Jump to content
 

Arkistoitu

Tämä aihe on arkistoitu, siihen ei voi enää vastata.

Reportteri

Statiinit aiheuttavat lihaskipuja

Recommended Posts

Reportteri

Statiinia käyttävien potilaiden väitteille lihaskivuista on saatu tieteellistä näyttöä. Lihaskivut ovat huomattavasti yleisempiä statiini-kolesterolilääkettä käyttävillä kuin verrokkiryhmäläisillä. Lihasvoimaan ja kuntoon lääke ei vaikuta.

Lue koko juttu - yle.fi

Jaa tämä kirjoitus


Suora linkki
Jaa toisille sivustoille
Telaketju

mulle tarjosivat vuosituhat tarkastuksessa muutama vuosi sit.Sanoin lekurille  et syö itte. Mutsikin lopetti kun tuli semmoset nivelkivut lonkan seutuun ettei pihalle päässyt.

Jaa tämä kirjoitus


Suora linkki
Jaa toisille sivustoille
kpl

Oon kanssa kuullut todella monelta, ett on kipuja statiinien takia :)

Jaa tämä kirjoitus


Suora linkki
Jaa toisille sivustoille
nosis

Mä sanon aina potilaille, että jos tulee lihaskipuja, kannattaa valittaa lääkärille. Parempi vaihtaa valmistetta kuin olla syömättä kolesterolilääkkeitä kokonaan (ainakin nykytiedon valossa).

Jaa tämä kirjoitus


Suora linkki
Jaa toisille sivustoille
dino
Oon kanssa kuullut todella monelta, ett on kipuja statiinien takia :)
Statiinit ovat yhtä mielenkiintoinen keskusteluaihe kuin esim. karppaus. Osa lääkäreistä sanoo statiinien olevan myrkkyä ja tarpeettomia ja osa vannoo käypä hoidon nimeen. Ja molempiin aiheisiin liittyy ainakin median mielestä taloudelliset itressit hyvin vahvasti.. http://blogit.yle.fi/mot/keta-tohtori-edustaa

Jaa tämä kirjoitus


Suora linkki
Jaa toisille sivustoille

×