Jump to content
MAINOS

Äänestys Kuntatyönantajan esityksestä


dino

Pitäisikö TNJ:n hyväksyä kunta-alan neuvottelutulos?  

162 members have voted

  1. 1. Pitäisikö TNJ:n hyväksyä kunta-alan neuvottelutulos?

    • Kyllä
      13
    • Ei
      150


Recommended Posts

Posted

Lyhyestä virsi kaunis; pitäisikö Tehyn ja SuPerin allekirjoittaa tänään syntynyt kunta-alan 2,5 vuotinen sopimus, joka tarkoittaisi tämän hetken tietojen mukaan noin 11 prosentin (työnantajan mukaan 12%) korotusta tehtäväkohtaisiin palkkoihin sekä joulun alla maksettava 270 euron kertaerä jokaiselle sopimuksen piiriin kuuluvalle?

Sopimuksen hylkääminen ei vielä automaattisesti tarkoittaisi lakkoa, mutta riski siihen joutumiseen kasvaisi merkittävästi. 

Muokkaus:tarkennettu kysymystä..

MAINOS
  • Replies 77
  • Created
  • Last Reply
Posted

Liian vähän faktaa tarjolla esityksestä. Niillä muruilla mitä tiedossa on, äänestän Ei. Toi joulun kertaerä tulee koko kunta-alalle, ei vaan meille. Hoitajille tarjottiin sitä kuoppakorotusta about 40 ekeä. Ei vastaa tavoitteita palkkakuopan korjaamisesta lähellekkään. Kannattaa muuten lukea Helteen kirjoitus asiasta Tehyn intrasta. Asiaa puhuu edelleen.

"40-50 euroa kuukaudessa ei tunnu nyt yhtään houkuttelevammalta kuin 5.9. M.H "

Posted

Pelkästään se että "palkkakuopassa" olevat opettajat ja lääkärit saavat suuremman osuuden tasa-arvorahasta pitäisi riittä hylkäämisen perusteeksi

Live Healthy Die Anyway

Posted

Tähän astisen perusteella pistin minäkin "Ei." Vielä on jonkin verran aikaa ja eiköhän siellä kulisseissa melkoinen vääntäminen ole käynnissä?!

Liian halvalla menee meidän ammattitaito näillä tarjouksilla. Uskomatonta, miten hallituskin on niin lyhytnäköinen. Puolueista välittämätta, en usko, vaikka demarit olisi johdossa, asioiden olevan nyt toisin. Aika on vääjäämättä johtanut tähän pisteeseen. Hoitajia jo lähtenyt paljon muualle ja ulkomaille, kansakunnassa sairastavuus vain lisääntyy.. Suomi huononee, paljon!

-tule turma tuonen tietä, pikku reppu selässä, pikku kirves kontissa. Napsauta sillä ohtaan, justiinsa nokan kohtaan-

Posted

Sanoisin (kylläkin vähäisten) tietojeni pohjalta ei. Maanantaina olen menossa jäsentilaisuuteen, jossa toivottavasti selvitetään asiaa tarkemmin.

Sodassa, rakkaudessa ja yleisessä vitutuksessa kaikki on sallittua.

Posted

Ei riitä mihinkään. Suurempien korotusten puolesta täytyy olla valmis taistelemaan!

1/12800

Posted

Itse olen ehdottoman "ein" kannalla äänestyksessä. Tämä juttu on siinä pisteessä että se nyt vaan on katsottava loppuun saakka, sillä SuPerilla ja Tehyllä ei kertakaikkiaan ole muuta vaihtoehtoa jos haluavat säilyttää uskottavuutensa varteenotettavana ay-järjestönä ja neuvotteluosapuolena.

Lisäksi "homman loppuun viemistä" puoltaa se että valtiolta löytyy erittäin helposti  tarvittavat eurot jos vain pikkaisenkin poliittista tahtoa löytyy ja kaikki hallituspuolueiden vakuuttelu siitä että valtion tuki olisi maksimissaan kaikuu ainakin minun kohdalla kuuroille korville - se ei ole mitään muuta kuin pelkkää teatteria ja hoitajien pelottelua!!

Uskallan epäillä että kun lakko on alkanut, isojen yliopistollisten sairaaloiden perustoiminnat ovat pahasti rampautettu täsmälakkoilulla ja oppositio + media räksyttää hallitusta vastaan innoissaan; niin viimeistään siinä vaiheessa hallitus taipuu ja tulee meitä vastaan taloudellisesti. Toivottavasti ovat järkeviä eivätkä päästä tilannetta niin pitkälle..

Posted

;D ::) NOUP >:D

Voi olla että en ole hoitotieteilijöiden suosikki, mutta kädet paskassa on vaikea miellyttää jakkupukuja

Posted

Nyt kaikki jäsenet menkää ihmeessä ensi viikolla järjestettäviin jäseniltoihin!!!!

