Terveydenhoitajaopiskel Posted February 24, 2018 Posted February 24, 2018 Mikä potilaalla on jos virtsa on tummaa (tumman oranssia, jopa vähän punertavaa) ja erittäin sakkaista, lähes hyytymiä? Potilaalla on kestokatetri ja virtsa ei melkein edes tule virtsapussista tyhjennettäessä, koska se on niin hyytymäistä. Potilaalla on antibiootti mutta ei ole vielä auttanut.
Petite Infirmieré Posted February 27, 2018 Posted February 27, 2018 Veikkaisimpa kuitenkin ihan sitä pissiittiä. Milloin kuuri aloitettu? Tarv. Crp-kontrolli ja yhteys lääkäriin, jos tuntuu että kuuri ei pure tai yleisvointi muuten heikko. Katetria voi myös huuhdella, jos tuntuu että sakka tukki letkun.
Guest Kohtavalmissh Posted July 10, 2018 Posted July 10, 2018 Meilläkin oli yksi vanha henkilö, jolla alkoi ilmentyä tällaista. Hoidoksi Uro-tainer -huuhtelu 3x/vk eikä sen jälkeen ole ollut enää tuota ongelmaa. Huomaa kyllä jos unohtuu huuhtelu tehdä, kun heti menee sakkaiseksi.
Recommended Posts
Archived
This topic is now archived and is closed to further replies.