gannet Posted October 18, 2007 Posted October 18, 2007 Mitä teidän työpaikkanne ensiapupakissanne on? Kuinka usein on sen tarkastus? Annetaanko ea-pakista teidän työpaikallanne jokaiselle hoitajalle koulutusta? Missä säilytätte ea-pakkia? Onko teidän työpaikallanne ensiapuryhmä?
O'Boy Posted October 18, 2007 Posted October 18, 2007 Edellisessä työpaikassa (suljettu psyk.os) Muistaakseni sidostarpeet, laastareita, ambu ja happi. Myös ekg:n otto mahdollista. Koulutusta ei tietääkseni ko. paikassa oltu järjestetty. Koulutusta voisi pitää vaikkapa pelastuslaitokset/ paikalliset sairaankuljettajat. Kannattaa kysellä. Ainakin PPE tai PPE+D -koulutus olisi monessa paikassa tarpeen. Nykyisessä työpaikassa ambulanssi ensiapuna ;D
SirLucas Posted October 19, 2007 Posted October 19, 2007 Nykyisessä työpaikassa ambulanssi ensiapuna :D Sama täällä eli kaikki tarvittava helposti käden ulottuvilla pienempään (ja vähän isompaankin) ensiapuun. http://retropelaaja.nettisivu.org
Piupa Posted October 20, 2007 Posted October 20, 2007 Meidän EA-pakissa (säilytetään kansliassa) on sidostarpeita ja ambu+maski. Koulutusta välineiden käytöstä on ollut tarkoitus antaa, mutta vielä ei ole ehditty sitä järjestää... Keväällä kyllä käytiin kaikki SPR:n kurssit 1 ja 2. Juu, on ensiapuryhmäkin tai meillä nimellä ensiapuvastaavat. Mahdollisuus, että joku katselee sinua, on suoraan verrannollinen toimintasi typeryyteen.
O'Boy Posted October 20, 2007 Posted October 20, 2007 Meidän EA-pakissa (säilytetään kansliassa) on sidostarpeita ja ambu+maski. Koulutusta välineiden käytöstä on ollut tarkoitus antaa, mutta vielä ei ole ehditty sitä järjestää... Keväällä kyllä käytiin kaikki SPR:n kurssit 1 ja 2. Juu, on ensiapuryhmäkin tai meillä nimellä ensiapuvastaavat. Teillä tuntuu olevan koulutusasiat kuitenkin varsin hyvällä mallilla. Kaikki kuitenkin tarvitsee koulutusta ja kertausta työskentelipä sitä missä tahansa. Ei ne asiat ole täälä akuuttihoidon kentälläkään mitään itsestäänselvyyksiä, tarvitaan kertausta kertausta ja kertausta. Tuntuu monesti kun katsoo vastavalmistuneita ensihoitajia kentällä, että osataan kaikki lääkkeet, intuboinnit ja muut "kovat" jutut, mutta esim jalkojen kohotus sokkipotilaalla ja kylkiasento on liian vaikeita. Perusjutuilla pääsee pitkälle, joskus pidemmälle kuin tukulla hipo-hipo -juttuja..
gannet Posted October 20, 2007 Author Posted October 20, 2007 Meillä löytyy ea-pakista mm. ambu, johon saa lisähapen. Sitten löytyy elvytyssuoja, suukiila, laryngoskoopit, infuusionesteet, lääkkeet (beetasalpaaja, adrenaliini...) Nuo nyt ensimmäisenä tulee mieleen. Meillä ea-pakin tarkistamisesta on vastuussa ensiapuryhmä. Meillä se ea-pakki säilytetään samassa varastossa kuin ekg, deffa yms. Noista asioista olemme saaneet/saamassa nyt koulutusta. Sen vuoksi lähinnä minua kiinnostaisi, että mitä eri työpaikkojen ea-pakeissa on. Mitkä ovat ne ns. peruslääkkeet ja infuusionesteet, joita hoitotason ensiavussa käytetään?
