Sari-Helena Posted May 12, 2007 Posted May 12, 2007 Työpaikallani on kokeiltu yhtä ja toista, sitä ja tätä, erään asukkaan takapuolessa olevaan painehaavaumaan. Haavauma muistuttaa pientä kraateria. Olisiko teillä tiedossa tepsivää hoitoa tällaiseen, kuukausitolkulla vanhusta kiusanneeseen vaivaan?
pile Posted May 12, 2007 Posted May 12, 2007 Kokeilepa hakusanaa "painehaava" hakutoiminnosta. Tulee paljon vastauksia, joista voit valita mieluimman. No comments
Sari-Helena Posted May 12, 2007 Author Posted May 12, 2007 Kiitos, pile. Ei ihan heti välähtänyt mieleen tuo hakutoiminto ;)
trikki Posted May 13, 2007 Posted May 13, 2007 Takamus on vaikea paikka haavatuotteille. Kaikki tuppaa menemään rullalle. Eritteet pääsevät haavaan ja siksi tuotteen pitäisi olla helppo vaihtaa eikä kauhean kallis. Saattaisin laittaa Aquacell hydrofiberiä , saa myös nauhana, haava-onkalon täyteen(ilmavasti, ei tiukkaan) ja päälle saattaisin laittaa taitoksia+kalvon(esim OpSite) tai esim duodermThin tai vastaava. Aquacellia on myös hopean kanssa AquacellAg ja laitaisin sitä jos haava on infektoitunut. Sorbact on aika edullinen tuote. Se vaatii kuitenkin ehdottomasti.puhdaspohjaisen haavan. Sorbact sopii jos haava ei eritä kauheasti. Sitäkin saa nauhana. Jos haavassa katetta, sitä täytyy mekaanisesti poistaa. Eli atulolla ja saksilla , kyretillä tai leikkausveitsellä. Patjan pitäisi olla ns. geelipatja, joka tasaa painoa koko vartalolle. Hyvästä asentohoidosta on huolehditava. Hyvä asentohoito on hoidon tukipilari. Hyvät haavatuotteet eivät haavaa paranna jos haavan päällä on painetta. Kuivan potilaan iho menettää elastisuutta ja yksipuolinen ravinto ei anna haavalle rakennusaineita paranemiselle. Lisäravinteita suosittelen. "Kyllä on jännittävää elää,ajatteli Muumipeikko. Kaikki voi hetkessä kääntyä ylösalaisin-ilman mitään syytä."(Muumipappa ja meri)
Sari-Helena Posted May 13, 2007 Author Posted May 13, 2007 Kiitos trikki! Olit tiivistänyt kaiken oleellisen. Tällä asiakkaallamme on sähkökäyttöinen patja, joka muokkautuu itsekseen ja mikään paikka ei jää pitkäksi aikaa paineeseen. Aquacell ja Sorbact ovat eniten olleet käytössä. Silti vaan haavauma on ja pysyy :-
trikki Posted May 14, 2007 Posted May 14, 2007 Luultavasti haava-alueella on huono verenkierto. Syitä voi olla monia. Verisuoniperäiset syyt,potilaan liikkumattomuus esim.. Sitä haavaa ei ehkä saada kiinni lainkaan haavanhoito tuotteiden avulla. Kirurginen sulku ei varmaankaan tule kysymykseen... Jos on puhdaspohjainen haava, niin hoitaisin Sorbactilla ever after enkä asettaisi tavoitteeksi haavan paranemista vaan ettei haava suurenisi ja huolehtisin riittävästä kipulääkkeistä esim. kipulaastarein. Joka kerta kun haavaa hoidetaan, se viilenee. Paranemisprosessi alkaa vasta kun haavassa on optimi lämpö. Siis haavanhoito mahdollisimman harvoin . Jos haava ei ole infektoitunut ja haiseva niin hoitaisin sen kahdesti viikossa, jos vaan keksitte keinon kiinnittää imevät tuotteet niin, että pysyvät. "Kyllä on jännittävää elää,ajatteli Muumipeikko. Kaikki voi hetkessä kääntyä ylösalaisin-ilman mitään syytä."(Muumipappa ja meri)
syxid Posted May 14, 2007 Posted May 14, 2007 Onko Medihoney ollut jo kokeilussa? Meillä ollut käytössä reilun kuukauden ja tulokset olleet hyviä. Tarkoitettu nimenomaan syville haavoille. Sodassa, rakkaudessa ja yleisessä vitutuksessa kaikki on sallittua.
