Jump to content
MAINOS

Tanskan hoitajat lakossa


Reportteri

Recommended Posts

Posted

100 000 hoitoalan työntekijää on mennyt lakkoon Tanskassa. Työtaistelu koskee erityisesti sairaaloita ja vanhusten ja lasten hoitoa. Hoitajat vaativat 15 prosentin palkankorotuksia kolmen vuoden aikana. Työnantajapuoli tarjoaa vain 12,8 prosentin korotuksia. Jos kiistaan ei löydy ratkaisua, lakko laajenee entisestään vajaan kahden viikon kuluttua.

Hoitajien palkkapaineita ovat lisänneet vaalien alla julkisen sektorin työntekijöille annetut lupaukset. Samaan tapaan kuin Suomessakin johtavat poliitikot julistivat, että hoitajien palkat pannaan vihdoin kuntoon. Rahat eivät kuitenkaan riittäneet, ja nyt hallitus pähkäilee mitä pitäisi tehdä. Ainakaan ensi hätään poliittisesti kiusallista pakkolakia ei ole luvassa.

http://www.yle.fi/uutiset/ulkomaat/oikea/id88090.html

MAINOS
Posted

Mahdetaanko Tanskassa syyllistää hoitajia potilasturvallisuuden vaarantamisesta?

Asioilla on tapana järjestyä :)

Posted

Tai purkaako ministerit omia ongelmiaan hoitajia kohtaan

Posted

Ja Tanskassakin muut ammattiliitot ovat varoittaneet työnantajapuolta rauhattomuudesta työmarkkinoilla, jos hoitajat saavat haluamansa. Hienoa solidaarisuutta  angry.png

"Tietä käyden tien on vanki/ vapaa on vain umpihanki."

- A. Hellaakoski -

Posted

Ja Tanskassakin muut ammattiliitot ovat varoittaneet työnantajapuolta rauhattomuudesta työmarkkinoilla, jos hoitajat saavat haluamansa. Hienoa solidaarisuutta  angry.png

"Toivon hitto vie, etteivät he suostu. Se ei tule kestämään poliittisesti, vaan asiasta syntyy metakka. Työehtosopimuksia joudutaan tekemään tämän jälkeenkin, eivätkä tällaiset tapaukset hevin unohdu", sanoi Bodil Otto Kunnallistyöntekijöiden liitosta.http://www.hs.fi/ulkomaat/artikkeli/Hoitoalan+lakko+halvaannutti+Tanskan/1135235613288
Toihan on kuin JHL:n ja OAJ:n pomojen suusta...
Posted

Hvad handler konflikten om?

    * De 11 forbund i Sundhedskartellet og FOA har ikke fået deres krav til de treårige overenskomster opfyldt. Andre faggrupper har stemt ja.

    * Sundhedskartellet og FOA vil have aftaler, der koster 15 pct. over tre år. Arbejdsgiverne vil give 12,8 pct.

    * Fagforbundene og arbejdsgiverne i landets fem regioner og 98 kommuner er enige om alt på nær prisen på aftalerne - altså den samlede lønstigning.

    * FOA har udtaget 35.000 medlemmer til konflikt. Konflikten rammer i to omgange. Først med 23.000 og derefter yderligere 12.000 den 28. april, hvis konflikten fortsætter så længe.

    * De 11 forbund i Sundhedskartellet har varslet konflikt for ca. 70.000 syge- og sundhedsplejersker, radiografer, jordemødre, bioanalytikere, fysioterapeuter, ergoterapeuter, økonomaer og ernæringsassistenter, farmakonomer, tandplejere, afspændingspædagoger og fodterapeuter.

    * En konflikt fortsætter til parterne kører trætte og finder en løsning ved forhandling, eller hvis regeringen griber ind.

"Tietä käyden tien on vanki/ vapaa on vain umpihanki."

- A. Hellaakoski -

Posted

Selviääkö noista lähteistä kuika monta prosenttia Tanskan hoitajista on lakossa ja mikä heidän palkkatasonsa mahtaa olla tänä päivänä?

Posted

Mielenkiintoinen yksityiskohta. Lakkoa ei voida pitää 12 kunnassa, koska henkilökuntaa on liian vähän, jotta saavutettaisiin suojelutyön vaatima määrä.

FOA kan ikke strejke i 12 byer, fordi der simpelthen er for lidt personale på flere hospitaler og plejehjem til at kunne opretholde det krævede nødberedskab.

Täältä löytyy palkkataulukot

http://www.sundhedskartellet.dk/msite/text.asp?id=46&TextID=10350&ShowSubs=1&ShowSubID=7687

"Tietä käyden tien on vanki/ vapaa on vain umpihanki."

- A. Hellaakoski -

Posted

En nyt enää löydä missä näin, mutta kuntapuoli maksaa jotain 70 DK/tunti ja yksityinen 100 DK/tunti ja palkat pitäisi saada samalle tasolle.

"Tietä käyden tien on vanki/ vapaa on vain umpihanki."

- A. Hellaakoski -

Posted

Jos jollekin muulle ei DKK ole tuttu niin siis tämän hetkisellä kurssilla 70 DKK = 9,58e ja 100 DKK = 13,69 e.

Veripalvelu kaipaa kipeästi hengenpelastajia!

  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...
Posted

Mikähän tilanne on tällä hetkellä tuossa lakossa?

MAINOS

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...