{BS} Posted October 20, 2007 Posted October 20, 2007 Sisältö: -Hengityspalje(happivaraajalla) -Laryngoskooppi ja Macintoshin kielet 3-4 -Intubaatioputket ja nielutuubit -Stetarit -IV-välineet (+IO-välineet ) -IV-nesteet: 0.9, Ringer, G-5,G-10. -Lääkkeet: Adr, Atr, Metoprololi, Lidocain, Amiodaroni, Mg, Kalium, Diaz(iv+rect), Dormicum(iv), G-50 -GM- & SpO2-& RR-mittari -Sidetarpeita Vieressä Imu+Deffa Tällainen siis yksityisellä(yksi lääkäreistä on "hieman" innostunut ensihoidosta). "If you ain't part of a solution, you are solid or gas."
Guest Posted October 20, 2007 Posted October 20, 2007 Sisältö: -Hengityspalje(happivaraajalla) -Laryngoskooppi ja Macintoshin kielet 3-4 -Intubaatioputket ja nielutuubit -Stetarit -IV-välineet (+IO-välineet ) -IV-nesteet: 0.9, Ringer, G-5,G-10. -Lääkkeet: Adr, Atr, Metoprololi, Lidocain, Amiodaroni, Mg, Kalium, Diaz(iv+rect), Dormicum(iv), G-50 -GM- & SpO2-& RR-mittari -Sidetarpeita Vieressä Imu+Deffa Tällainen siis yksityisellä(yksi lääkäreistä on "hieman" innostunut ensihoidosta). cuffiruisku ja kanttinauhaa...? Kara?
Teemu Posted October 21, 2007 Posted October 21, 2007 Sisältö: -Hengityspalje(happivaraajalla) -Laryngoskooppi ja Macintoshin kielet 3-4 -Intubaatioputket ja nielutuubit -Stetarit -IV-välineet (+IO-välineet ) -IV-nesteet: 0.9, Ringer, G-5,G-10. -Lääkkeet: Adr, Atr, Metoprololi, Lidocain, Amiodaroni, Mg, Kalium, Diaz(iv+rect), Dormicum(iv), G-50 -GM- & SpO2-& RR-mittari -Sidetarpeita Vieressä Imu+Deffa Minkäslaisia noi kielet on ;) Kiitos.
Pernasoppa Posted October 21, 2007 Posted October 21, 2007 Sisältö: -Hengityspalje(happivaraajalla) -Laryngoskooppi ja Macintoshin kielet 3-4 Minkäslaisia noi kielet on ;) Sellaisia käyriä, mitä yleisimmin käytetään intuboinnin apuna. Vrt. Miller (suora), McCoy (kääntyväpäinen).Laryngoscope.jpg Tämä mielipide tai kommentti on yksityishenkilön antama eikä välttämättä edusta työnantajani, minkään yhteistyökumppanini, ammattiliittoni tai puolueeni kantaa.
{BS} Posted October 21, 2007 Posted October 21, 2007 Sisältö: -Hengityspalje(happivaraajalla) -Laryngoskooppi ja Macintoshin kielet 3-4 -Intubaatioputket ja nielutuubit -Stetarit -IV-välineet (+IO-välineet ) -IV-nesteet: 0.9, Ringer, G-5,G-10. -Lääkkeet: Adr, Atr, Metoprololi, Lidocain, Amiodaroni, Mg, Kalium, Diaz(iv+rect), Dormicum(iv), G-50 -GM- & SpO2-& RR-mittari -Sidetarpeita Vieressä Imu+Deffa Tällainen siis yksityisellä(yksi lääkäreistä on "hieman" innostunut ensihoidosta). cuffiruisku ja kanttinauhaa...? Kara? Kuffiruisku kuuluu tässä listassa IV-välineisiin ja kanttinauha sidostarpeisiin. Niin, ja toi kara ja Magillit unohtui listasta. Ja siitä unohtui myös: -Steriilejä instrumentteja(skalpelit, suonipihdit, atulat jne.) -Trakarisetti. "If you ain't part of a solution, you are solid or gas."
