Outi Järvinen Posted March 17, 2020 Posted March 17, 2020 Mitä tiedätte otsikon aiheesta? Miten on, voidaanko riskiryhmään kuuluvia velvoittaa työhön koronahoitoon?
Höppänä Posted March 17, 2020 Posted March 17, 2020 Kuulun riskiryhmään. Töissä kotihoidossa. Työterveyden kautta ja esimiehen lupa nyt siirtyä etätyöhön. Itsellä halu auttaa, ja yritän tehdä sellaiset työt muilta hoitajilta mitä toimistolla voi tehdä ja "puhelinkäyntejä" että vältetään lähikontaktia.
PeppiEemeli Posted March 17, 2020 Posted March 17, 2020 Riskiryhmässä, kuten melkein kaikki lapseni ja aviomies. Ei mulle ole edes työterveydestä vihjattu että voisin tehdä jotain muuta kuin osastotyötä
Vastarannankiiski Posted March 17, 2020 Posted March 17, 2020 Meillä tth ei suostu ottamaan kantaa, esimiehen mielestä kaikkeen työhön on mentävä, jos hän käskee... Itsellä astma, joka oirehtii koko ajan sekä pari viikkoa sitten sairastettu keuhkokuume. Koen kohtuuttomana ettei riskiryhmiin kuulumista oteta huomioon järjestelyillä, sopivaa työtä varmasti löytyy, jos on halua. Perheeseeni kuuluu tämän lisäksi useampia riskiryhmäläisiä...
Petite Infirmieré Posted March 17, 2020 Posted March 17, 2020 Kuulun riskiryhmään. Olen tällä hetkellä vanhainkodilla töissä. Ihan mielelläni toistaiseksi. Kovin suurta uhkaa ei tietääkseni ole, että korona meille rantautuisi, mutta toki varaudutaan siinä missä muutkin ja kun meille myös kuntoutuspotilaita tulee niin esim. heidän mukanaan voi tulla, tai joku voi tulla meille koronan jälkeen kuntoutumaan tms. Toistaiseksi en jaksa stressata, mietin ehkä sitten jos/kun eka koronapotilas ilmaantuu.
Sh9595 Posted March 17, 2020 Posted March 17, 2020 Kuulun riskiryhmään vaikeana astmaatikkona. Ei ole annettu mahdollisuutta työstä kieltäytyä. Tuskin kyllä kieltäytyisinkään vaikka sellainen mahdollisuus annettaisiin. Lähtökohtaisesti kuitenkin käsittääkseni kaikki ovat velvollisia hoitamaan.
RiiaBa Posted March 17, 2020 Posted March 17, 2020 Oon itse myös riskiryhmässä. Työskentelen syöpäpotilaiden polilla. Tällä hetkellä mut siirretään toisiin tiloihin sisäilmaongelmien vuoksi, eikä mun tarvitse olla tekemisissä muiden ihmisten kanssa ilmeisesti, vaikka samassa rakennuksessa on jotain politoimintaa.
Liisa Kemppainen Posted March 17, 2020 Posted March 17, 2020 Ei ole erivapauksia olla pois töistä tuon perusteella.
Sebucom60 Posted March 17, 2020 Posted March 17, 2020 46 minuuttia sitten, RiiaBa kirjoitti: Oon itse myös riskiryhmässä. Työskentelen syöpäpotilaiden polilla. Tällä hetkellä mut siirretään toisiin tiloihin sisäilmaongelmien vuoksi, eikä mun tarvitse olla tekemisissä muiden ihmisten kanssa ilmeisesti, vaikka samassa rakennuksessa on jotain politoimintaa. Meitä sisäilmaongelmista sairastuneita on vaikka kuinka paljon. Pelkkää arpapeliä että missä pisteessä voi työskennellä ja pystyykö vai miten se menee.
Mimmi_ Posted March 18, 2020 Posted March 18, 2020 Minulla on 1 tyypin diabetes ja olen osastolla joka jo hoitaa korona potilaita, samalla tavalla on työntekoon osallistuttava kuin muidenkin ja siirto muihin tehtäviin ei tule kysymykseen.
Hoitsu1968 Posted March 18, 2020 Posted March 18, 2020 Luokitellaanko uniapnea riskiryhmään Koronassa?
Astmainen Posted March 18, 2020 Posted March 18, 2020 Työskentelen päiväkodissa. Minulla on paha astma, joka pahenee aika ajoin. Krooninen keuhtoputken tulehdus siis. Kuulun riskiryhmään, mutta en voi sen takia olla poissa töistä. Yskin ja köhisen siellä astmani takaia päivät pitkät.
Hoitsutar76 Posted March 18, 2020 Posted March 18, 2020 saikkuja tulee pian ja paljon. Kyse on enää viikoista.
kukkis. Posted March 19, 2020 Posted March 19, 2020 Kuulun riskiryhmään, enkä aijo olla työssä kun ensimmäinen koronaa sairastava saapuu. Työnantaja saa sanoa vaikka irti, jään mielelläni pois töistä meitä hoitajiahan on muutenkin liikaa, olemme vain yhteiskunnan taakka olleet tähänkin asti
jos 2020 Posted March 19, 2020 Posted March 19, 2020 14 tuntia sitten, Hoitsutar76 kirjoitti: saikkuja tulee pian ja paljon. Kyse on enää viikoista. Itse oon jo ihan loppu, muutenkin vedetty minimi miehestöllä. Työpaikalta katosi jo puolet henkilökunnasta , riskiryhmään kuuluvia ja muuta vetovia.
Recommended Posts
Archived
This topic is now archived and is closed to further replies.