, jollein halua koko maailmalle huudella tai suotta kuormittaa foorumia. Kiitos, älkääkä nyt ainakaan koko pakettia herneitä vetäkö nenään, jos kirjoitan väärään foorumiin. Hannu
holbs Posted November 17, 2008 Posted November 17, 2008 Mulla ei oo tarjota sairaankuljetuksesta prosessikuvausta. Mut kyllä sä oot ihan oikealla foorumilla. No panic :) EKG NERD
bifaasinen Posted November 17, 2008 Posted November 17, 2008 onko laatuprojekti työnalla? Poikamies voi olla idiootti tietämättään, ukkomies ei ikinä.
Maailman vahvin tyttö Posted November 17, 2008 Posted November 17, 2008 Mä ehdotan tätä minkä tänää kuulin firman johtoportaalta: "ettekö te voisi vaan kuljettaa niitä sairaalalle?" Kyse oli siis äksäämisestä :) "Olkaapa hetki paikallanne, kun otetaan sydänfilmiä." "Jaa KUHANSILMIÄ?!"
TexWiller Posted November 17, 2008 Posted November 17, 2008 Mitä tapahtuu akselilla tehtävän alusta tehtävän loppuun.
Waltte Posted November 17, 2008 Posted November 17, 2008 onko laatuprojekti työnalla? Hirvee projekti, ei koskaan valmis. Eiköhän se kannata ite duunata. Eihän se ole kun pistää keikka paperille. Melko yleisenä tunneälyn määritelmänä voidaan pitää tiedon puutetta yhdistettynä kyvyttömyyteen ja siitä johtuvaan haluttomuuteen tehdä loogisia johtopäätöksiä. Soveltuvin osin voidaan tunneälynä pitää myös sitä, että älyää anoppinsa hautajaisissa olla viheltelemättä.
hiski Posted November 18, 2008 Posted November 18, 2008 En tiedä meneekö nyt forumin aihepiirin ohi, mutta kirjoitan silti. Jos tuntuu väärältä valvoja sit varmaan poistaa tämän aiheen. Mutta asiaan etsiskelen kovasti "sairaankuljetuksen prosessikuvausta", niitä on varmaan joku tehnyt opinnäytetyöhönsä tai uuten vaan omaksi iloksi ;D. Se vähän riippuu siitä, mistä näkökulmasta ja mihin käyttöön sitä prosessikuvausta tarvitaan. Jos vähänkin tarkemmin ajattelee ensihoidon toimintaa, huomaa äkkiä että ei ole olemassa yhtä sairaankuljetuksen prosessia, vaan sekä yhtä aikaa tapahtuvia rinnakkaisia prosesseja, että useampia vaihtoehtoisia prosesseja joista valitaan joku. Mut jos esim. laatuohjelmaan riittää näennäishieno huttu, joka ei suuremmin häiritse työntekoa eli voidaan touhuta niin kuin ennenkin... Tällöin ylätason palikat voisivat olla esim. valmiuden ylläpito, hälytyksen vastaanotto ja kohteen paikantaminen, ajaminen kohteeseen, potilaan hoitoprosessi, kuljetus- tai kuljettamattajättämispäätös, kuljettaminen, potilaan luovutus ja raportointi, josta taas siirrytään valmiuden ylläpitoon. Ja jos ei kuljeteta, kuljetaan "potilaan ohjaus ja jatkohoidon järjestely" -laatikon kautta suoraan valmiuden ylläpitoon. Tai raastuvan kautta vankilaan, mutta se tulee sitten laatukäsikirjan seuraavassa versiossa ;) Siitä vaan TehoPisteellä piirtelemään laatikoita.
