
Suomen Bioanalyytikkoliitto ry on valinnut vuoden 2015 bioanalyytikoksi Liisa Lehdon Oulusta. Valinta julkistettiin 8.-9.10.2015 järjestetyssä valtakunnallisessa Laboratoriolääketiede ja näyttely 2015 -tapahtumassa Helsingissä.
Liisa Lehdon valinnassa korostuivat sekä hänen pitkä työhistoriansa että jatkuva kouluttautumisensa. Hän väitteli terveystieteiden tohtoriksi Oulussa vuonna 2014 aiheena vierianalytiikan laatu ja sen kehittäminen. Hän toimii päätyönään vierianalytiikan asiantuntijana Nordlabissa.
Liisa Lehto on toiminut aktiivisesti Pohjois-Suomen Bioanalyytikoiden alueyhdistyksessä. Hän on omalla esimerkillään kannustanut nuorempia bioanalyytikkoja ja laboratoriohoitajia kehittymään ja kehittämään laboratorioalaa.
Liisa Lehto on kirjoittanut lukuisia kansallisia ja kansainvälisiä artikkeleita ja julkaisuja tieteellisiin lehtiin sekä osallistunut oppikirjojen tekemiseen. Hän on vahvasti vaikuttanut siihen, että vierianalytiikan laatuun on alettu kiinnittämään enemmän huomiota.
|
Recommended Comments
There are no comments to display.
Create an account or sign in to comment
You need to be a member in order to leave a comment
Create an account
Sign up for a new account in our community. It's easy!
Register a new accountSign in
Already have an account? Sign in here.
Sign In Now