Jump to content
MAINOS

Sairausajan palkka, vasta aloittanut töissä


Ex-hoitqjampian

Recommended Posts

Posted

Hei,

milloin voi saada palkallista sairauslomaa, jos on vasta aloittanut työsuhteen? Mulla alkoi viime viikolla työt, mutta polven nivelrikko äitynyt niin pahaksi jo heti nyt, että sairasloma häämöttää jo ihan kohta :((. Mutta onko palkatonta? Ei millään olisi varaa :(

MAINOS
Posted

Yleensä todistuksella että on sairas saa sairaslomaa?

Posted

Olen luullut, että työsuhteen pitää olla tietyn aikaa kestänyt, jotta sairasloma palkallista? 

Posted
7 tuntia sitten, Ex-hoitqjampian kirjoitti:

Olen luullut, että työsuhteen pitää olla tietyn aikaa kestänyt, jotta sairasloma palkallista? 

Samat aatokset.Joskus mun olisi pitänyt olla työsuhteessa vähintään kuukausi jotta olisi ollut oikeus palkalliseen sairauslomaan 100%.Taisi olla minulla 50 %.Vielä kun rullasi koeaika työsuhteessa niin taisin jäädä sille tielle.Eihän siinä työnantajakin taputa käsiään kun on tajunnut palkanneensa  työrajoitteisen ihmisen.

 

Posted

Riippuu mikä työehtosopimus työpaikallasi on.

KVTES sanoo: "Edellytyksenä sairausajan palkan saamiselle on, että palvelussuhde on välittömästi ennen sairauslomaa jatkunut vähintään 60 kalenteripäivää." 

Yksityisen sosiaalialan TES taas rajoittaa sairauslomapäiviä työsuhteen keston mukaan seuraavasti:

alle 1 kk = sairastumispäivä ja 9 seuraavaa arkipäivää 50% palkasta

1 kk - 3 vuotta = 28 kalenteripäivää

jne.

Muoks. oli pakko tavata vielä uudestaan tuota KVTESsiä, kun tuntui aika kohtuuttomalta, niin olihan siinä lisäys, että jos ei ole 60 pvää työsuhdetta takana, on oikeutettu palkkaan 14 vrk:n ajalta.

MAINOS

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...