
HUS perusti työryhmän selvittämään asiaa ja ryhmä on nyt saanut työnsä päätökseen. Kyseessä oli eräiden Hyksin verisuonikirurgian klinikalla asioineiden potilaiden tietoja.
Papereiden löytöpaikan ja niiden sisällön vuoksi epäillään, että klinikalla aikaisemmin työskennellyt tutkijalääkäri on vienyt paperit ilman lupaa ja vastoin HUS:n tutkimuslupakäytäntöjä työpaikalta kotiinsa, ja sen jälkeen muuttonsa yhteydessä jättänyt ne taloyhtiön roskakatokseen.
Koska poliisi on tehnyt asiasta itse tutkintapyynnön, HUS:n ei tarvitse sitä erikseen tehdä. HUS tekee asiassa yhteistyötä poliisin kanssa ja aikoo toimittaa selvityksen myös tietosuojavaltuutetulle.
HUS on lähettänyt kirjeet kaikille tapaukseen liittyville potilaille ja pahoitellut asiaa. HUS on myös keskeyttänyt yhteistyön kyseessä olevan tutkijan kanssa.
|
Recommended Comments
There are no comments to display.
Create an account or sign in to comment
You need to be a member in order to leave a comment
Create an account
Sign up for a new account in our community. It's easy!
Register a new accountSign in
Already have an account? Sign in here.
Sign In Now