Jump to content
MAINOS

Lääkehoitosuunnitelmasta turvallisuutta, virheistä opiksi


OldOne

Recommended Posts

Posted

Hoitohenkilöstön lääkehoitotaidoissa on kehitettävää, eikä virheitä aina kirjata suunnitelmallisesti. Sosiaali- ja terveysministeriö on julkaissut oppaan turvallisesta lääkehoidosta. Opas esittelee kattavasti asiaa koskevat lainsäädännöt ja vastuukysymykset.

Lue lisää

Opas sähköisessä muodossa

MAINOS
Posted

Kiitos, Osku, tästä linkistä!

Aina kun minun pitää valita kahdesta pahasta, kokeilen sitä pahaa, johon en ole vielä tutustunut.

                                  - Mae West -

Posted

Opasta voi lukea kuin piru raamattua. Joku on tulkinnut sitä niinkin, että insuliinia(kaan) ;D ei saa antaa enää ilman kollegan tekemää tarkistusta. Haasteita työvuorosuunitteluun?

Posted

Taitaa sairaanhoitajille hieman olla työsarkaa jos tuo menisi niin että ohjeistusta pilkulleen luettasiin..

Posted

Hyvä opus tuo on ja kaikkien kannattaa se lukea.

My brain is stuck from shooting glue

I'm not sorry for the things I do

 

Carbona not glue

Posted

Hyvä opus tuo on ja kaikkien kannattaa se lukea.

Tulostin ko opuksen yöllä osastolle ja luin itsekin sen läpi ajatuksen kanssa. Todella mainio ohjeistus. Sattui vielä hyvään saumaan, kun meillä töissä on ollut nyttemmin enemmälti keskustelua tosta lääkehoidon toteutuksesta.

Jos et pidä siitä, että muut kävelevät ylitsesi, nouse ylös lattialta.

Non sunt multiplicanda entia praeter necessitatem.

  • 3 months later...
Guest huihai
Posted

Jotenki miusta tuntuu, että tää opus, vaikka hyvä onkin, tuli ja meni. Nyt pitäis organisaatiotasolla tehdä se sairaala- ja osastotasoinen suunnitelma, mutta kukaan ei tiedä asiasta juuri mitään, ei edes oh. Mie taidan olla mei osastolla ainut, joka on ees kuullu koko oppaasta. eikä se kettään kiinnosta ku oon omaa tulostettani tarjonnut kiertoon. Ihme juttu. Nyt vaan ootellaan kieli pitkällä sitä Kivelän kohuttua raporttia vanhusten hoidosta ja siihen liittyviä parannusohjeita... jotta voitaiisiin sekin sitten julkaisun jälkeen haudata?

  • 2 months later...
Posted

Tää opas on todellakin tuonut vaikeuksia työhön tietyissä paikoissa... Esim. ennenkuin kaikille saadaan toimipaikkakohtaiset luvat, on sairaanhoitajan jaettava kaikki lääkkeet... Se ei ole kovin helppoa, jos talossa on vain yksi sairaanhoitaja..  :-

MAINOS

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...