Guest olivia Posted May 29, 2018 Posted May 29, 2018 Heips. Kuinka paljon työpaikoilla vielä tehdään ns.pätkäaamua ennen yövuoroa.Nykyisessä työpaikassani se on käytössä. Työnantaja perustelee sitä sillä ettei muuten riitä aamuvuoroon henkilökuntaa. Mielestäni tuo pätkäaamu ei ole enää nykyaikaa eikä sillä ole mitään tekemistä työaikaergonomian kanssa.
Guest Vieras Posted May 29, 2018 Posted May 29, 2018 Ekassa harkassa ainakin törmäsin tuohon. Pieni terkkarin vuodeosasto.
sh vm 83 Posted May 30, 2018 Posted May 30, 2018 Meillä tehostetussa palveluasumisessa pätkäaamuja lähinnä tehdään silloin kun tulee akuutti puutos yöstä, mutta ei suunnitellusti etukäteen.
Guest Anneli Posted May 31, 2018 Posted May 31, 2018 Minä muistan kuinka noita pätkäaamuja tehtiin kauan aikaa sitten 1980 ja -90 luvuilla. Silloin työskentelin kirurgisella akuuttiosastolla. Onneksi nykyään en niihin enää törmää vanhustyön pitkäaikaishoidon puolella. Oli se sen verran rankkaa.
holbs Posted May 31, 2018 Posted May 31, 2018 Opiskeluaikoina tein vanhainkodissa ja eräässä isossa sairaalassa keikkaillessani pätkäaamuja. Toivottottavasti ei tarvitse enää ikinä tehdä. EKG NERD
Guest katatsu Posted August 8, 2018 Posted August 8, 2018 Mielenkiinnosta kysyn, että minkä pituisia työpäiviä teillä on, jos pätkäaamu ei ole käytössä? Itse tein yhteen aikaan kolmen viikon listalla kaksi yötä putkeen (siis vain nämä kaksi yötä listalla) ja muut vuorot olivat normaalipituisia. Jouduin kuitenkin jättämään nuo useammat peräkkäiset yöt pois, koska kroppa alkoi fyysisesti pistämään vastaan. Ja nyt siis olen taas pätkäaamun uhri. Pari työkaveria kerralla teki vain yhden yön, ja vaikka niitä öitä olisi listalla kolmekin kappaletta, niin aamuvuoro saattoi olla jopa klo 7-17, iltavuoro 12-21.30... Jos siis pätkää ei ollut ennen yövuoroa. En kyllä tätäkään halua, vuorotyö kuormittaa jo muutenkin niin sittenkö pitäisi vielä olla päivät aamusta iltaan töissä??
Suhakka Posted August 8, 2018 Posted August 8, 2018 Öitä yleensä 2kpl 3 viikon listassa, ei pätkää. Normi 8h vuorot. Pari iltavuoroa voi olla 9h mittaisia. Lääkkeenjakajan iltavuoro on automaattisesti 8,5h. Välillä 7-20 pitkäpäivä, omasta halusta voi tehdä.
Recommended Posts
Archived
This topic is now archived and is closed to further replies.