Millipilli Posted February 24, 2011 Posted February 24, 2011 Voisiko joku viisas kertoa minulle, kuinka se nyt on? Onko Nitro infuusiolla (Nitro 1mg/ml) oltava oma suoniyhteys vai voiko sen laittaa tippumaan yhtä aikaa keittiksen kanssa.Tai jos laittaa samaan reittiin voiko sitä keittistä tiputella yhtäaikaa ja laittaa Nitro sivutippana?
{BS} Posted February 24, 2011 Posted February 24, 2011 Voisiko joku viisas kertoa minulle, kuinka se nyt on? Onko Nitro infuusiolla (Nitro 1mg/ml) oltava oma suoniyhteys vai voiko sen laittaa tippumaan yhtä aikaa keittiksen kanssa.Tai jos laittaa samaan reittiin voiko sitä keittistä tiputella yhtäaikaa ja laittaa Nitro sivutippana? Samaan mennyt takaiskuventtiilin kanssa. "If you ain't part of a solution, you are solid or gas."
puh Posted February 24, 2011 Posted February 24, 2011 Voisiko joku viisas kertoa minulle, kuinka se nyt on? Onko Nitro infuusiolla (Nitro 1mg/ml) oltava oma suoniyhteys vai voiko sen laittaa tippumaan yhtä aikaa keittiksen kanssa.Tai jos laittaa samaan reittiin voiko sitä keittistä tiputella yhtäaikaa ja laittaa Nitro sivutippana? Samaan mennyt takaiskuventtiilin kanssa. Samaan vaan, vaikka ilman takaiskuventtiiliäkin. Tarkastaisin kyllä tuon infuusion vahvuuden...
OldOne Posted February 24, 2011 Posted February 24, 2011 Ei tuu ihan heti mieleen lääkeainetta jota ei vois keittiksen kanssa tiputtaa?
Pöllö Posted February 24, 2011 Posted February 24, 2011 Voisiko joku viisas kertoa minulle, kuinka se nyt on? Onko Nitro infuusiolla (Nitro 1mg/ml) oltava oma suoniyhteys vai voiko sen laittaa tippumaan yhtä aikaa keittiksen kanssa.Tai jos laittaa samaan reittiin voiko sitä keittistä tiputella yhtäaikaa ja laittaa Nitro sivutippana? Ks. yst. googlella "Perlinganit valmisteyhteenveto" ja sieltä kohta 4.2. Annostus ja antotapa. Löydät liuokset, mihin Perlinganit -valmisteen voi laimentaa ja suositellun nitroinfuusion vahvuuden. 1 mg/ml on raakaliuos. Samasta kohdasta löytyy myös vastaus aiheeseen Zen ja voiko nitro sekoittua keittikseen. Vastaus näin, niin jatkossakin löytyy sitten tietoa lääkkeiden sekoittamisesta, tietysti hyvähän se on aina varmistaa, miten homma oikeasti pitäisi tehdä vaikka täältä! Tuota takaiskuventtiiliä osa ihmisistä suosittelee siksi, että jos samaa reittiä laittaa kaksi eri tippaa/infuusiota, niin joskus voi käydä sillä tavalla, että nestettä valuu pussista A pussin B letkustoon ja suoneen. Toisin sanoen, jos vaikka nitroinfuusio menee infuusiopumpulla kolmitiehanaan ja tippa on vaikka ns. asentotippa (vaikka kämmeneen laitettu kanyyli osuu jossain esim. ranteen asennossa suonen seinään ja tippa ei vedä), niin infuusiopumppu pumppaa sitten sitä nitroa sinne keittosuolaliuoksen letkustoon. Asiakas oikaisee rannetta ja voila, nitroa tulee sekä infuusiopumpun suunnasta että sieltä keittosuolaliuoksen suunnasta eli hetkellisesti tarkoitettua suurempi annos. Siksi nitroinfuusio laitetaan infuusiopumpulla, joka säännöstelee lääkkeen täsmällisesti ja jos samaan kanyyliin tulee vaikka keittosuolatippa (NaCl 0,9 %), niin sinne keittisletkuun laitetaan takaisiniskuventtiili, joka estää lääkeinfuusion virtausta keittosuolapussin suuntaan. Vaikka ihmiset hienosti tänne vastasivat, niin väännetään vähän vielä auki lähteitä ja miksi jotain tehdään. ;) Jos potilas on sekavampi kuin meidän yksikössä hoitajansa, kuuluu potilas sairaalahoitoon...Ylpeiksi jumalat tekevät ensin heidät, jotka jumalat haluavat tuhota.