Sari-Helena Posted May 14, 2007 Author Posted May 14, 2007 Hei syxid. Never ever kuullutkaan siitä? Millaista se on ja miten käytetään?
syxid Posted May 14, 2007 Posted May 14, 2007 Hei syxid. Never ever kuullutkaan siitä? Millaista se on ja miten käytetään? Tässä suoraan tuote-esitteestä: Eli se on nimensä mukaan hunajaa. Se on tarkoiitettu syville haavoille, ontelohaavoille, nekroottisille, infektoituneille ja kirurgisille haavoille. Ainakin esitteen mukaan se tehoaa yli 250 tunnettuun bakteeriin. Se imee haavaeritettä ja saa näin imunesteen virtaamaan. Imuneste puolestaan vie happea ja ravinteita vaurioituneisiin kudoksiin. Hunajan korkea osmolaariteetti saa aikaan bakteerien ja kuolleen kudoksen imeytymisen hunajasidokseen. Se ei tartu haavaan, joten sidoksen vaihtaminen on mahd. kivutonta. Eikä se maseroi haavaa, eikä ympäröivää ihoa. Sitä laitetaan suoraan haavalle tai kyllästyttää esim. sideharsotaitos hunajalla. Hunajan tulee peittää koko haava-alue.Päälle tulee laittaa tarttumaton voimakkaasti imevä sidos. Hunaja tulee vaihtaa 1-3 vuorokauden välein riippuen haavaerityksen määrästä. Hunaja lisää aluksi erityksen määrää, joten aluksi sitä pitää vaihtaa useammin. Sidosvaihdoksen yhteydessä haava huuhdellaan keittiksellä tai puhtaalla vedellä. Meillä ainakin tulokset infektoituneissa haavoissa on ollut hyviä. Haavan pohja on siistiytynyt ja alkanut kasvaa hiljalleen umpeen. Hoidon alussa sidoksen vaihdon jälkeen voi haava-aluella tuntua hieman kirvelyä, mutta se menee melko nopeasti ohi ja vähenee hoidon myötä. Sodassa, rakkaudessa ja yleisessä vitutuksessa kaikki on sallittua.
Sari-Helena Posted May 15, 2007 Author Posted May 15, 2007 Kiitos syxid ;) Saako kyseistä tuotetta apteekista? Minkä hintaista se on? Tekisi mieleni kokeilla sitä vanhukselle.
dino Posted May 15, 2007 Posted May 15, 2007 Kiitos syxid ;) Saako kyseistä tuotetta apteekista? Minkä hintaista se on? Tekisi mieleni kokeilla sitä vanhukselle. Googletappa niin nettikaupasta ainakin löytyy. Ryöstöhintaista vaan näyttää olevan; yli 1300 euroa/kg...
Sari-Helena Posted May 15, 2007 Author Posted May 15, 2007 Kiitti dinolle ;) Alan tästä googlettamaan.
Annastiina Posted May 15, 2007 Posted May 15, 2007 Tuossa ketjussa on ainakin jotain yleistä hunajan käytöstä haavahoidossa... http://hoitajat.net/foorumi/index.php?topic=7848.0 Mä en halua olla töissä enää, mä en ikinä riitä. Mä raadan ja raadan mutta kukaan ei nää, kukaan ei kiitä - Maija Vilkkumaa-
syxid Posted May 15, 2007 Posted May 15, 2007 Steripolar sitä näyttää ainakin meille toimittaneen. Sodassa, rakkaudessa ja yleisessä vitutuksessa kaikki on sallittua.
