Jump to content
MAINOS

AVI: Henkilökunnan vaihtuvuus ja vaikea saatavuus haittaavat vanhuspalveluiden järjestämistä


Henkilökunnan vaihtuvuuden aiheuttamat ongelmat käyvät ilmi Etelä-Suomen aluehallintoviraston raportista, jossa tarkastellaan yksityisiin ikäihmisten hoivakoteihin tehtyjen tarkastuskäyntien havaintoja. Havainnot perustuvat kuntien ja sote-kuntayhtymien yksityisiin hoivakoteihin keväällä 2019 tekemiin tarkastuskäynteihin sekä aluehallintovirastolle vireille tulleisiin valvontailmoituksiin.

Etelä-Suomen aluehallintoviraston alueen vanhuspalvelujen järjestämisessä on samantyyppisiä, runsasta keskustelua herättäneitä pulmia kuin muuallakin maassa. Näistä ammatillisen henkilökunnan saatavuus ja pysyvyys muodostavat isoimman rakenteellisen ongelman. Sekä hoito- ja hoivahenkilökunnan että esimiesten rekrytointi on haastavaa. Myös tukipalveluhenkilökunnan rekrytoinnissa on ollut vaikeuksia.

Henkilöstön vaihtuvuudesta seuraa lukuisia toiminnan järjestämiseen liittyviä ongelmia. Tilanne näyttäytyy muun muassa lääkitysturvallisuudessa, mikä on uhka myös asiakasturvallisuudelle. Epävakaa esimies- ja henkilökuntatilanne, henkilökunnan vähäisyys ja kuntouttavan henkilökunnan puute kytkeytyvät ainakin osittain siihen, miten hoivakodeissa järjestetään asiakkaiden elämänlaatua parantavaa toimintaa, kuten virkistys- ja kuntoutustoimintaa. 

AVIn mukaan hoiva- ja hoitohenkilökunnan heikko saatavuus ja ammatillisen henkilökunnan vaihtuvuus muodostavat isoimman ongelman vanhuspalveluiden laadulle ja järjestämiselle. Tällaisessa vaikeassa tilanteessa myöskään omavalvontaa ei saada juurtumaan tavoitellulla tavalla osaksi yksiköiden ja henkilöstön jokapäiväistä toimintaa.

Toivottavaa ei ole kehityssuunta, jossa henkilökunnan vaikean saatavuuden tai kustannuspaineiden vuoksi ympärivuorokautista asumista vähennetään ja siirrytään pienemmällä henkilökuntamäärällä toimivaan kevyempään palveluasumiseen, vaikka ikäihmisten hoivan ja palvelujen tarve on entisellään. Tällaisesta muutoksesta on ollut merkkejä jo jonkin aikaa.

Isossa osassa Etelä-Suomen aluehallintoviraston alueen hoivakodeista toiminta on kuitenkin asianmukaista ja laadullisesti hyvää. Iso osa palvelujen tuottajista on myös ryhtynyt välittömästi korjaaviin toimenpiteisiin saamansa ohjauksen perusteella.

Linkki raporttiin

Lähde: AVI

MAINOS

User Feedback

Recommended Comments

Guest 30 vuotta hoitajana

Posted

On turha puhua henkilökunnan / keikkalaisten puutteesta, koska IKÄ RASISMI valtaa.... Tämä on totta, otetaan nuoret jotka kuitenkin peruu keinat etc.

Guest Asukasmateriaali

Posted

Asukasmateriaali on entistä haastavampaa, tavalla tai toisella. Tiukassa ovat mummot jotka voivat istua hoivakodin pihalla marjoja poimimassa. Jos jokaista asukasta pitää pyörätuolissa lykkiä kun ensin on saanut tammikuun pakkasella puettua lämpimäksi ( usein laina-ja perintövaatteilla kun omaiset ei halua hankkia)...Tai kengät! Jokainen hoitaja tietää mitä on vetää piukat 20-30 vuotta vanhat talvikengät turvonneisiin jalkoihin...

Guest Työilmapiiri

Posted

Työpaikan työilmapiiri on ratkaisevin tekijä siihen, saako työpaikka vakituisia työntekijöitä ja keikkalaisia vai ei. Isossa Hoivakodissa voi olla 1-2 työntekijää, jotka määräävät ns. kaapinpaikan ja leikkivät pikkupomoa. Joskus jopa tuntuu että jopa lähiesimiehet ja pomot pelkäävät heitä. Työharjoittelu-opiskelijat aistivat nopeasti ongelmat työilmapiirissä, ja etsivät mukavamman paikan mennä kesätöihin tai hakea vakituista paikkaa valmistumisen jälkeen. Työpaikka voi olla myös sokea ja pitää itseään hyvähenkisenä työpaikkana vaikka pinnan alla olisi kuinka tulehtunutta, ilmenee sitten sairaspoissaoloina.

Raskaan pienipalkkaisen työn kestää kun yhdelle ei kasaannu liikaa työtä ja työparina on työntekijä joka ei laista tehtävistä. Alalle ei pitäisi kouluttaa sille soveltumattomia, sen pitäisi olla selvää.