{BS} Posted February 24, 2011 Posted February 24, 2011 Ainakin täällä systeemi on se, että Nitrosid 1mg/ml 50ml lagenula vedetään 50ml ruiskuun ja se sitten ruiskupumppuun kiinni. Samaan menee perusnesteytys. "If you ain't part of a solution, you are solid or gas."
Lääkärihoitaja Posted February 24, 2011 Posted February 24, 2011 Ei tuu ihan heti mieleen lääkeainetta jota ei vois keittiksen kanssa tiputtaa? Että voi häiritä kun ei muista mikä lääke oli sellainen... muoks* Lainaus + DaunoXome® Veripalvelu kaipaa kipeästi hengenpelastajia!
Pernasoppa Posted February 25, 2011 Posted February 25, 2011 Voisiko joku viisas kertoa minulle, kuinka se nyt on? Onko Nitro infuusiolla (Nitro 1mg/ml) oltava oma suoniyhteys vai voiko sen laittaa tippumaan yhtä aikaa keittiksen kanssa.Tai jos laittaa samaan reittiin voiko sitä keittistä tiputella yhtäaikaa ja laittaa Nitro sivutippana? Samaan mennyt takaiskuventtiilin kanssa. Samaan vaan, vaikka ilman takaiskuventtiiliäkin. Tarkastaisin kyllä tuon infuusion vahvuuden... Infuusion vahvuudethan ovat talokohtaisia, sovittuja juttuja. Meillä täällä pohjoisessa käytetään tuota 1 mg/ml. Tämä mielipide tai kommentti on yksityishenkilön antama eikä välttämättä edusta työnantajani, minkään yhteistyökumppanini, ammattiliittoni tai puolueeni kantaa.
Telaketju Posted February 25, 2011 Posted February 25, 2011 Voisiko joku viisas kertoa minulle, kuinka se nyt on? Onko Nitro infuusiolla (Nitro 1mg/ml) oltava oma suoniyhteys vai voiko sen laittaa tippumaan yhtä aikaa keittiksen kanssa.Tai jos laittaa samaan reittiin voiko sitä keittistä tiputella yhtäaikaa ja laittaa Nitro sivutippana? Samaan mennyt takaiskuventtiilin kanssa. Samaan vaan, vaikka ilman takaiskuventtiiliäkin. Tarkastaisin kyllä tuon infuusion vahvuuden... Infuusion vahvuudethan ovat talokohtaisia, sovittuja juttuja. Meillä täällä pohjoisessa käytetään tuota 1 mg/ml. hyvä.keep it simple!!!!!! "to ride,shoot straight and speak the truth"
OldOne Posted February 25, 2011 Posted February 25, 2011 Ainakin täällä systeemi on se, että Nitrosid 1mg/ml 50ml lagenula vedetään 50ml ruiskuun ja se sitten ruiskupumppuun kiinni. Samaan menee perusnesteytys. Täällä etelässä oli aikanaan (2000 luvun vaihteessa, Vantaalla, muusta pk-seudusta en tiedä) sama systeemi. Huomattavasti helpompaa kun ei tarvinnut sekoitella mitään.
Julma Posted February 25, 2011 Posted February 25, 2011 Ainakin täällä systeemi on se, että Nitrosid 1mg/ml 50ml lagenula vedetään 50ml ruiskuun ja se sitten ruiskupumppuun kiinni. Samaan menee perusnesteytys. Täällä etelässä oli aikanaan (2000 luvun vaihteessa, Vantaalla, muusta pk-seudusta en tiedä) sama systeemi. Huomattavasti helpompaa kun ei tarvinnut sekoitella mitään. Meillä sama ja taitaa muissakin alueen autoissa olla. Aineen nimi tosin perlinganit, vahvuutta ja vaikuttavaa ainetta en muista kun ite en noiden kanssa joudu pelaamaan. Halvat vitamiinit iHerbistä - Klikkaamalla tästä vielä 10 dollaria alennusta ensitilaajalle!