Posted

Tähän astisten tietojen perusteella, tarjottu sopimus ei riitä. Ensisijaisesti haluaisin lisää työkavereita, mutta tällä tai tuolla tarjotulla palkalla niitä ei ole tulossa.

"Minä suojelen sinua kaikelta, mitä ikinä keksitkin pelätä. Ei ole sellaista pimeää, jota minun hento käteni ei torjuisi." -Ultra Bra-

Posted

Näillä tiedoilla sanon minäkin EI. Tosiaan, 26.9. ja 3.10. Helsingissä jäsenillat. Niihin kannattaa osallistua, sieltä sitä tietoa saa.

Posted

Pelkästään se että "palkkakuopassa" olevat opettajat ja lääkärit saavat suuremman osuuden tasa-arvorahasta pitäisi riittä hylkäämisen perusteeksi

Niin, huomasitteko uutisissa eilen esitetyn taulukon, jonka mukaan hoitajat saavat tasa-arvoerästä 40 e ja (nais)lääkärit 75e. Saa näkemään punaista  angry.png

Posted

Ei. Tilaisuus on liian mehukas tollaisen tarjouksen hyväksymiselle...

Anna muutokselle aikaa. Eihän mikään voi kasvaa pellossa, jota jatkuvasti kynnetään.

Posted

Ei missään nimessä! Jos tämä tilaisuus nyt hukataan, seuraavaa ei tule enää, senverran poliitikotkin tästä viisastuvat etteivät enää katteettomia lupauksia tule antamaan.

Ku tutkituttaa piäsä, ni suap oekkeet liäkkeet..

Posted

Jos tämä tilaisuus nyt hukataan, seuraavaa ei tule enää, senverran poliitikotkin tästä viisastuvat etteivät enää katteettomia lupauksia tule antamaan.

Aivan, nyt on "miljoonan taalan paikka" jota tuskin meidän aikana enää tulee. Nyt tai ei koskaan...
Posted

EI EI JA EI.  ::)

Ilo pintaan, vaikka syvän märkänis.

Posted

EI.Tätä tilaisuutta ei voi nyt hukata.Uutta ei varmasti anneta.

Posted

Samaa mieltä olen minäkin. Meidän vastuulla on nyt myös nuorten kiinnostuksen lisääminen hoito alaa kohtaan.

Kukas meitä sitten hoitaa kun ollaan vanhoja? Poliitikot asuu kalliissa yksityisissä hoitokodeissa (ja kun osaavat kieliäkin niin ei se väliä mistä maasta hoitajat ovat tulleet), mutta me pieneläkeläiset olemme vanhainkodeissa keskenämme kun hoitajia ei riitä.

NYT EI LUOVUTETA!!!

Asioilla on tapana järjestyä :)

Posted

Yhdyn myös samaan. Missään nimessä nyt ei saa luovuttaa eikä varsinkaan hyväksyä tuota uutta sopimusta! V*tuttaa tuo Kangasniemi ja hänen lässytykset hoitoalaa kohtaan..

Posted

Jep  angry.png itse sanon myös EI ja toivon että liittohallitus myös hylkää tarjotun ehdotuksen samantien. Ihan naurettava palkankorotus 40eucua ja joku joulubonus siihen porkkanaksi Hah hah.....

Nyt tnj pitää pelata loppuun asti ja katsoa rohkeasti eteenpäin mitä tulemat pitää vaikka sitten lakon kautta. 

Etulinjan mies

Kanyloi varjoaan nopeammin.

Posted

Minusta tuo jouluraha on alentavaa meitä kohtaan. Ihan kuin pikkulapsille tarjottaisiin tikkukaramellia että ne pysyisivät tyytyväisinä.  angry.png

Posted

Tyhmyyteni paljastan, ja kysyn että kenelle tuota joulurahaa ollaan maksamassa? Määräaikaisille ja vakituisille työntekijöille yhtälailla? Entäs keikkalaiset? Äitiyslomalaiset ja opintovapaalla olevatkin varmaan jää ilman.. *pessimisti ei pety koskaan*

Tommosia hemmetin joulurahoja pitäis edes kehdata esittää. Jakaa tuon summan koko sopimuskaudelle niin mitä se tekee kuukautta kohti? Säälittävää..  angry.png

Posted

Eikös se jouluraha oo tulossa muillekin kuin hoitajille? Eli ei siinä siis mitään, mut ei sillä pitäis myöskään KT:n leveillä...

Ketkä on ne 5 jotka on äänestäny KYLLÄ?! ::) Ois kiva kuulla perusteluja.

Anna muutokselle aikaa. Eihän mikään voi kasvaa pellossa, jota jatkuvasti kynnetään.

Posted

Ketkä on ne 5 jotka on äänestäny KYLLÄ?!

JHL:läläisiä  ::)
MAINOS

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...