Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Guest nita

hengenahdistus ja sydänoire

Recommended Posts

Guest nita

Kävipä kerran niin, että potilaalla oli hengitys vaikeuksia, oli kalpea, ahdistunut, sekava, piteli rintaansa eikä kommunikointi oikein tahtonut onnistua. Pieni sisarhento valkoinen laittoi hapen, mittasi rr, p, spo2. Sisarhento antoi potilaalle dinitsuihketta ja vei ensiapuun osastolta.

Myöhemmin esimies oli halviksinut toimintaa ja todennut, että Theofolia olisi kuulunut antaa. asia herätti minussa suunnatonta kiukkua, koska ei nyt ihan äkkiä tule mieleen laittaa potilaalle suuhun mitään. Hyvä, kun potilas sai edes hengitettyä. Mitä mieltä olette? Olisiko tarvinnut yrittää juottaa nestettä aspiraatiopneumonian uhalla vai hoitaa epäiltyä sydäntähuh.gif? ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites
Aatu

Olisi pitänyt kääntyä lääkärin puoleen.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest nita

Niin juuri tehtiin, kun potilas vietiin ensiapuun, jossa silloin ainut lääkäri koko talossa.

Share this post


Link to post
Share on other sites
-VF-

Myöhemmin esimies oli halviksinut toimintaa ja todennut, että Theofolia olisi kuulunut antaa.

Esimies oli varmaan potilaan hoitoon perehtynyt lääkäri kun tuollaista pystyy suustaan päästämään?  ;D

No joo, tunnettu tosiseikkahan on se, että meillä on niin paljon täysin kliinisestä työstä vieraantuneita esimiehiä jotka ovat aivan kuutamolla potilaan hoitamiseen liittyvistä asioista.

Muuten, oliko kyseessä astma/COPD vai sydänperäistä vaivaa? Ja perusteliko esimies miksi sitä teofylliiniä (joka on oikeasti aika vaarallinen lääke) olisi pitänyt käyttää?

Share this post


Link to post
Share on other sites
ankku

VF: Jäin miettimään tuota vastaustasi, että Theofol on vaarallinen lääke. Tarkoitatko ihan yleisesti vai aiemmin kuvatun kaltaisessa tilanteessa?

Asia kiinnostaa sikäli, että työpaikkani lääkäri määrää sitä kohtalaisen usein meidän vanhuksille COPD/ astman pahenemisvaiheissa

Share this post


Link to post
Share on other sites
Janne

VF: Jäin miettimään tuota vastaustasi, että Theofol on vaarallinen lääke. Tarkoitatko ihan yleisesti vai aiemmin kuvatun kaltaisessa tilanteessa?

Asia kiinnostaa sikäli, että työpaikkani lääkäri määrää sitä kohtalaisen usein meidän vanhuksille COPD/ astman pahenemisvaiheissa

Ainakin I.V:sti turhan avokätisesti annosteltuna takykardia ad. VT/VF, joten aina monitoriseurannassa kun lääkitään. http://www.saunalahti.fi/siekman/ehlaakkeet/teofylliini.html

VF täydentänee jahka huomaa tämän ketjun.

Share this post


Link to post
Share on other sites
-VF-

VF: Jäin miettimään tuota vastaustasi, että Theofol on vaarallinen lääke. Tarkoitatko ihan yleisesti vai aiemmin kuvatun kaltaisessa tilanteessa?

Asia kiinnostaa sikäli, että työpaikkani lääkäri määrää sitä kohtalaisen usein meidän vanhuksille COPD/ astman pahenemisvaiheissa

Ainakin I.V:sti turhan avokätisesti annosteltuna takykardia ad. VT/VF, joten aina monitoriseurannassa kun lääkitään. http://www.saunalahti.fi/siekman/ehlaakkeet/teofylliini.html

VF täydentänee jahka huomaa tämän ketjun.

Jeps, eli juuri nuo sivuvaikutukset mitä teofylliinillä on tekevät siitä vaarallisen lääkeen varsinkin iäkkäillä potilailla joilla lähes kaikilla on sepelvaltimotauti. Lisäksi COPD:n ja astman hoitoon on olemassa paljon nykyaikaisempia ja tehokkaampia sekä nopeampivaikutteisia lääkkeitä. Ei tulisi meikäläiselle ihan heti mieleen antaa teofylliiniä noilla tilannetiedoilla. Lisäksi teofyllinin terapeuttuninen leveys on niin pieni, että ongelmia sen kanssa saa aikaan hyvin helposti.

Share this post


Link to post
Share on other sites
ankku

Joo, on aika hurjia kokemuksia tosta Theofolista. COPD potilaalle, jolla psyyke +++ ja jolla psyykelääkkeitä kourallinen kerrallaan, määrättin Theofolia p.o. Pari annosta saatuaan alkoivat sellaiset hengitysvaikeudet, että ajattelin herran kuolevan käsiin. Potilas toimitettiin sairaalaan ja kotiutui hoitopaikkaan seuraavana päivänä. Tilalle aloitettiin Spiriva, joka onkin osottautunut hyväksi lääkkeeksi kyseiselle herralle.

Share this post


Link to post
Share on other sites
MaHa

Viimeisimmissa tutkimuksissa on todettu, etta teofyllamiini akuutissa COPD:n pahenemisessa auttaa hyvin vahan, jos sitakaan. Enemman se aiheuttaa ongelmia takykardian takia. Pitkaaikaisessa CPOD:n hoidossa siita voi olla enemman hyotya, mutta ongelmana on kapea terapeuttinen ikkuna. Niinkuin muut ovat sanoneet, vaivan hoitoon on turvallisempia ja parempia laakkeita.

Nailla tiedoilla kylla minakin hoitaisin potilasta sydanvaivaisena, enka keuhkovaivaisena. Miten pt selvisi?

Share this post


Link to post
Share on other sites

×
×
  • Create New...