trikki Posted May 17, 2007 Posted May 17, 2007 Meilläkin Steripolar toimittaa. Just alkaa meillä kokeilu ja mietitään kenelle sitä aloitetaan. Nyt sattuu vaan olemaan, ettei oikein kunnon haavoja kenellekään ole. Edustaja kehui, kuinka hinta on tippunut Australiassa olleen hyvän hunaja vuoden vuoksi. Hunaja tehdään Australian jonkin tietyn kolkan tietyn pensaan kukista tehdystä hunajasta(mehiläiset tietty avittaa...) Sitä on pinnallisille haavoille ja onkalohaavoille oma valmiste. Kannattaa soitella. Edustaja on tulossa meille käymään ja saamme kädestä pitäen opetusta jos sitä kaipaamme. "Kyllä on jännittävää elää,ajatteli Muumipeikko. Kaikki voi hetkessä kääntyä ylösalaisin-ilman mitään syytä."(Muumipappa ja meri)
varamies Posted May 24, 2007 Posted May 24, 2007 Googletappa niin nettikaupasta ainakin löytyy. Ryöstöhintaista vaan näyttää olevan; yli 1300 euroa/kg... Edustaja kehui, kuinka hinta on tippunut Australiassa olleen hyvän hunaja vuoden vuoksi. Hunaja tehdään Australian jonkin tietyn kolkan tietyn pensaan kukista tehdystä hunajasta(mehiläiset tietty avittaa...) Sitä on pinnallisille haavoille ja onkalohaavoille oma valmiste. Hinta laskee ihan varmasti... ::) BISNES ON BISNESTÄ! Onneksi on muitakin kuin Steripolarin tuote. Meillä aikoinaan kokeiltiin tuon Medihoney:n ohessa Medipet Oy:n L-Mesitran tuotteita. Toimi ainakin yhtä hyvin kuin Steripolarin tuote, ellei paremminkin. Hinnaltaan on HUOMATTAVASTI edullisempi, voide alle 300 eur/kg. Medipet:n valikoima on myös hieman laajempi: on verkkoa, voidetta, geeliä ja hydrogeelilevyjä. Ja hei miksi pitää tuottaa se hunaja jostain Austraaliasta, kun yhtä toimivaa tuotetta saa lähempää? Tosi ekologista, vai? Sen firman ongelma lienee se, että se on pienempi perheyritys eikä omaa yhtä suuria henkilöstöllisiä resursseja kuin esim. Steripolarilla. Tosin taitaa näkyä juuri tuossa tuotteen hinnassakin!? Mutta kyllä sieltäkin saa edutajan käymään, kun sinne soitaa!
Duuri Posted June 20, 2007 Posted June 20, 2007 Meillä on parannettu 2 painehaavaumaa takapuolen vaosta nopeasti ihan pelkällä pölysokerilla. Molempiin käytettiin ensin aquacel ag:ta mutta hitaan paranemisen vuoksi vaihdettiin vanhaan hyvään konstiin joka sitten tehosikin . Eli 1-2 kertaa päivässä haavan puhdistus vedellä tai keitosuolalla, kuivaus, ja kasa pölysokeria haavalle, päälle taitos ja kiinnityssidos, esim. opsite tai mefix. Kyllä paranee!!! ja on halpa hoito.
Mandy83 Posted June 21, 2007 Posted June 21, 2007 Meillä on parannettu 2 painehaavaumaa takapuolen vaosta nopeasti ihan pelkällä pölysokerilla. Molempiin käytettiin ensin aquacel ag:ta mutta hitaan paranemisen vuoksi vaihdettiin vanhaan hyvään konstiin joka sitten tehosikin . Eli 1-2 kertaa päivässä haavan puhdistus vedellä tai keitosuolalla, kuivaus, ja kasa pölysokeria haavalle, päälle taitos ja kiinnityssidos, esim. opsite tai mefix. Kyllä paranee!!! ja on halpa hoito. Siis ihan oikeasti? Mutta kuinka syvään/erittävään painehaavaan takamuksen/sacrumin alueella uskaltaa laittaa pölysokeria... Ikinä en ole kyllä kuullu tällaisesta haavanhoidosta, mutta se ei olekaan mitään uutta ;D "Have you ever tried? Have you ever failed? It doesn't matter. Try again.Fail again. Fail better" S.Becket "Quad me Nutrit, Me destruit"
Duuri Posted June 21, 2007 Posted June 21, 2007 Ne haavat, joita olen hoitanut, ei olleet kovin syviä mutta siihen asti eivät olleet parantuneet "virallisilla" hoidoilla. Tämän hoidon minulle opetti sairaanhoitaja/osastonhoitaja joka on toiminut SPR:n ulkomaan tehtävissä vaikeissa olosuhteissa. Tämän opin sain 90-luvun puolivälissä. Myös työkaverini joka on ollut ihan toisella paikkakunnalla TK:ssa töissä, suositteli tätä hoitoa , heilläkin oli kokemuksia hyvistä tuloksista.
