Jump to content
Superhoitaja

Perehdytyspäivien palkka

Recommended Posts

Superhoitaja

Hei,

Aloitan pian työt eräässä ympärivuorokautisessa hoitolaitoksessa ja minun on suoritettava kolmen päivän perehdytys työpaikalla ennen varsinaisten töiden aloittamista. Ovatko nämä kolme 8-tunnin päivää palkallisia? 

Jaa tämä kirjoitus


Suora linkki
Jaa toisille sivustoille
hessuhoo

Hei,

Aloitan pian työt eräässä ympärivuorokautisessa hoitolaitoksessa ja minun on suoritettava kolmen päivän perehdytys työpaikalla ennen varsinaisten töiden aloittamista. Ovatko nämä kolme 8-tunnin päivää palkallisia? 

Itse ehdottomasti vaatisin palkan myös perehdytyspäiviltä, sillä jo Työturvallisuuslaki vaatii että työntekijä perehdytetään riittävästi työhön. Mielestäni sen ei kuulu olla vapaa-aikaa, ja se mikä ei ole vapaa-aikaa, on työaikaa, josta kuuluu saada korvaus. Toivottavasti myös työsopimuksesi on kirjattu alkamaan silloin, kun on ensimmäinen perehdytyspäiväsi...?

https://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/2002/20020738#L2P14 Finlex, Työturvallisuuslaki §14, kohta 1. 

http://www.tehy.fi/tehy-lehti/2012/4-2012/kauan-kaivattu-loma/ "...– Perehdytys on työaikaa, ja siitä pitää maksaa palkka."

 

Jaa tämä kirjoitus


Suora linkki
Jaa toisille sivustoille
dino

"Perehdytys on työaikaa, ja siitä pitää maksaa palkka." http://www.tehy.fi/tehy-lehti/2012/4-2012/kauan-kaivattu-loma/

Nämä meidän alan perehdytykset ovat sen verran lyhkäisiä että ei niistä pitäis tulla kiistaa, itse aikanaan sain metsäteollisuudessa yli kuukauden perehdytyksen ja sielläkin palkka tuli automaattisesti ilman keskusteluja. 

Jaa tämä kirjoitus


Suora linkki
Jaa toisille sivustoille
kahvikuppi_

Eipä ole kyllä vastaantullut (vielä) yhtään työpaikkaa jossa perehtymään pitäisi tulla omalla ajalla ilman palkkaa...;D

  • Tykkää 1

Jaa tämä kirjoitus


Suora linkki
Jaa toisille sivustoille
dino

Ot; tytär sai kesäduunin tekniseltä puolelta, kuukauden perehdytys kuulemma on ennen itsenäistä työskentelyä..

Jaa tämä kirjoitus


Suora linkki
Jaa toisille sivustoille
Pernasoppa

"Perehdytys on työaikaa, ja siitä pitää maksaa palkka." http://www.tehy.fi/tehy-lehti/2012/4-2012/kauan-kaivattu-loma/

Nämä meidän alan perehdytykset ovat sen verran lyhkäisiä että ei niistä pitäis tulla kiistaa, itse aikanaan sain metsäteollisuudessa yli kuukauden perehdytyksen ja sielläkin palkka tuli automaattisesti ilman keskusteluja. 

​Yksikössämme perehdytys kestää kuudesta kahdeksaan viikkoa, jonka jälkeen tehdään pari kuukautta töitä ja perehdytään taas 3-4 viikkoa. Pidempään kuin metsäteollisuudessa!

  • Tykkää 1

Jaa tämä kirjoitus


Suora linkki
Jaa toisille sivustoille
Vieras

"Perehdytys on työaikaa, ja siitä pitää maksaa palkka." http://www.tehy.fi/tehy-lehti/2012/4-2012/kauan-kaivattu-loma/

Nämä meidän alan perehdytykset ovat sen verran lyhkäisiä että ei niistä pitäis tulla kiistaa, itse aikanaan sain metsäteollisuudessa yli kuukauden perehdytyksen ja sielläkin palkka tuli automaattisesti ilman keskusteluja. 

​Yksikössämme perehdytys kestää kuudesta kahdeksaan viikkoa, jonka jälkeen tehdään pari kuukautta töitä ja perehdytään taas 3-4 viikkoa. Pidempään kuin metsäteollisuudessa!

No joo, onhan tietysti esim. lääkäreillä tehtäviä joihin perehdytys kestää vuosia. Lähinnä vertasin teollisuuden ja meidän alan perusduuneja; teollisuudessa on mahdollista saada kuukauden perehdytys jolloin sinua ei lasketa vahvuuteen eikä tarvise itsenäisesti työskennellä. Jos meillä saa päivän näillä ehdoilla niin hieno homma, itse en ole kahta tuntia pidempää perehdytystä saanut hoitoalalla.

