StarOfLife Posted October 10, 2007 Posted October 10, 2007 Onko kellään tietoa onko lääkäriliitolta saatu jo virallista tukea työtaistelulle? Viimeviikolla jäsenillassa Helle sanoi että lääkäriliitosta ovat olleet epävirallisesti tarjoamassa tukea. Tehy oli lähettänyt sittemmin ihan virallisen pyynnön lääkärilliitton asiasta. Aihetta sivuava linkki: http://www.mediuutiset.fi/doc.te?f_id=1239507&s=u&wtm=mu-05102007 Ku tutkituttaa piäsä, ni suap oekkeet liäkkeet..
OldOne Posted October 10, 2007 Posted October 10, 2007 Ei o mitään tietoa, mutta toi olis hieno juttu :P
JKKK Posted October 10, 2007 Posted October 10, 2007 Jaa tuli tupla-linkitys :P Mä johonkin ton saman linkin laitoin hetki sitten. Anna hevosen murehtia. Sillä on isompi pää.
StarOfLife Posted October 10, 2007 Author Posted October 10, 2007 Jaa tuli tupla-linkitys ;) Mä johonkin ton saman linkin laitoin hetki sitten. Joo mä varastin sen sulta :P Sorry, liittyi etäisesti aiheeseen.... Ku tutkituttaa piäsä, ni suap oekkeet liäkkeet..
JKKK Posted October 10, 2007 Posted October 10, 2007 Jaa tuli tupla-linkitys :) Mä johonkin ton saman linkin laitoin hetki sitten. Joo mä varastin sen sulta :P Sorry, liittyi etäisesti aiheeseen.... No eihän mulla nyt mitään tekijänoikeuksia tohon linkkiin ole ;) Anna hevosen murehtia. Sillä on isompi pää.
-VF- Posted October 10, 2007 Posted October 10, 2007 Olen itse jakanut hoitoalan palkat-tahdon asia -tarroja myös lääkäreille. Hyvin on tuntunut kelpaavan. Vielä ei ole tullut vastaan sellaista lääkäriä joka ei olisi antanut tukea meille. Failure is always an option
voikukka Posted October 10, 2007 Posted October 10, 2007 Lääkäriliiton toiminnanjohtaja Heikki Pälve Tämmöinen haastatteluklippi löytyi Turun radion nettisivuilta (www.turunradio.fi). Lääkäriliitto on lyhyen jutun mukaan yllättynyt joukkoirtisanoutumisesta painostuskeinona. Pälve vastaa kysymykseen tukeeko Lääkäriliitto Tehyä Lääkäriliiton olevan neutraali. :-
puh Posted October 10, 2007 Posted October 10, 2007 Oli Lääkäriliitto tukemassa tai ei, niin ainakin tosiaan vaikuttaa siltä, että ainakin Meikussa tapaamani lääkärit ovat täysin takanamme.
Pernasoppa Posted October 10, 2007 Posted October 10, 2007 Oli Lääkäriliitto tukemassa tai ei, niin ainakin tosiaan vaikuttaa siltä, että ainakin Meikussa tapaamani lääkärit ovat täysin takanamme. Yhdellä meidän anestesialekurilla oli toi tarra takissaan, tuli sydäntehon osastonlekuri ja repi sen irti ja tuhahti että agitaatiot voi jättää vapaa-ajalle. No annettiin sille uus tarra. Tämä mielipide tai kommentti on yksityishenkilön antama eikä välttämättä edusta työnantajani, minkään yhteistyökumppanini, ammattiliittoni tai puolueeni kantaa.
Miiuli Posted October 10, 2007 Posted October 10, 2007 Oli Lääkäriliitto tukemassa tai ei, niin ainakin tosiaan vaikuttaa siltä, että ainakin Meikussa tapaamani lääkärit ovat täysin takanamme. Yhdellä meidän anestesialekurilla oli toi tarra takissaan, tuli sydäntehon osastonlekuri ja repi sen irti ja tuhahti että agitaatiot voi jättää vapaa-ajalle. No annettiin sille uus tarra. No olipa tyyppi, ei voi muuta sanoa. Mutta kiva kun tarroja löytyi..
