OldOne Posted October 14, 2007 Posted October 14, 2007 Ei millään malttais odottaa. Huomenna menee kuntatyönantaja kyykkyyn!!! ;)
nysse Posted October 14, 2007 Posted October 14, 2007 Monen silmät todella aukeavat huomenna!! Rinta rinnan marssimme.
puh Posted October 14, 2007 Posted October 14, 2007 ONko kenelläkään tietoa, mihin aikaan tietoa saadaan? *ei meinaa pysyä housuissaan*
Guest satakieli Posted October 14, 2007 Posted October 14, 2007 Ihan sama fiilis. Ei millään malttais odotella. Eritoten haluaisin nähdä ministerien ja kunnallisen työmarkkinalaitoksen edustajien ilmeet. ;)
OldOne Posted October 14, 2007 Author Posted October 14, 2007 ONko kenelläkään tietoa, mihin aikaan tietoa saadaan? *ei meinaa pysyä housuissaan* Vissiin jo aamupäivällä?
puh Posted October 14, 2007 Posted October 14, 2007 ONko kenelläkään tietoa, mihin aikaan tietoa saadaan? *ei meinaa pysyä housuissaan* Vissiin jo aamupäivällä? Toivottavasti.
Asswiper Posted October 14, 2007 Posted October 14, 2007 Uskoisin, että se irtisanoutuneiden määrä tulee olemaan huomattavasti isompi, kuin mitä julkisuudessa on arvioitu. Mä en kanssa malta odottaa sitä ilmoitusta, ja sitä, miten siihen reagoidaan. Myös tiistain jäseniltaa odottelen. 1/12800
KV Posted October 14, 2007 Posted October 14, 2007 Ei millään malttais odottaa. Huomenna menee kuntatyönantaja kyykkyyn!!! ;) En usko, että tämä heti ratkeaa. Menee varmaan pari viikkoa. Joskus se on niin vaikeaa myöntää olevansa väärässä ja antaa periksi. Se on nyt edessä hallituksella ja kuntatyönantajalla. Luulevat, että bluffataan. Erehtyvät raskaasti. Toisaalta eivät voi riskiäkään ottaa. Ja nyt on tehyläisten mitta täysi. ONko kenelläkään tietoa, mihin aikaan tietoa saadaan? *ei meinaa pysyä housuissaan* Jostain luin, että yle 12.15 on tiedotus. Ei jaksais odottaa.
OldOne Posted October 14, 2007 Author Posted October 14, 2007 En usko, että tämä heti ratkeaa. Joo tottakai ne vedättää varmaan viimeiseen asti. Mutta suut loksahtaa auki huomenna se on varma ;)
Kerde Posted October 14, 2007 Posted October 14, 2007 Mäkin jo täydessä täpinässä odottelen. Harmittaa että huomenna on niin kiireinen päivä... Anna muutokselle aikaa. Eihän mikään voi kasvaa pellossa, jota jatkuvasti kynnetään.
-teme- Posted October 14, 2007 Posted October 14, 2007 jotenkin tuntuu et mm tehy on antanut ymmärtää et niitä irtisanoutujia ei oo kun kymmeniä tai satoja... saavat tipautettua kunnon pommin kun kertovat todelliset luvut.. Niin tästäpä tulikin mieleen: Jos tehy julkistaa tarkan luvun irtisanoutumislistan allekirjoittaneesta, paljonko se luku on?
Guest WayUnderPayd Posted October 14, 2007 Posted October 14, 2007 Uutisissa sanoivat just et 2000 irtisanoutujaa..?
voikukka Posted October 14, 2007 Posted October 14, 2007 Tehyn jäsensivuilla keskusteluketjuissa oli tietoa, että Tehyn virallinen tiedotustilaisuus asiasta olisi klo 10:00 ja alueellisia tiedotustilaisuuksia sitten sen jälkeen.
