Jump to content
MAINOS

"Vanhanaikainen" vaaka


Guest

Recommended Posts

Oon aloittanut sijaisuuden eräässä yksikössä ja siellä ei ole käytössä digitaalisia vaakoja ollenkaan. Saan harmaita hiuksia kun mietin kuinka käytän tuollaista manuaalista vaakaa. Osaatteko neuvoa? Se on sellainen jossa on kaksi ns "punnusta". Toisessa tulee kilot ja toisessa kai grammat..

Link to comment
Share on other sites

MAINOS

Kannattaa ensisijaisesti kysyä töissä kollegalta joka osaa nimenomaan ko. laitetta käyttää. Niitä on erilaisia nimittäin.

Monesti niissä on iso ja pieni punnus ja isosta arvotaan kymmenet kilot kohdalleen ja pienestä sitten 1-10 kiloa siihen päälle kunnes vaaka on tasapainossa. Tyypillisesti on jonkunlainen indikaattori, esim kärjet jotka asettuvat kohdakkain kun punnukset ja punnittava henkilö on tasapainossa:  >  <

Esim tässä kuvan yksilössä kärjet on nuo hopean väriset vasemmalla (ja tuo pienempi hopean värinen osa kääntyy jos haluaa lukita vaa'an jostain syystä) 13-3-8533490.jpg

Link to comment
Share on other sites

Tätä itseasiassa käytetään edelleen.

Kiitos! :) Selvensi kyllä paljon. On kyllä melko vaikeakäyttöinen 

Link to comment
Share on other sites

MAINOS

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...