Guest Sairaanhoitaja, HUS Posted October 10, 2007 Posted October 10, 2007 Oli Lääkäriliitto tukemassa tai ei, niin ainakin tosiaan vaikuttaa siltä, että ainakin Meikussa tapaamani lääkärit ovat täysin takanamme. Yhdellä meidän anestesialekurilla oli toi tarra takissaan, tuli sydäntehon osastonlekuri ja repi sen irti ja tuhahti että agitaatiot voi jättää vapaa-ajalle. No annettiin sille uus tarra. Noista pumppukirurgeista tuntuu osa olevan tuollaisia mörököllejä, vaikka poikkeuksiakin toki löytyy (vrt esim valtakunnallistakin huomiota saanut "kolmiodraama" jokusen vuoden takaa). P.s. ja mitä merkkejä ovatkaan kantaneet oman työtaistelunsa aikana? Ai niin, sehän olikin "ihan toinen asia".. >:D muoks: fiil fiil ja p.s.
BlasterMaster Posted October 10, 2007 Posted October 10, 2007 Oli Lääkäriliitto tukemassa tai ei, niin ainakin tosiaan vaikuttaa siltä, että ainakin Meikussa tapaamani lääkärit ovat täysin takanamme. Yhdellä meidän anestesialekurilla oli toi tarra takissaan, tuli sydäntehon osastonlekuri ja repi sen irti ja tuhahti että agitaatiot voi jättää vapaa-ajalle. No annettiin sille uus tarra. Tuliskin joku päälle, kun olisi tuollainen tarra (tai mikä vaan) takissa kiinni ja alkaisi repimään. Ensin hätävarjeluna vetäisin nokkaan ja sitten soittaisin poliisit paikalle. Rikosilmoitus pahoinpitelystä yms. Kirjaimellisesti.
Lauha Posted October 11, 2007 Posted October 11, 2007 Eilen nopsaan juttelin meidän osastopäivystäjän kanssa ja kyllähän se kertoili, että lääkäreiden tuki olisi hoitajien puolella. Kuitenkin sellaisen lievästi harmittavan diplomaattisen vastauksen kyllä antoi.. Olisi ollut enemmänkin juteltavaa, mut se käytti tekosyynä poistumiselle jotain keissiä toisaalla... (No okei, kyllä se tais olla varsin hyvä syy poistua! :P) "I mean, how hard can it be?" - Jeremy Clarkson
Aquados Posted October 11, 2007 Posted October 11, 2007 Toimittajan ajatuksia lääkäreiden tuesta Lääkärilehden nettisivuilta -> klik
OldOne Posted October 11, 2007 Posted October 11, 2007 Toimittajan ajatuksia lääkäreiden tuesta Lääkärilehden nettisivuilta -> klik oitetaanpa tutulle hoitajalle ja kysytään mielipidettä. Ei, tämä ei ole se puolukanmyyjä. Suuressa sairaalassa työskentelevä hoitaja on suht tyytyväinen työpaikkaansa, mutta ei palkkaansa. Ei ay-aktiivi. Aika tyypillinen tapaus siis. Irtisanoutuisitko? – En. On se aika hurjaa sanoa itsensä irti. Meillä kävi juuri Tehyn edustaja kysymässä, laitetaanko nimi listaan. Aika harva laittoi. Kaikki uskovat, että ei sitä koko lakkoa tule kuitenkaan. Voi olla että maanantaina joku yllättyy :P
Aatu Posted October 11, 2007 Posted October 11, 2007 Ne jotka jotain asioista ymmärtävät ovat oikeasti hädissään joukkoirtisanoutumisesta, itse Arkkiatri on parahtanut: Eiväthän hoitajat voi noin tehdä. Potilaathan pitää hoitaa. Vieläkin naurattaa vaikka uutisesta on jo sentään monta tuntia. :P
sh jemi Posted October 12, 2007 Posted October 12, 2007 Lääkäreiden tuesta... Tulevat tapahtumathan eivät ole naurun asia vaan todellakin vakava asia, mutta kyllä pani pikkuisen hymyilyttämään yhden meidän talon erikoislääkärin kommentti (ei ole suora lainaus). Meinasi että ainoa oikea lakkomalli on lääkärilakon kaltainen ja jos te fiksuja olette niin tekin teette niin eli vuorotellen leikkurissa anestesiapuoli ja instrumenttipuoli lakkoon. Sehän on ainoa paikka mikä tuo tulosta. Ei muiden osastojen lakolla ole mitään merkitystä. Niillä ei oikeesti oo haisuakaan siitä mitä tapahtuu. Ainakaan tämä kyseinen lääkäri ei uskonut koko joukkoirtisanoutumisen uhkaan. Kerran luulin notta olin vääräs mutta sitten huomasinkin notta erehryyn.