-VF- Posted October 21, 2007 Posted October 21, 2007 Sisältö: -Hengityspalje(happivaraajalla) -Laryngoskooppi ja Macintoshin kielet 3-4 -Intubaatioputket ja nielutuubit -Stetarit -IV-välineet (+IO-välineet ) -IV-nesteet: 0.9, Ringer, G-5,G-10. -Lääkkeet: Adr, Atr, Metoprololi, Lidocain, Amiodaroni, Mg, Kalium, Diaz(iv+rect), Dormicum(iv), G-50 -GM- & SpO2-& RR-mittari -Sidetarpeita Vieressä Imu+Deffa Tällainen siis yksityisellä(yksi lääkäreistä on "hieman" innostunut ensihoidosta). cuffiruisku ja kanttinauhaa...? Kara? Kuffiruisku kuuluu tässä listassa IV-välineisiin ja kanttinauha sidostarpeisiin. Niin, ja toi kara ja Magillit unohtui listasta. Ja siitä unohtui myös: -Steriilejä instrumentteja(skalpelit, suonipihdit, atulat jne.) -Trakarisetti. Ihan kattavat välineet teillä. Meillä ei kaikkia noita ole, vaikka ollaankin Suomen ykkössairaalassa töissä ja elvytellään silloin tällöin. 8) Failure is always an option
Pernasoppa Posted October 21, 2007 Posted October 21, 2007 Lääkkeet: Adr, Atr, Metoprololi, Lidocain, Amiodaroni, Mg, Kalium, Diaz(iv+rect), Dormicum(iv), G-50 Ihan kattavat välineet teillä. Meillä ei kaikkia noita ole, vaikka ollaankin Suomen ykkössairaalassa töissä ja elvytellään silloin tällöin. 8) No käykää lainaamassa meidän pakkia sitten... Siel on noi kaikki ja lisäks lääkkeitä ainakin suksametoni ja propofoli. Tämä mielipide tai kommentti on yksityishenkilön antama eikä välttämättä edusta työnantajani, minkään yhteistyökumppanini, ammattiliittoni tai puolueeni kantaa.
-VF- Posted October 21, 2007 Posted October 21, 2007 No käykää lainaamassa meidän pakkia sitten... Siel on noi kaikki ja lisäks lääkkeitä ainakin suksametoni ja propofoli. Tullaan hakemaan heti kun tulee tarvetta IO-välineille ja suonipihdeille. Failure is always an option
sekure Posted November 7, 2007 Posted November 7, 2007 "EA-pakkina" toimii elvytyskärry, jossa mm: -bifaasinen deffa mansettiverenpainemittarilla ja saturaatioanturilla -happipullo + hapella toimiva imusetti Intubaatioon: -intubaatioputket 2½-9, larynxmaskit 1½-4 -pikatrakeostomiasetti -suukapulat, kanttinauhat, nielutuubit 0-4 -laryngoskooppi ja -kielet 0-4 -magillin pihdit, kara, nenäspekula -lidocaiinigeeli ja spray -aikuisten ja lasten ambut + maskit 0-5 Iv: -iv-kanyylit: keltainen, sininen, punainen, vihreä, harmaa, valkea + fixointivermeet -ruiskut 1-50ml -neulat, a-a ruiskut, korkit, staassit... -Ringer, NaCl 0.9, Voluven, tippaletkut, painepussit Lääkkeet iv: Adrenalin 1mg/ml ja 0,1mg/ml Cordarone Atropin Lidocard Stesolid Oxanest Rapifen Sukolin Esmeron Natriumbicarbonaatti Hanskat, maskit yms... Tarkistus 3x pvässä. Koulutusta kaikille vähintään vuosittain. Koko sairaalan elvytysvastuu. MET- toiminta tulossa.
Recommended Posts
Archived
This topic is now archived and is closed to further replies.