
Neuvottelut kunta-alan uusista työ- ja virkaehtosopimuksista on keskeytetty. Kunta- ja hyvinvointialuetyönantajat KT pitää palkansaajajärjestöjen neuvotteluissa esittämiä palkankorotusvaateita julkiselle taloudelle kestämättöminä.
Tehyn puheenjohtaja Millariikka Rytkönen kommentoi keskeytettyjä neuvotteluja tuoreeltaan Twitterissä.
– Loppuun saakka yritettiin, sopimus jäi syntymättä. Tehyläinen, nyt on tärkeää seurata meidän omaa viestintää. Sinulla on oikeus parempaan palkkaan, meillä on oikeus taistella sen puolesta. Tämä on #MeidänKaikkienAsia, Rytkönen sanoi.
Työtaistelut mahdollisia
Sote-sopimus on kunta-alan suurin sopimusala, jonka piirissä on noin 180 000 palkansaajaa. Tehy ja SuPer ovat esittäneet sote-alalle pelastusohjelmaa, jolla hoitajien peruspalkkatasoa nostettaisiin 3,6 % vuosittain normaalien sopimuskorotusten lisäksi.
Tiistaina 1.3. alkaa sopimukseton tila, joka tarkoittaa ettei työrauhavelvoitetta ole ja työtaistelut ovat mahdollisia. Neuvottelujen jatkosta ei ole ilmoitettu. Tehyn tiedotteen mukaan sen päättävät elimet kokoontuvat huomenna.
Recommended Comments
There are no comments to display.
Create an account or sign in to comment
You need to be a member in order to leave a comment
Create an account
Sign up for a new account in our community. It's easy!
Register a new accountSign in
Already have an account? Sign in here.
Sign In Now