
Maahanmuuttajahoitajien perehdyttäminen on oleellista hyvän ja turvallisen hoidon takaamiseksi. Lisäksi sillä on positiivisia vaikutuksia sekä maahanmuuttajahoitajien että koko työyhteisön töiden sujuvuuteen, osoitti terveystieteiden maisteri Jutta Hartikaisen väitöstutkimus.
Tutkimuksen tarkoituksena oli kehittää perehdytysohjelma maahanmuuttajahoitajille. Tutkimus toteutettiin pääkaupunkiseudulla toimintatutkimuksena vuosina 2009–2011. Tutkittavan organisaation johtoryhmän ja osastonhoitajien lisäksi tutkimukseen osallistui suomalaisia hoitajia sekä maahanmuuttajahoitajia.
Lähtötilanteessa kartoitettiin, millaista perehdytys oli ja millaista sen tulisi olla. Näiden tulosten perusteella suunniteltiin perehdytysohjelma, jota testattiin organisaatiossa. Testauksen jälkeen selvitettiin ohjelman toimivuutta ja parantamisehdotuksia.
Tulosten mukaan maahanmuuttajahoitajien perehdyttämistä korostavan toimintamallin kehittäminen on oleellista hyvän ja turvallisen hoidon takaamiseksi. Perehdytyksen saaneet maahanmuuttajahoitajat sopeutuivat suomalaiseen hoitotyön kulttuuriin helpommin kuin ne, jotka eivät osallistuneet perehdytykseen. Perehdytyksen ansiosta työ myös sujui tehokkaammin ja potilasturvallisuus parani. Perehdyttämisinterventio lisäsi maahanmuuttajahoitajien ymmärrystä ja tietopohjaa kulttuurista, hoitamisesta ja organisaatiosta. Se näkyi itsevarmuuden ja itsenäisyyden lisääntymisenä, mikä puolestaan paransi sekä maahanmuuttajahoitajien että koko työyhteisön töiden sujuvuutta. Tämä taas vähensi työn kuormittavuutta ja lisäsi suvaitsevaisuutta työyhteisössä.
Hartikaisen mukaan maahanmuuttajien perehdyttämisen tulisi tapahtua jo ennen töiden aloittamista rekrytoinnin yhteydessä, heti töiden alettua, työn aikana ja aina tarvittaessa. Perehdytys tulisi myös jakaa kaikille yhteisiin perehdytyskoulutuksiin ja yksilökohtaiseen osastoilla tapahtuvaan perehdytykseen. Jatkossa tarvitaan myös henkilökunnan koulutusta perehdyttämiseen. Myös vertaistukiryhmien muodostaminen sekä maahanmuuttajahoitajille että heidän perehdyttäjilleen koettiin tarpeelliseksi.
TtM Jutta Hartikaisen väitöskirja tarkastetaan Itä-Suomen yliopiston terveystieteiden tiedekunnassa 7.10.2016.
|
Recommended Comments
Create an account or sign in to comment
You need to be a member in order to leave a comment
Create an account
Sign up for a new account in our community. It's easy!
Register a new accountSign in
Already have an account? Sign in here.
Sign In Now