Jump to content

Nimikesuoja


Recommended Posts

Posted

Kyselisin vaan tuosta nimikesuojasta, kun en oikein ymmärrä asiaa. Yritin etsiä täältä aiheesta tietoa, jos vaikka joku olisi aikaisemmin siitä kirjoitellut, mutta ei osunut silmiin. Olen valmistunut Lähihoitajaksi muutama vuosi sitten, mutta valmistuin pari kk myöhemmin kuin luokkani joten en sitten tullut rekisteröineeksi tuota nimikesuojaa. Olenko nyt ymmärtänyt oikein, että minulla ei ole oikeutta toimia virallisena Lähihoitajana ennenkuin minulla on tuo nimikesuoja? Vaikuttaako tämä palkkaan jotenkin, jos ei ole tuota suojaa? Kiitokset etukäteen  :D

MAINOS
Posted

Lähihoitajan töitä saat kyllä tehdä, mutta et saa kutsua itseäsi lähihoitajaksi. Käyttöoikeuden nimikesuojattuun ammattinimikkeeseen saa vasta rekisteröinnin jälkeen.

Failure is always an option

Posted

Useimmat työnantajat vaativat TEO:n todistuksen merkitsemisestä terveydenhuollon ammattihenkilöiden keskusrekisteriin valitessaan työntekijöitä .

Suosittelen, että harkitsisit itsekin asiaa vakavasti. Uskon ja toivon, että se tulee tulevaisuudessa toisen-asteen koulutetuillekin pakolliseksi jo valmistumisvaiheessa. :D

Hakemuksen nimikesuojauksesta voi tehdä tuolta http://www.teo.fi/FI/TEO/Sivut/Ammattioikeudet_hakemus.aspx

ja lisätietoja ammattioikeuksista löytyy tuolta http://www.teo.fi/FI/Ammattioikeudet/Sivut/etusivu.aspx.

Toinen puhuu aidasta, toinen aidan seipäästä.

MAINOS

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
×
×
  • Create New...