Krabb Posted December 2, 2008 Posted December 2, 2008 Mä ehdotan tätä minkä tänää kuulin firman johtoportaalta: "ettekö te voisi vaan kuljettaa niitä sairaalalle?" Kyse oli siis äksäämisestä ;D Muistan hämärästi kirjoittaneeni joskus yksityisten hoitometodeista... :)
Iipi Posted December 2, 2008 Posted December 2, 2008 Luojan kiitos, että tällä yksityisellä ei omistajat enää nykyään aja kyytiä.. ;D "Hurmuri on aina imagonsa vanki, ei en oo, vaikka väitetäänkin en ole pelkkä kanki.." (Herra Ylppö&Ihmiset "Sata vuotta").
sajo Posted December 4, 2008 Posted December 4, 2008 Luojan kiitos, että tällä yksityisellä ei omistajat enää nykyään aja kyytiä.. :) Espoon sairaankuljetus? Eikös siellä saa istua pomon vieressä toisinaan :)
TexWiller Posted December 4, 2008 Posted December 4, 2008 Ymmärtääkseni ei käytä lähäriopiskelijoita, vai miten on "sajo"? Ja hyvähän se vaan on että isäntäkin itse kyytiä suhaa, monessa paikassa ostaja ihmettelee kun isäntää ei näy ja kun näkyy niin rusketus on vaan syventynyt :)
Iipi Posted December 4, 2008 Posted December 4, 2008 Ja kultaketjut paksunee kaulassa.. "Hurmuri on aina imagonsa vanki, ei en oo, vaikka väitetäänkin en ole pelkkä kanki.." (Herra Ylppö&Ihmiset "Sata vuotta").
Torsola Posted December 4, 2008 Posted December 4, 2008 Luojan kiitos, että tällä yksityisellä ei omistajat enää nykyään aja kyytiä.. :) Espoon sairaankuljetus? Eikös siellä saa istua pomon vieressä toisinaan :) Toisinaan?? Ei kyl mä istun varmaan 95% vuoroistani pomon kans :) Mitä nopeammin, sitä nopeammin Hiki säästää verta
TexWiller Posted December 5, 2008 Posted December 5, 2008 Eiks Iipi noi kultahelyt oo enemmin näiden taxi suhareiden makuun.
O'Boy Posted December 5, 2008 Posted December 5, 2008 Eiks Iipi noi kultahelyt oo enemmin näiden taxi suhareiden makuun. Oonkohan ymmärtänyt väärin? Eikö ambulanssi ole? Siinä sitä on sairaankuljetusprosessia selvitettäväksi kun yrittää selittää että rouva voi koittaa siirtyä paikalliseen sairasmajaan mittarillakin, kun kerran vointi sallii tulla palttoo päällä kadulle vastaankin. Siinä tulee kyllä äkkiä X4:stä X6 kun teräsmummon otsasuoni pullistuu ja lavettikuskit sadatellaan mitä pikaisinta tietä eteläisemmille mausteviljelmille...kestäisi vaan se teräsmummon otsasuoni ainakin vuoron loppuun asti..
Maailman vahvin tyttö Posted December 5, 2008 Posted December 5, 2008 X-6 kyllä on perinteisesti herkässä jos puolella sanalla erehtyy epäilemään sairaankuljettajien ammattitaitoa... ja sitä on _hyvin_vaikea_ perua ;D "Olkaapa hetki paikallanne, kun otetaan sydänfilmiä." "Jaa KUHANSILMIÄ?!"
TexWiller Posted December 5, 2008 Posted December 5, 2008 Kyllähän sen taxin ja lanssin nyt erottaa jo ulkonäöstäkin ja jos kuljettamatta päätös karahtaa X4 tai jopa X6 vain sen takia (siis peruste) että fru Turkki on palttoo päällä ovella tai erehtyy kysymään vaikkapa "osaatkos sitä sun tätä", niin aika heikoissa on toi ammatillinen identiteetti. Ja ennen kuin taas päästää siihen kuka/missä/milloin saa/voi äksätä, niin toteanpa vain, että tilanteen mukaan joko kyyti tai äksä.
Iipi Posted December 5, 2008 Posted December 5, 2008 Paljon tulee hyvää hyvyyttään kuljetettua taksikelpoisia. Välillä niitä ajetaan hoitolaitossiirtoinakin. Täällä on kansa opetettu, että lanssi vie kyllä. Niin, kultaketjuihin, meillä on myös bussi ja taksiliikennettä.... "Hurmuri on aina imagonsa vanki, ei en oo, vaikka väitetäänkin en ole pelkkä kanki.." (Herra Ylppö&Ihmiset "Sata vuotta").
