miimi Posted April 24, 2014 Posted April 24, 2014 Osaisitteko auttaa vastavalmistunutta, miten saisi parhaiten hyvän sidoksen varpaaseen tai sormeen? Esim osakynnen poistossa. Entä miten jos murtumassa pitää sitoa sormi viereiseen sormeen kiinni, niin riittääkö kahden sormen teippaaminen yhteen vai pitääkö saada jotenkin tukevampi sidos (esim kämmenen ympärille sidos myös). Ja laitetaanko sormien väliin jotain pehmikettä? Kiitos kaunis!
Julma Posted April 24, 2014 Posted April 24, 2014 Nuo on sormeen tarkotettuja, en muista tuotemerkkiä nykyisin mutta saman näköisiä ne on. Putkisukasta saa kätevästi askarreltua myös kaikkia vastaavia, teippiä ja taitoksia kaveriksi niin tulee priimaa. Noita on erikokoisia niin, että sopii pikkulapsen sormeen tai aikuisen miehen ympäri kokonaan. Sormen teippaamisessakin voi hyödyntää esim. tuota putkisukkaa niin ei haudo väli. Sormen murtuman hoito riippuu paljon siitä miten se on murtunut, kaikkiin "Sormi murtunut" -keisseihin ei riitä pelkkä teippi. Halvat vitamiinit iHerbistä - Klikkaamalla tästä vielä 10 dollaria alennusta ensitilaajalle!
dino Posted April 24, 2014 Posted April 24, 2014 Entä miten jos murtumassa pitää sitoa sormi viereiseen sormeen kiinni, niin riittääkö kahden sormen teippaaminen yhteen vai pitääkö saada jotenkin tukevampi sidos Wanha nyrkkisääntö sormivammoissa on että immobilisoidaan murtuneen luun molemmilla puolella olevat nivelet. Eli jos hyväasentoinen murtuma on sormen distaalisessa tai mediaalisessa luussa riitää yleensä teippaus, jos taas proksimaalisessa luussa niin silloin menee kipsihommiksi.
Recommended Posts
Archived
This topic is now archived and is closed to further replies.