Reportteri Posted August 2, 2010 Posted August 2, 2010 Ruotsissa päivystyksessä jonottamaan kyllästynyt potilas päätti hoitaa haavansa itse. Hän otti suturointivälineet, ompeli haavansa itse ja käveli tuohtuneena päivystyksestä ulos. Sundsvallin sairaala teki rikosilmoituksen potilaasta, koska hän käytti sairaalan mielestä luvatta haavanhoitovälineitä. http://www.iltasanomat.fi/uutiset/ulkomaat/uutinen.asp?id=2231773
dino Posted August 2, 2010 Posted August 2, 2010 Tässä on kyllä ideaa, itsepalvelulinja jokaiseen sairaalaan..!!:D
-VF- Posted August 2, 2010 Posted August 2, 2010 Turhaan mies tuli sairaalaan jos kerta osasi suturoida itsensä omatoimisesti. :nauraa: Failure is always an option
OldOne Posted August 2, 2010 Posted August 2, 2010 Turhaan mies tuli sairaalaan jos kerta osasi suturoida itsensä omatoimisesti. :nauraa: Jossei sillä ollu välineitä? :D
-VF- Posted August 2, 2010 Posted August 2, 2010 Turhaan mies tuli sairaalaan jos kerta osasi suturoida itsensä omatoimisesti. :nauraa: Jossei sillä ollu välineitä? :D No sitten se oli ihan oikein, että siitä tehtiin rikosilmoitus. 8) Failure is always an option
dino Posted August 2, 2010 Posted August 2, 2010 Turhaan mies tuli sairaalaan jos kerta osasi suturoida itsensä omatoimisesti. :nauraa: Jossei sillä ollu välineitä? :D Ilman neulankuljetinta ja puuduketta kyllä pärjää, mutta neula/lankapaketti on kyllä hyvä hakea sairaalasta.
-VF- Posted August 2, 2010 Posted August 2, 2010 Turhaan mies tuli sairaalaan jos kerta osasi suturoida itsensä omatoimisesti. :nauraa: Jossei sillä ollu välineitä? :D Ilman neulankuljetinta ja puuduketta kyllä pärjää, mutta neula/lankapaketti on kyllä hyvä hakea sairaalasta. Mokoma varas. Ihan oikein, että joutuu käräjille teostaan. Saisi vielä saada jonkun infektion. :nauraa: Failure is always an option
dino Posted August 2, 2010 Posted August 2, 2010 Mokoma varas. Ihan oikein, että joutuu käräjille teostaan. Saisi vielä saada jonkun infektion. :nauraa: Vodkalla kun huuhtelee Leathermannin ennen suturointia niin ei tuu infektiota...:P
dino Posted August 2, 2010 Posted August 2, 2010 Rambot puhuu :nauraa: Ei kai nyt itsehoito erämaassa ramboilua ole.. Muita en kyllä lähde parsimaan, vaikka ei tuo muutaman knopin pikkuhaavan ompelu nyt kovin kummoinen juttu olekkaan.
{BS} Posted August 2, 2010 Posted August 2, 2010 Multa löytyy lankapaketteja kotoa ja neulakuljetin. Kuljettimen oon itse ostanut, mutta langat on työpaikalta harjoittelua varten sosialisoitu. Kyllä niillä tarvittaessa saa haavankin kiinni kätevästi itse. "If you ain't part of a solution, you are solid or gas."
OldOne Posted August 2, 2010 Posted August 2, 2010 Noh, mä en o itseäni parsinut erämaassa Leathermannin avulla enkä muutenkaan. Tosin en o vuosikausiin sutuhaavaa saanutkaan, saatikka erämaassa :nauraa:
dino Posted August 2, 2010 Posted August 2, 2010 Multa löytyy lankapaketteja kotoa ja neulakuljetin. Kuljettimen oon itse ostanut, mutta langat on työpaikalta harjoittelua varten sosialisoitu. Kyllä niillä tarvittaessa saa haavankin kiinni kätevästi itse. Ja tuolla on myös hyvä korjailla erilaisia vaatteita/nahkajuttuja... Ja on tuota kerran tarvittu myös kaverin koiran persuuksiin tulleen palkeenkielen parsimiseenkin.
Papunen Posted August 3, 2010 Posted August 3, 2010 Ei muutakuin päivystyksiin kaksi linjaa, kuten tulleissakin on. Perinteinen ja tee-se-itse -linja. Jälkemmäisessä potilas allekirjoittaa ensin vastuupaperin, jolla ottaa kaiken vastuun hoidostaan itselleen. Sitten vastassa olisi netti hakukoneineen ja kasa välineitä, vieressä ohjetaulut heurekan tapaan :nauraa: Voisi olla muuten ihan mielenkiintoinen tosi-tv sarjanakin ::)
Recommended Posts
Archived
This topic is now archived and is closed to further replies.