Maailman vahvin tyttö Posted December 5, 2008 Posted December 5, 2008 Kyllähän sen taxin ja lanssin nyt erottaa jo ulkonäöstäkin ja jos kuljettamatta päätös karahtaa X4 tai jopa X6 vain sen takia (siis peruste) että fru Turkki on palttoo päällä ovella tai erehtyy kysymään vaikkapa "osaatkos sitä sun tätä", niin aika heikoissa on toi ammatillinen identiteetti. Ja ennen kuin taas päästää siihen kuka/missä/milloin saa/voi äksätä, niin toteanpa vain, että tilanteen mukaan joko kyyti tai äksä. Ei varmaan ole tarkoitus tämän topicin alla alkaa vänkäämään äksäämisestä, mutta kyllä lähtökohtaisesti herää epäilys ambulanssikyydin tarpeellisuudesta jos hypähdellään vastaan turkki päällä. Toki tarpeelliset tutkimukset asianmukaisesti, mutta paljon on ihan sitä "olen menossa vuosittaiseen kontrolliin lääkärin ajanvarausvastaanotolle" -kyytiä, eli oletuksena että kun on menossa lääkärille niin saa tilata ambulanssin. Ja tuo X-6 -asia: unohtui taas ne runsaat hymiöt ja korostetut, vilkkuvat SARKASMIA -tekstit. Jos potilas tulee maininneeksi ettei halua kyytiin lähteä niin ihan valtavasti en ala suostuttelemaan jos asenne muutenkin on kyseenalainen. Hyvin usein äksäämisestä selvitään hyvässä yhteisymmärryksessä, mutta riittävä syy ambulanssikyytiin ei ole se, että potilas HALUAA päästä ambulanssilla sairaalaan. Ambulanssia kun ikävä kyllä ei voi TILATA, vaan sen tarve arvioidaan kahdenkin eri instanssin toimesta, ennenkuin lykätään paarit sisään ja takaovi kii. "Olkaapa hetki paikallanne, kun otetaan sydänfilmiä." "Jaa KUHANSILMIÄ?!"
O'Boy Posted December 5, 2008 Posted December 5, 2008 Kyllähän sen taxin ja lanssin nyt erottaa jo ulkonäöstäkin ja jos kuljettamatta päätös karahtaa X4 tai jopa X6 vain sen takia (siis peruste) että fru Turkki on palttoo päällä ovella tai erehtyy kysymään vaikkapa "osaatkos sitä sun tätä", niin aika heikoissa on toi ammatillinen identiteetti. Ja ennen kuin taas päästää siihen kuka/missä/milloin saa/voi äksätä, niin toteanpa vain, että tilanteen mukaan joko kyyti tai äksä. Ei varmaan ole tarkoitus tämän topicin alla alkaa vänkäämään äksäämisestä, mutta kyllä lähtökohtaisesti herää epäilys ambulanssikyydin tarpeellisuudesta jos hypähdellään vastaan turkki päällä. Toki tarpeelliset tutkimukset asianmukaisesti, mutta paljon on ihan sitä "olen menossa vuosittaiseen kontrolliin lääkärin ajanvarausvastaanotolle" -kyytiä, eli oletuksena että kun on menossa lääkärille niin saa tilata ambulanssin. Ja tuo X-6 -asia: unohtui taas ne runsaat hymiöt ja korostetut, vilkkuvat SARKASMIA -tekstit. Jos potilas tulee maininneeksi ettei halua kyytiin lähteä niin ihan valtavasti en ala suostuttelemaan jos asenne muutenkin on kyseenalainen. Hyvin usein äksäämisestä selvitään hyvässä yhteisymmärryksessä, mutta riittävä syy ambulanssikyytiin ei ole se, että potilas HALUAA päästä ambulanssilla sairaalaan. Ambulanssia kun ikävä kyllä ei voi TILATA, vaan sen tarve arvioidaan kahdenkin eri instanssin toimesta, ennenkuin lykätään paarit sisään ja takaovi kii. Mvt : Aamen. Minkä nappulan takaa ne vilkkuvat sarkasmitekstit löytyy? ;D
TexWiller Posted December 5, 2008 Posted December 5, 2008 No mut täähän on sit hiton hyvä! Johan mä oonkin tätä jo parikymmentä vuotta ihmetelly, mut onneks nyt selkis!! Tänx!!
Recommended Posts
Archived
This topic is now archived and is closed to further replies.