Maru Posted December 29, 2011 Posted December 29, 2011 Oletteko vaihtaneet ammattiliittoa, kun olette aloittaneet hoitotieteen opinnot, valmistumisen jälkeen vai...? Ei ole tullut asiasta puhuttua opiskelukavereiden kanssa ja nyt aloin asiaa miettimään. Mietin siis, että kannattaisiko liittyä Tajaan vai pysyä STHL:ssa? Itse olen kohta valmistumassa.
Maatu Posted January 3, 2012 Posted January 3, 2012 Itse olen vasta aloittanut tänä syksynä hoitotieteen opinnot, joten olen pysynyt toistaiseksi Tehyssä, koska olen käytännön työelämässä mukana. Mutta en tiedä miten sitten tulevaisuudessa, varmaan aika paljon riippuu siitä minkälaiseen työhön sitten aikanaan päädyn.
Sini Posted January 3, 2012 Posted January 3, 2012 Itse olen toistaiseksi Tehyssä. Osa on liittynyt Tajaan jo opiskeluaikana, osa sen jälkeen. Perusteluina on ollut mm. että on parempi olla eri liitossa kuin oma henkilökunta. Omalla kohdallani katson asiaa sitten, kun olen valmistunut. Toistaiseksi olen Tehyyn ollut tyytyväinen. "Tietä käyden tien on vanki/ vapaa on vain umpihanki." - A. Hellaakoski -
Maru Posted January 4, 2012 Author Posted January 4, 2012 Kiitoksia vastauksista :) Itsekin ajattelin, että ehkä parempi vielä odotella muutama kuukausi ja katsoa, mihin sitä sijoittuu työhön ja sen mukaisesti sitten valita ammattiliitto, jottei tarvi vaihtaa sitten taas pian uudelleen.
Recommended Posts
Archived
This topic is now archived and is closed to further replies.