OldOne Posted February 25, 2011 Posted February 25, 2011 Aineen nimi tosin perlinganit, vahvuutta ja vaikuttavaa ainetta en muista kun ite en noiden kanssa joudu pelaamaan. 1mg/ml Glyseryylitrinitraatti
bifaasinen Posted February 25, 2011 Posted February 25, 2011 Ainakin täällä systeemi on se, että Nitrosid 1mg/ml 50ml lagenula vedetään 50ml ruiskuun ja se sitten ruiskupumppuun kiinni. Samaan menee perusnesteytys. Täällä etelässä oli aikanaan (2000 luvun vaihteessa, Vantaalla, muusta pk-seudusta en tiedä) sama systeemi. Huomattavasti helpompaa kun ei tarvinnut sekoitella mitään. Meillä sama ja taitaa muissakin alueen autoissa olla. Aineen nimi tosin perlinganit, vahvuutta ja vaikuttavaa ainetta en muista kun ite en noiden kanssa joudu pelaamaan. Satakunnassa Eh lääkevalikoimassa, eli pääsääntöisesti pitäisi kaikilta hoitotasoisilta löytyä. "Helppo ja nopea annostella, jos tulee ongelmia voi infuusion lopetta ja vaikutus lakkaa lähes heti", kuten vastuulääkärimme aikoinaan sanoi. Poikamies voi olla idiootti tietämättään, ukkomies ei ikinä.
mca Posted February 25, 2011 Posted February 25, 2011 Nitro 5mg/ml -> NaCl 100ml -> 50ml ruiskuun -> inf alkaen 6ml/h. No one dies a virgin, Life screws us all
kuokka Posted February 25, 2011 Posted February 25, 2011 Minkälaisilla aloitusannoksilla ja nostoilla meette perlingatin kanssa?
Lääkärihoitaja Posted February 25, 2011 Posted February 25, 2011 Minkälaisilla aloitusannoksilla ja nostoilla meette perlingatin kanssa? Suosituksen mukaisella menty yleensä: Infuusio laskimoon aloitetaan pienellä nopeudella, 10-20 µg/min. Tiputusnopeutta voidaan vasteen mukaan lisätä noin 10-20 µg/min 5-10 minuutin välein. Yleensä tehokas vaste saadaan infuusionopeuden ollessa 50-100 µg/min. Maksimaalinen infuusionopeus on 400 µg/min. Suurta annosta jatkuvasti infusoitaessa kehittyy toleranssi 8-24 tunnin kuluttua, ja annosta voi joutua suurentamaan. Veripalvelu kaipaa kipeästi hengenpelastajia!
ETI Posted February 26, 2011 Posted February 26, 2011 Ei tuu ihan heti mieleen lääkeainetta jota ei vois keittiksen kanssa tiputtaa? Että voi häiritä kun ei muista mikä lääke oli sellainen... muoks* Lainaus + DaunoXome® Jäi kans tää kohta vaivaamaan. Eli pari lisää: Fungitzone ja amsakriini "Mutta tohtori..." "Hoitaja on vaiti ja tekee työnsä!"
Telaketju Posted February 26, 2011 Posted February 26, 2011 Minkälaisilla aloitusannoksilla ja nostoilla meette perlingatin kanssa? Suosituksen mukaisella menty yleensä: Infuusio laskimoon aloitetaan pienellä nopeudella, 10-20 µg/min. Tiputusnopeutta voidaan vasteen mukaan lisätä noin 10-20 µg/min 5-10 minuutin välein. Yleensä tehokas vaste saadaan infuusionopeuden ollessa 50-100 µg/min. Maksimaalinen infuusionopeus on 400 µg/min. Suurta annosta jatkuvasti infusoitaessa kehittyy toleranssi 8-24 tunnin kuluttua, ja annosta voi joutua suurentamaan. häh,10ml tunnissa pumppuun ja hyvä tulee "to ride,shoot straight and speak the truth"
kuokka Posted February 27, 2011 Posted February 27, 2011 Minkälaisilla aloitusannoksilla ja nostoilla meette perlingatin kanssa? Suosituksen mukaisella menty yleensä: Infuusio laskimoon aloitetaan pienellä nopeudella, 10-20 µg/min. Tiputusnopeutta voidaan vasteen mukaan lisätä noin 10-20 µg/min 5-10 minuutin välein. Yleensä tehokas vaste saadaan infuusionopeuden ollessa 50-100 µg/min. Maksimaalinen infuusionopeus on 400 µg/min. Suurta annosta jatkuvasti infusoitaessa kehittyy toleranssi 8-24 tunnin kuluttua, ja annosta voi joutua suurentamaan. Perlingatin ohjeina oon törmännyt alotusannoksiin 0,5 ml/h-1,6ml/h ja nostot 0,2ml/h-0,6ml/h. Toi "oppikirjan" mukainen annostelu on tuttua mutta käytäntö tuntuu oleva kovinkin kirjavaa.