-VF- Posted October 14, 2007 Posted October 14, 2007 Uutisissa sanoivat just et 2000 irtisanoutujaa..? Taitaa lukema olla tuota suurempi. Oma tuntuma on, että lukema voi olla paljonkin suurempi. Huomenna nähdään. Failure is always an option
Guest WayUnderPayd Posted October 14, 2007 Posted October 14, 2007 Uutisissa sanoivat just et 2000 irtisanoutujaa..? Taitaa lukema olla tuota suurempi. Oma tuntuma on, että lukema voi olla paljonkin suurempi. Huomenna nähdään. Jotenkin osaan kuvitella ettei ole oikea lukema
EE Posted October 14, 2007 Posted October 14, 2007 Toivottavasti on niiiin paljon suurempi että sopimus saadaan aikaan.... Allekirjoituksen laitoin itse pienen painostuksen jälkeen, määräyskirja kun on katkolla joulukuun alkupäivinä...
nysse Posted October 14, 2007 Posted October 14, 2007 Uutisissa sanoivat just et 2000 irtisanoutujaa..? heheh niihän ne luulee :) Rinta rinnan marssimme.
ShTintti Posted October 14, 2007 Posted October 14, 2007 Ton 2000 saa kertoa melkein yo sairaaloiden määrällä ;) No hiukan ehkä liiotellen, mutta eilen kuulin uutisista radiosta että pelkästään TAYSissa olis yli 1000 nimeä listassa. Jänskättä huominen täälläkin. Yeah, right! Like I'm going to put that icky thing in my mouth.
Ladytakkutukka Posted October 14, 2007 Posted October 14, 2007 Mitenkähän se ensi yönä nukuttaa? Hieman jännittää. Olen niin hengessä mukana, vaikka en itse allekirjoittamaan (ainakaan vielä...) päässyt. Tällä tavalla voidaan arvottaa yhteiskunnassa sitä mikä on tärkeää. Totuus ei pala tulessakaan.
BlasterMaster Posted October 14, 2007 Posted October 14, 2007 Kuinka suuri määrä on niitä irtisanoutuvia huomenna en tiedä. Ei välttämättä tarvitse olla hirveänkään iso, jo 2000 riittää loistavasti lamauttamaan systeemin oikein kohdistamalla. leikkaussalit ja päivystyspisteet kiinni ja muut operatiiviset yksiköt, röntgenit jne. Ajanvarauspoliklinikat jne. Mitä sitten valitaankin. Samalla voisi kertoa, että jokaisen viikon lopussa korotusvaatimus nousee 3 numeroa isommaksi. Eli viikon kuluttua +3, kahden viikkoa ja on +6 jne, niin kauan kunnes sopimus on allekirjoitettu. Jos työnantaja ei ymmärrä yskää, niin ensimmäisen viikon jälkeen irtisanoutuisi sitten se loppuosa allekirjoittaneista, eli x-määrä. Kunta-alan Tehyläisestä henkilöstöstä jos irtisanoutuisi n. 10 % (~8 700) tai n. 30 % (~26 000), taitaisi mennä muutakin kuin aamukahvit väärään paikkaan ja Katainen saisi uudelleen housupyykkiä.
StarOfLife Posted October 14, 2007 Posted October 14, 2007 Optimistinen arvaus: - Irtisanoutujia noin 10% Tehyn jäsenmärästä - Sopimus saadaan kolmepäivää ennen katastrofia - 21.5% korotus Ku tutkituttaa piäsä, ni suap oekkeet liäkkeet..
Teemu Posted October 14, 2007 Posted October 14, 2007 eilen(ja tänään) käytiin KSKS ja siellä on paljon nimiä listassa ja joiltakin osastoilta ei yhtään! Näin ainakin juteltiin kahviossa, mutta nyt nukkumaan. Kiitos.
puh Posted October 15, 2007 Posted October 15, 2007 Mitenkähän se ensi yönä nukuttaa? Hieman jännittää. Samaa mietin, mutta hyvin nukutti risteilyn ja jatkojen jäljiltä. ;D
JKKK Posted October 15, 2007 Posted October 15, 2007 Pitää vissii antaa ton imurin ootella kaapissa siihen asti, että uutisista on jotain tietoa herunut... Anna hevosen murehtia. Sillä on isompi pää.
Recommended Posts
Archived
This topic is now archived and is closed to further replies.