 

edit: näköjään vieraana olin tuon kirjoittanut.. 
terv. dino

Muokattu - dino

Jaa tämä kirjoitus


Suora linkki
Jaa toisille sivustoille
jupet

Kyllä erikoissairaanhoidosta löytyy hoitajillekin hommia joihin ihan syystä perehdytetään viikkoja tai jopa kuukausia...

Jaa tämä kirjoitus


Suora linkki
Jaa toisille sivustoille
dino

Kyllä erikoissairaanhoidosta löytyy hoitajillekin hommia joihin ihan syystä perehdytetään viikkoja tai jopa kuukausia...

Juujuu, näin on! :) 
Peruspointtini tässä vänkäämisessäni oli se että minun kokemuksen mukaan teollisuudessa huomioidaan perehdytyksen tarve huomattavasti paremmin kuin hoitoalalla näiden perusduunien tasolla. Vai onko kukaan kuullut että vanhainkodissa, kotipalvelussa, tk:n vuodeosastolla, siirtolanssissa tms. on uusi hoitaja saanut olla kuukauden töissä ylimääräisenä perehtymässä ja oppimassa uutta työtänsä?
Ei tietysti kokenut hoitaja tällaista perehdytystä tarvitse, mutta muistan kyllä itse sen epävarman tunteen kun vastavalmistuneena hoitajana minut laitettiin toiseksi työvuoroksi yksin yövuoroon pyörittämään 30 000 asukkaan kunnan poliklinikkaa kahdestaan lääkärin kanssa. Jos silloin olis ollut muutaman vuoron perehdytys alla niin tunne olis ollut aivan toinen. 

  • Tykkää 3

Jaa tämä kirjoitus


Suora linkki
Jaa toisille sivustoille
jupet

Juu paljon paljon opittavaa olisi terveysalalla esimerkiksi metalliteollisuudesta tai autonvaraosabisneksestä mm. perehdyttämisen ja tietojärjestelmien kanssa... :/

  • Tykkää 1

Jaa tämä kirjoitus


Suora linkki
Jaa toisille sivustoille
Sari-Helena

Kyllä erikoissairaanhoidosta löytyy hoitajillekin hommia joihin ihan syystä perehdytetään viikkoja tai jopa kuukausia...

​Kerro jotain käytännön esimerkkejä, kuulostaa mielenkiintoiselta.

Jaa tämä kirjoitus


Suora linkki
Jaa toisille sivustoille
jupet

No vaikkapa anestesiahoitaja isossa päivystysleikkurissa tarkoittaa aikamoista perehdytysrupeamaa ennenkuin voi oikeasti hommaa tehdä. Voisin kuvitella että (sydän)tehollakaan ei ihan suoraan ruveta hommiin.

Jaa tämä kirjoitus


Suora linkki
Jaa toisille sivustoille
Lääkärihoitaja

... Ihan yleisestikin tehot perehdyttää aika hyvin. Että teholla voi tehdä kaikkia hommia menee useampi VUOSI. HBO:ta tai MET-ryhmään ei pääse ihan ekalla työviikolla (eikä vuotena).

Muokattu - Lääkärihoitaja
  • Tykkää 1

Jaa tämä kirjoitus


Suora linkki
Jaa toisille sivustoille
nighthawk

Kyllä perehdytysajalta pitäisi tulla ihan normaali palkka, en ole ainakaan vielä sellaisesta hoitoalan työpaikasta kuullut, jossa ei kyseiseltä ajalta maksettaisi palkkaa... kun allekirjoittaa työsopimuksen, niin työn alkamispäivä on varmaankin se päivä, jolloin myös perehdyttäminen alkaa, ensimmäinen perehdytyspäivä siis...?  Eikä siinä sopimuksessa pitäisi olla mainintaa siitä, että palkka ei maksettaisi jo siitä ensimmäisestä päivästä alkaen...

Muussa tapauksessa ottaisin kyllä omaan liittooni yhteyttä...

Jaa tämä kirjoitus


Suora linkki
Jaa toisille sivustoille
Sini

Perehdytys tulee antaa palkallisena. Perehtymisajan pituus riippuu sitten tehtävistä ja työsuhteen pituudesta, päivän kahden keikkalaisille perehdytys on lähinnä paikkojen esittelyä, valitettavasti.

Jaa tämä kirjoitus


Suora linkki
Jaa toisille sivustoille
Vieras
Olet jättämässä kommenttia vieraana. Jos sinulla on tunnus, kirjaudu sisään.
Vastaa aiheeseen...

×   Lisäsit muotoiltua sisältöä.   Restore formatting

  Only 75 emoticons maximum are allowed.

×   Linkkisi on upotettu automaattisesti..   Näytä pelkkä linkki.

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.