OldOne Posted February 27, 2011 Posted February 27, 2011 Ei tuu ihan heti mieleen lääkeainetta jota ei vois keittiksen kanssa tiputtaa? Että voi häiritä kun ei muista mikä lääke oli sellainen... muoks* Lainaus + DaunoXome® I stand corrected. :)
Lanssari Posted February 28, 2011 Posted February 28, 2011 Me sotkemme: 48ml nacl ja 10mg(2ml) nitroampulli 50ml ruiskupumpun ruiskuun, eli 0,2mg/ml ja annostus 6-60ml/h. Joskus oli käytössä just toi 10mg 100ml keittikseen, josta vedettiin ruiskupumpun ruiskuun, mutta jotain lekuria häiritsi se 102ml. Tarkkana pitää olla, varsinkin vastelääkkeiden kanssa =) Jännittää, sanoi mummo kun kahvimerkkiä vaihtoi...
Pernasoppa Posted February 28, 2011 Posted February 28, 2011 Me sotkemme: 48ml nacl ja 10mg(2ml) nitroampulli 50ml ruiskupumpun ruiskuun, eli 0,2mg/ml ja annostus 6-60ml/h. Joskus oli käytössä just toi 10mg 100ml keittikseen, josta vedettiin ruiskupumpun ruiskuun, mutta jotain lekuria häiritsi se 102ml. Tarkkana pitää olla, varsinkin vastelääkkeiden kanssa =) Varsinkin kun se ei ole se 102 ml, 100 ml keittispulloissa on milloin mitäkin määrää, ei todellakaan tasan 100 ml. Mutta se että miksi se lekuria häiritsee on hänen oman arvonsa pönkittämistä, lääkettähän annostellaan _vasteen mukaan_. Tämä mielipide tai kommentti on yksityishenkilön antama eikä välttämättä edusta työnantajani, minkään yhteistyökumppanini, ammattiliittoni tai puolueeni kantaa.
Lanssari Posted February 28, 2011 Posted February 28, 2011 Me sotkemme: 48ml nacl ja 10mg(2ml) nitroampulli 50ml ruiskupumpun ruiskuun, eli 0,2mg/ml ja annostus 6-60ml/h. Joskus oli käytössä just toi 10mg 100ml keittikseen, josta vedettiin ruiskupumpun ruiskuun, mutta jotain lekuria häiritsi se 102ml. Tarkkana pitää olla, varsinkin vastelääkkeiden kanssa =) Varsinkin kun se ei ole se 102 ml, 100 ml keittispulloissa on milloin mitäkin määrää, ei todellakaan tasan 100 ml. Mutta se että miksi se lekuria häiritsee on hänen oman arvonsa pönkittämistä, lääkettähän annostellaan _vasteen mukaan_. Näinpä näin. Ainoa, mikä tarvii tietää on turvallinen raami vasteen aikaansaamiseksi. Oli se sitten lääkärien rakastamat mikrog/kg/min, mikrog/kg - tai mun rakastamat ml/h ja yks ampulli. Olkoon se simppeliä =) Jännittää, sanoi mummo kun kahvimerkkiä vaihtoi...
Iipi Posted March 2, 2011 Posted March 2, 2011 Lääkkeissäkin on usein enemmän, kuin pakkauksessa seisoo. Jos infuusioon menee monta ampullaa rohtoa, niin tämä extra rupeaa oleen jo tuntuva. Heh, opin siis harjoittelussakin kerrankin jotain. Kun näin omin silmin ajatellen että mitä ihmettä, ruutassahan on lääkettä pari milliä enemmän kuin pitäisi.... Sisätöistä saattaisi olla vietävissä hieman suurempaa tarkkuutta tuonne kyytitöihin. "Hurmuri on aina imagonsa vanki, ei en oo, vaikka väitetäänkin en ole pelkkä kanki.." (Herra Ylppö&Ihmiset "Sata vuotta").
Millipilli Posted April 14, 2011 Author Posted April 14, 2011 Juu kiitos kaikille.Meillä se vahvuus on 1mg/ml ja tällä hetkellä Nitrosid (50ml pullo) vedetään ruiskupumpun ruiskuun. Aiemmin oli Perlinganit, mut valmistenimi muuttu joku aika sitten. Moni kun tuntu epäilevän tota lääkkeen vahvuutta ja nimee.Alotusannos 1ml/h ja nostellaan vasteen mukaan.
Recommended Posts
Archived
This topic is now archived and is closed to further replies.