gannet Posted June 21, 2007 Posted June 21, 2007 Sorbact on aika edullinen tuote. Se vaatii kuitenkin ehdottomasti.puhdaspohjaisen haavan. Sorbact sopii jos haava ei eritä kauheasti. Sitäkin saa nauhana. Mitä tarkoitat puhdaspohjaisella haavalla? Mä itse olin Sorbact - koulutuksessa ja siellä sitä tuotetta suositeltiin juuri "epäpuhtaille" haavoille, koska se imee itseensä bakteereja. Itse suosittelisin nauhan sijasta Sorbactin kirurgista sidettä, koska se ei tarraudu niin hyvin haavaan. Muita tuotteita, joita suosittelisin: Aquacel Ag, Duoderm ja Allevyn hoitolevy.
eemmaa Posted June 21, 2007 Posted June 21, 2007 Meillä töissä vannotaan grönnsåpebadin voimaan... eli ymmärtääkseni se on mäntysuopaa :) Ainakin käsissä ja jaloissa olevia haavoja liottavat mielellään mäntysuopavedessä ja vannovat tiukasti sen tehoon.. Nyt ainakin yksi kantapään ruma haava on melkein kiinni, tiedä sitten onko se mäntysuovan vai minkä ansiota
Fiu Posted June 22, 2007 Posted June 22, 2007 Itse olen havainnut ultraäänihoidot myös oikein hyviksi hoitovaihtoehdoiksi vaikeille painehaavoille. Täällä päin maailmaa fysioterapeutit antavat noita uä-hoitoja. - Sinähän olet väsynyt, kun on oikein pussitkin silmien alla! - Ei ne oo pussit, ne on tissit!
Guest jannu Posted June 28, 2007 Posted June 28, 2007 onko kellään tietoa insuliinin käytöstä haavahoidossa?..tiedän että sitä on käytetty, mutta miten..hauteena, vai suoraan haavaan..??. Jostain luin että ameriikoissa aiheesta olisi nyt tehty tutkimustakin...googletin, mutta kun tuo lontoo ei ole oikein hanskassa :nauraa:
kops Posted June 28, 2007 Posted June 28, 2007 onko kellään tietoa insuliinin käytöstä haavahoidossa?..tiedän että sitä on käytetty, mutta miten..hauteena, vai suoraan haavaan..??. Jostain luin että ameriikoissa aiheesta olisi nyt tehty tutkimustakin...googletin, mutta kun tuo lontoo ei ole oikein hanskassa :nauraa: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/sites/entrez?cmd=Retrieve&db=PubMed&list_uids=12536508&dopt=Abstract Tuo toteaa ainakin että ero ei ollut tilastollisesti merkittävä. Ekassa vertailuryhmässä käytettiin insuliinia ja hyperosmoottista glukoosiliuosta painehaavan hoitoon, ja toisessa palovammahauteita. Insuliinihoitoisessa haavat paranivat keskimäärin 11,6:ssa päivässä (vaihteluväli +/- 2,7 päivää) ja kontrolliryhmässä 12,9:ssä päivässä vaihteluvälin ollessa 3,4 päivää. Olisi mielenkiintoista tietää millä mekanismilla tai ajatuksella tätä insuliinia painehaavojen hoitoon on kokeiltu. Sen tiedän että insuliini lisää rasvakertymien muodostumista paikallisesti annosteltuna (vrt. lipoomat insuliinihoitoisella diabeetikoilla - ja toki systeemisestikin se aiheuttaa rasvakudoksen muodostumista), mutta että miten näiden muodostuminen edesauttaisi painehaavojen paranemista?
Annastiina Posted June 28, 2007 Posted June 28, 2007 Itse olen havainnut ultraäänihoidot myös oikein hyviksi hoitovaihtoehdoiksi vaikeille painehaavoille. Täällä päin maailmaa fysioterapeutit antavat noita uä-hoitoja. Miten tämä uä-hoito haavoille toteutetaan käytännössä?? Itelle täysin vierasta, en edes tiedä harrastetaanko täällä suunnalla suomea tätä tyyliä mutta kaikki tieto on tervetullutta! Mä en halua olla töissä enää, mä en ikinä riitä. Mä raadan ja raadan mutta kukaan ei nää, kukaan ei kiitä - Maija Vilkkumaa-
Recommended Posts
Archived
This topic is now archived and is closed to further replies.