Jump to content
MAINOS

HUS:in palkanmaksu


Torsola

Recommended Posts

Posted

Soittelin tossa HUS:in palkanlaskijalle ja kinusin verokorttia takasin että saan sen uudelle työnantajalle. Tyyppi lupas sen lähettää kun kerran kesän jäljilta kaikki pitäis olla maksettuna. Nyt sitten verokortti tupsahti postissa, mukana palkkakuitti lisien lomakorvauksista jotka maksetaan 28.12.

Mä jäin vaan ihmettelee et onks tää nyt ihan normaalia et jotain lomarahoja tulee viel monta kuukautta työsuhteen päättymisen jälkeen?? oiskohan ne edes muistanu maksaa niitä ellei ne ois joutunu tarkistaa asiaa kun pyysin verokortin pois???  :-

Kun en näistä palkanmaksu asioista mitään ymmärrä niin vähän tuli semmonen olo et onko mua yritetty kusettaa...

Mitä nopeammin, sitä nopeammin

Hiki säästää verta

MAINOS
Posted

No jos lopetat työsuhteen, tottakai sinulle maksetaan rahana kertyneet lomarahat. Eli niistä kuukausista mitä olet tehnyt viime huhtikuun jälkeen.

Tämä mielipide tai kommentti on yksityishenkilön antama eikä välttämättä edusta työnantajani, minkään yhteistyökumppanini, ammattiliittoni tai puolueeni kantaa.

Posted

No jos lopetat työsuhteen, tottakai sinulle maksetaan rahana kertyneet lomarahat. Eli niistä kuukausista mitä olet tehnyt viime huhtikuun jälkeen.

Tottakai, muttei normaalisti useiden kuukausien jälkeen, vaan viimeistään irtisanoutumisesta seuraavana virallisena palkanmaksupäivänä.

Posted

Niin työsuhde päättyi tosiaan jo ennen syyskuuta.. onhan se tietty ihan kivaa että loppuvuodesta tulee "ylimäärästä" rahaa jota ei oo osannu odottaa, mut jotenki vaan tuntuu et ois koko maksu unohtunu ellen ois pyytäny verokorttia pois

Mitä nopeammin, sitä nopeammin

Hiki säästää verta

Posted

Noille pitää lain mukaan maksaa viivästyskorkoa ja odotusajan palkkaa, myös palkkanauha on toimitettu liian myöhään.

Ei muuta kuin yhteys liittoon.

Posted

Onko kellään tietoa, kun työtaistelun takia siirryttiin kolmen viikon listoihin niin miten lisiä nyt maksetaan. Nyt tuli 14.12 lisiä, alkuperäisen suunnitelman mukaan niitä olisi pitänyt mun tietojen mukaan tulla maksuun viimeinen päivä. Saadaammeko seuraavat kolmen viikon listan lisät nyt sitten vuoden viimeisenä päivänä?

MAINOS

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...