Jump to content

Työvoimapula sote-alalla helpottaa


Recommended Posts

Posted

Työ- ja elinkeinoministeriön tuoreimman Ammattibarometrin (3/2014) mukaan työvoimapulasta kärsivät ammatit painottuvat edelleen terveydenhuollon ammatteihin. Sosiaali- ja terveysalalla tilanne näyttäisi kuitenkin olevan helpottumassa.

 

Terveydenhuoltoalalla on ollut pulaa työvoimasta viimeisen kolmen vuoden ajan, mutta nyt tilanne on muuttunut. Kun aikaisemmin esimerkiksi sairaanhoitajista on ollut pulaa koko maassa, uusimmassa barometrissa on jo alueita, joilla sairaanhoitajista on tulossa jopa ylitarjontaa.

 

Työ- ja elinkeinoministeriön Ammattibarometri-järjestelmään on koottu työ- ja elinkeinotoimistoissa tehdyt arviot noin 200:sta työelämän keskeisestä ammatista. Barometrissa arvioidaan ammattien kehitysnäkymiä, työvoiman saatavuusnäkymiä sekä alueellista tilannetta seuraavan puolen vuoden aikana. Uusimman barometrin arvio perustuu lokakuun alun tilanteeseen.

 

Työvoiman kysyntä ja tarjonta eri ammateissa, lokakuu 2014

Posted (edited)

Kai sitä pulaa on ollut kun ei ole rahaa palkata ketään ja entisetkin potkitaan pois eikä tilalle oteta ketään. Lähihoitajat korvataan sairaanhoitajilla  tai tehdään töitä minimimäärällä. jne.. Sairaanhoitajien ylitarjontakin keskittyy varmasti isoimpiin kaupunkeihin kun jonnekkin pikkukylälle joinne on muutenkin hankala saada ketään töihin.

 

en jaksanut katsella linkin takana olevia käppyröitä

Edited by kahvikuppi_
MAINOS

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
×
×
  • Create New...