Jump to content
MAINOS

Työtön työtön työtön - harjoittelutopicci Kelan kaavakkeen täyttöä varten


Pernasoppa

Recommended Posts

Posted

Eli täällä voi jo testata miltä se tuntuu...

Työtön

Työtön

Työtön

Työtön

Työtön

Tämä mielipide tai kommentti on yksityishenkilön antama eikä välttämättä edusta työnantajani, minkään yhteistyökumppanini, ammattiliittoni tai puolueeni kantaa.

MAINOS
Posted

Työtön

Työtön

Työtön

Työtön..

Jaa mut eiks ne Kelan laput pidä kuitenkin ihan kynällä paperille raapustaa? Ei tää harjottelu ny sitte paljo auta?  :)

Anna hevosen murehtia. Sillä on isompi pää.

Guest Student Midwife
Posted

Mielikuvaharjoittelua  ;)

Posted

Nykyisin on myös sähköinen versio ko. lärpäkkeestä.

I believe in one thing forevermore

to live is to love the pain

- Poisonblack

Posted

Eli täällä voi jo testata miltä se tuntuu...

Työtön

Työtön

Työtön

Työtön

Työtön

Eikös me täytellä tota Tehyn lappusta, siis työttömyyskassan, vai pitääkö sen Kelankin lappu täyttää..  huh.gif Tehystähän me sitä rahaa saatais jos oikeasti työttömäksi jäätäisiin, vai olenko väärässä? Voi hyvin olla, kun ei ole kokemusta näistä asioista  ;)

Toivo on puoli elämää, välinpitämättömyys on puoli kuolemaa.

-Kahlil Gibran

Posted

Työkkäri hyväksyy myös version:

Työtön

-//-

-//-

-//-

-//-

-//-

-//-

(Tai ainakin mulla aikoinaan hyväksyivät)

Ei tarvitse kirjoitella niin paljon vaikeita lauserakenteita. ;)

Opin jo aikapäiviä sitten, ettei kannata hukata aikaa pyrkimällä saamaan kollegojaan vakuuttuneiksi.

- Albert Einstein

Posted

Mun käsittääkseni (no harvoin mä oikeessa oon  ;D ) eivät enää hyväksy minkään laisia yhtäläisyysmerkkejä. Tiä sitte.

Anna hevosen murehtia. Sillä on isompi pää.

Posted

No mutta hyvät ihmiset, entäs jos on länsimurrealueilta ja kirjoittaa hakemukseen

tyätöin

tyätöin

tyätöin

;D

Posted

Eli täällä voi jo testata miltä se tuntuu...

Työtön

Työtön

Työtön

Työtön

Työtön

Et kuitenkaan Focce noita kaikkia "työttömiä" tuohon kirjottanut! Kuitenkin copy-pastesit ekan jälkeen loput! Mutta toisaalta, jos on olemassa se sähköinen kaavake, niin sittenhän se on ihan asiallista treeniä!

;D

"I mean, how hard can it be?"

- Jeremy Clarkson

Posted

Kyä se kunno reeni o ain asiallist.  ;D

Posted

Eli täällä voi jo testata miltä se tuntuu...

Työtön

Työtön

Työtön

Työtön

Työtön

Eikös me täytellä tota Tehyn lappusta, siis työttömyyskassan, vai pitääkö sen Kelankin lappu täyttää..  huh.gif Tehystähän me sitä rahaa saatais jos oikeasti työttömäksi jäätäisiin, vai olenko väärässä? Voi hyvin olla, kun ei ole kokemusta näistä asioista  ;D

Suunnilleen vuosi sitten oli jo mahdollista täyttää "työtön"-lappu sähköisessä muodossa. Eikä siihen voinut /saanut laittaa yhtäläisyys merkkejä. Ja omaan liittoon sen toimitin, en Kelaan. Sieltä liiton sivuilta se löytyikin. Jos työttömyys aikana sairastuu pidemmäksi aikaa (esim jalka poikki) pitää kirjoittaa lappuun sairas. Kun sairaslomalla ei ole mahdollista ottaa työtä vastaan, ja jos saikku on pitkä maksaa jossain vaiheessa Kela korvauksen. En muista niitä päivä määriä, milloin korvaus alkaa tulla Kelasta.

Asioilla on tapana järjestyä :)

Posted

Täytyy vaihtaa tohon leimasimeen uusi teksti,  jota voi sitten ruudukkoon leimata

työtön

työtön

työtön

työtön

...

...

...

;D 8) ;D

Posted

Käykääs nyt ihan huviksenne silmäilemässä MOL.FI että kuinka halvatun monta SH/PH/LH tointa

siellä on hakusessa!!! Kenen pitää vielä jotain tilanteesta "miettiä". . . Pitäisikö Kataisellekin laittaa linkki?

http://www.mol.fi/paikat/Search.do?

  Sairaanhoitajat  416 kpl 

  Laboratoriohoitajat, röntgenhoitajat  44 kpl 

  Mielenterveyshoitajat  9 kpl 

  Perushoitajat, lääkintävahtimestarit, lähihoitajat  296 kp

Posted

Focce ja sen muisti.  angry.png

Sinähän lupasit siirtyä ajamaan ambulanssia minun työpariksi. Kyllä meillä yksityisellä puolella arvostettan suomalaista, koulutettua, asiantuntevaa, pätevää (ja mukavaa) hoitajaa jos kunnallisella puolelle ei sellainen kelpaa!!!  ;D

Ei tässä kädestä suuhun elämisessä haittaa muu kuin tuo käden pienuus ja suun suuruus. Mutta kutsumusta löytyy!

Posted

Vakiyököt voi oikaista yhden kirjaimen...

yötön

yötön

yötön...

Sitten ensikuussa teen noin...ja hymiö tähän.

-tule turma tuonen tietä, pikku reppu selässä, pikku kirves kontissa. Napsauta sillä ohtaan, justiinsa nokan kohtaan-

Posted

jaa-a, mie menen ALKOn myyjäksi, tai joku firma haki esitanssijaa, en aio olla kovin kauaa työtön.... :)

Saako laittaa terveisiä?

Kuolema kuittaa univelat....

Posted

Eikö tuosta napsahda normaali karenssi, eli ei tartte ihan heti täytellä kelan lappuja?

No jokatapauksessa nykyään siinä kaavakkeessa on rasti, "olen ollut koko tämän em mainitun ajan työttömänä" ja sikneeraus alle, voilá.

Posted
nykyään siinä kaavakkeessa on rasti, "olen ollut koko tämän em mainitun ajan työttömänä" ja sikneeraus alle,

Herramunjee! Mitä edistystä. Vai ONKO se edistystä? Olisiko niin, että työttömät eivät pysy tarpeeksi nöyryytettyinä, jos heidän ei tarvitse kirjoittaa erikseen joka päivän kohdalle?? Onkohan tämä uudistus nyt tarpeeksi harkittu?

Mutta hei, ettehän te Kelan lappuja täyttele, vaan Terveydenhuoltoalan työttömyyskassan?

Vanha koira. Uusia temppuja.

MAINOS

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...