Kilpahoituri Posted October 12, 2007 Posted October 12, 2007 Meillä ainakin yks lekuri totesi, että vihdoinkin tekin lällärit saatte jotain konkreettista aikaan ja laittoi iloisesti "tahdon asia"-merkin takin rintamukseen kiinni. Nyt niitä on talossa näkynyt yhdellä jos toisellakin lääkärillä. ::) Ois kai siistii antaa periksi juu. Toteais vain kylmästi: Ei tästä mitään tuu! Lähtis kävelemään, painais oven kiinni perässään.
Maailman vahvin tyttö Posted October 12, 2007 Posted October 12, 2007 Lääkärilehden sivuilta luin, että Virallinen Kanta on neutraali. Mamikset. "Olkaapa hetki paikallanne, kun otetaan sydänfilmiä." "Jaa KUHANSILMIÄ?!"
OldOne Posted October 17, 2007 Posted October 17, 2007 Tässä tuleva lääkäri ES kertoo mielipiteensä hoitajien palkankorotuksista Älyvuoto foorumilla Alalla ei pääsääntöisesti ole mitään ruudinkeksijöitä ja melkoisen outoa, että tietyillä akateemisilla aloilla (esim. opettajat, yliopiston tutkijat) ollaan hoitajia pahemmassa palkkakuopassa. http://alyvuoto.net/bbs/index.php/topic,1807.msg15132.html#msg15132
{BS} Posted October 17, 2007 Posted October 17, 2007 Tässä tuleva lääkäri ES kertoo mielipiteensä hoitajien palkankorotuksista Älyvuoto foorumilla Alalla ei pääsääntöisesti ole mitään ruudinkeksijöitä ja melkoisen outoa, että tietyillä akateemisilla aloilla (esim. opettajat, yliopiston tutkijat) ollaan hoitajia pahemmassa palkkakuopassa. http://alyvuoto.net/bbs/index.php/topic,1807.msg15132.html#msg15132 Ei näköjään saa omienkaan piirissä kovin kovaa suosiota kyseinen "pikkulääkäri". Mutta jos se maailmankatsomus vähän avartuisi myöhemmin... "If you ain't part of a solution, you are solid or gas."
blauewunder Posted October 18, 2007 Posted October 18, 2007 Täällä Turussa lääkkiksen opiskelijat ovat ainakin kertoneet olevansa poissa käytöstä irtisanomisen aikana. :) Eli selkärankaa löytyy ainakin joiltakin... Kenen joukoissa seisot, kenen lippua kannat? Ei synny rakkautta ilman oikeutta. Ei synny oikeutta ilman taistelua, ei taistelua ilman yhteistä rintamaa
Infirmière Posted October 18, 2007 Posted October 18, 2007 Me hoidetaan samoja potilaita YHDESSÄ. Katsotaan ehkä hieman eri kanteilta, mutta ilman toista ei toinenkaan voi onnstua. Hyvä "ES" tulet vielä huomaamaan, että lääkärinä menestyäksesi tarvitset meitä hoitajia KIPEÄSTI. Siperia tulee opettamaan. :-* ps. toivottavasti osut tielleni joskus... http://vapaatvaikuttajat.net/
KV Posted October 18, 2007 Posted October 18, 2007 Me hoidetaan samoja potilaita YHDESSÄ. Katsotaan ehkä hieman eri kanteilta, mutta ilman toista ei toinenkaan voi onnstua. Hyvä "ES" tulet vielä huomaamaan, että lääkärinä menestyäksesi tarvitset meitä hoitajia KIPEÄSTI. Siperia tulee opettamaan. :-* ps. toivottavasti osut tielleni joskus... Voin kertoa, että kaikki tuota sdr sairastavat lääketieteen edustajat on kyllä hoidettu varsin nopeasti kokeneiden hoitajien toimesta. Heidät on palautettu maanpäälle sieltä pilvilinnoista muiden maatiaisten joukkoon. Sitten on alkanut tuo yhteistyö sujua.
OldOne Posted October 18, 2007 Posted October 18, 2007 http://hoitajat.net/foorumi/index.php?topic=11964.0
Recommended Posts
Archived
This topic is now archived and is closed to further replies.