Guest Requitzer

Posted

Hoitoala kaipaa suuresti työntekijöidensä arvostusta! Sisar hento valkoinen kutsumusammatissaan joutaa romukoppaan! Kun vuosia jaksetaan kohdella työntekijöitä huonosti ja repiä kaikki hoitajan selkänahasta ja työhyvinvoinnista, hoitajat alkaa äänestää jaloillaan. Sydämeni on tehty tähän ammattiin, mutta niin ala arvoisesti kuin kokeneita työntekijöitä (ja uusiakin) työpaikassani nykyisin kohdellaan, mietin hyvin usein että saman palkan saisi paljon helpommin muualla. Ottakoot sieltä tulijoiden jonosta uusia voimia töihin, sehän kuuluu olevan pitkä, vaan ei sieltä sijaisuuksiin ole enää hetkeen vapaa ehtoisia tullut. Sana kiirii... 

Guest Heli

Posted

Mitä mustempi olet ja nimi ulkomaalainen, saat heti hoitoalan töitä. Ai niin, ja kun ei ole työkokemustakaan, niin halpaa työvoimaa. Näin tehdään attendossa,esperillä ja kaupungeissa. Hävettää ihan. Onneksi jätin hoiva-alan 23v sitä tehneenä...mulle riitti!

Guest Sairashoitaja

Posted

Esim AVI:n mielestä hoivakodeissa ei kuulemma tarvitse lain mukaan olla vakituista henkilökuntaa, laki sanoo että varsin ok tehdä kummallisia runkosopimuksia (työsuhteen irvikuvia), pätkäsopimuksia  ja ihme keikkalaisilla pyörittämistä, ja potkujakin voi antaa tekaistuin perustein tuon tuostakin, aivan laillista. Hulluus, valheet, väärä vallankäyttö, hyväksikäyttö ja työilmapiirit ei tarkastuksissa näy, eikä työsuojelurikokset ketään näytä kiinnostavankaan (henkinen väkivalta, terveydelliset ja taloudelliset vahingontuottamiset ja monenlainen syrjintä ihan arkipäivää sote aloilla), tuplavuorojen teettämistä, vääristäviä ulkoiluttamiskirjaamisia, epäeettistä ihmisten säilömistä jne. Kukaan täyspäinen ei kauaa noissa paikoissa jaksa, mutta minne voit hoivaa tarvitsevan omaisesi viedä? Törkeä ihmisten kohtelu lähtee valtion tasolta, EU:n sanktiotkaan perusturvan romuttamisesta ei ole tätä kehitystä pysäyttänyt. Numerot, mitoitukset, lait ja robotit  ei pahuudelta suojaa. Ihminen tarvitsee yhteyttä toisiin ja luontoon. Riistämisen ja tuhon aika tulisi tunnustaa ja pysäyttää, mutta miksi se niitä kiinnostaisi, jotka hekumansa tällä ansaitsee ja orjiahan riittää, tuodaan vaikka ulkomailta niitä "työllisiä", vaikka omassa maassa yli 0,5 miljonaa työtöntä. Inhimilliset tarpeet palautettava oikeaan arvoon! Kansantuhoa voi näköjään tehdä kaunopuheiden varjossa. Miten on mahdollista, että röyhkeä, riistoon pohjaava väärä valta kaunistellaan "työoloiksi", jopa sote aloilla?



Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Lisää ajankohtaisia

    • Kesä 2025 tuo jälleen lisäkuormaa sote-ammattilaisille. Hyvinvointialueiden käynnissä olevat yt-neuvottelut ja ankarat säästötoimet näkyvät käytännössä siinä, että sijaisia ei palkata entiseen malliin. Tämä lisää vakituisen henkilöstön työtaakkaa ja herättää huolta jaksamisesta.
      Tehyn selvityksen mukaan 53 prosenttia hyvinvointialueiden luottamushenkilöistä arvioi, että toimintaa supistetaan tai suljetaan tänä kesänä yhtä paljon kuin viime vuonna. Useimmiten julkisen sektorin yksiköitä suljetaan 2–4 viikon ajaksi. Vaikka tilanne ei ole heikentynyt kesään 2024 verrattuna, sijaisten rekrytointia rajoitetaan nyt entistä tietoisemmin.
      – Yt-neuvotteluiden aiheuttama epävarmuus ja sijaisrekrytointien rajoittaminen lisäävät työn kuormittavuutta ja heikentävät potilasturvallisuutta. Olen todella huolissani hoitajien jaksamisesta, sanoo Tehyn puheenjohtaja Millariikka Rytkönen.
      Henkilöstöpula jatkuu – erityisesti sairaanhoitajista ja lähihoitajista
      Vaikka rekrytointien hidastuminen on hetkellisesti helpottanut pulaa koulutetusta henkilöstöstä, hoitajia ei ole riittävästi. Työntekijöitä kuormittavat toistuvat työvuoromuutokset, alimitoitus ja puutteellinen perehdytys. Halukkuus joustaa työvuoroissa on vähentynyt.
      Tehyn työelämäasiantuntija Tiina Cederberg painottaa, että tilanne vaatii erityistä huomiota:
      – Palvelujen laadun, potilasturvallisuuden ja työntekijöiden hyvinvoinnin turvaaminen edellyttää toimia.
      Varhaiskasvatus ja yksityinen sektori: kesä tuo lisähaasteita
      Yksityisellä sosiaali- ja terveyspalvelualalla kesän ennakoidaan sujuvan pitkälti kuten viime vuonna, vaikka sijaisten saatavuus on paikoin haastavaa. Varhaiskasvatuksessa toimintaa keskitetään ja henkilöstöä siirretään yksiköiden välillä.
      – Varhaiskasvatuksessa on kiinnitettävä kesäkuukausina erityistä huomiota työntekijöiden työhyvinvointiin, sillä kiertäminen ja uudet lapsiryhmät kuormittavat työntekijöitä, Rytkönen muistuttaa.
      Lomat pääosin turvattu
      Positiivista on, että suurin osa työntekijöistä pystyy pitämään kesälomansa tavanomaiseen tapaan, joillain aloilla jopa viime kesää enemmän.
      Kesäajan 2025 selvitykseen vastasi 140 tehyläistä luottamusedustajaa, joista 46 edusti hyvinvointialueita, 60 yksityistä sote-alaa ja 34 varhaiskasvatusta. 
      Lue lisää...
    • Tehyn puheenjohtaja Millariikka Rytkönen kritisoi voimakkaasti Helsingin poliisin päätöstä olla aloittamatta esitutkintaa virkamiesten toiminnasta suojelu- ja hätätyölain valmistelussa.
      Helsingin poliisi tiedotti torstaina 22. toukokuuta, ettei se aloita esitutkintaa työ- ja elinkeinoministeriön virkamiehistä Tehyn tekemän tutkintapyynnön pohjalta. Poliisin mukaan asiassa ei ole syytä epäillä virkarikosta tai muuta rikosta.
      Tehyn puheenjohtaja Millariikka Rytkönen sanoo olevansa todella surullinen poliisin päätöksestä. Poliisin päätös tarkoittaa, ettei virkamiehillä olisi mitään vastuuta, eikä näiden tarvitsisi noudattaa lakeja tai sääntelyä.
      – Jos asia olisi, kuten poliisi arvioi, olisin huolissani lainvalmistelua ohjaavasta sääntelystä Suomessa. Jos asia on kuten poliisi väittää, meidän pitää käydä laajempi yhteiskunnallinen keskustelu siitä, miten estetään täysin epäasiallinen lainvalmistelu ja luisuminen Unkarin tielle. On syytä kysyä, tunteeko poliisi Suomen lainsäädäntöä, Rytkönen sanoo järjestön tiedotteessa.
      Rytkönen kuvaa päätöstä suureksi pettymykseksi Tehyn jäsenille, joita epäasiallisesti valmisteltu ja työtaisteluja murtava lakimuutos koskee. Tehyn tekemään rikosilmoitukseen yhtyi yli 10 000 jäsentä.
      – Mikä on hoitajien oikeusturva tässä niin sanotussa oikeusvaltiossa, Rytkönen kysyy.
      Tällä päätöksellä suomalainen yhteiskunta näytti jälleen karvansa hoitajille ja osoitti, miten huonosti hoitajia kohdellaan. Rytkönen sanoo olevansa todella pettynyt, että suomalaisessa yhteiskunnassa tapahtuu tällaista.
      – Nyt EK:n toimitusjohtaja Jyri Häkämies ja KT:n entinen toimitusjohtaja Markku Jalonen saivat juuri sen läpi, mitä he halusivat. Tämä on suomalaista saunanlaudepolitiikkaa, ja hoitajat ovat kärsijöitä, Rytkönen sanoo.
      Tehy katsoo, että lainvalmistelussa ei ole noudatettu lakiin perustuvaa kolmikantaista valmistelua ja aikoo ryhtyä jatkotoimiin, sanoo Tehyn lakiasiainjohtaja Kari Tiainen.
      Lue lisää...
    • Tehy on täydentänyt rikosilmoitustaan työ- ja elinkeinoministeriön (TEM) virkamiesten epäillyistä virkarikoksista liittyen suojelutyön lainvalmisteluun. Mukaan on liittynyt 10 564 tehyläistä, jotka vaativat tutkintaa ns. pakkotyölain valmistelun virheistä.
      – Tehyläiset ovat sankoin joukoin todenneet, että lainvalmistelu ei ole edennyt normaalisti ja sen virheistä vastuussa olevat on selvitettävä, sanoo Tehyn lakiasiainjohtaja Kari Tiainen liiton tiedotteessa.
      Tehyn mukaan TEMin lainvalmistelu on sisältänyt vakavia puutteita, kuten hätätyötä koskevien säännösehdotusten lisäämisen lausuntokierroksen jälkeen ilman asianmukaista kuulemista. Myös eduskunnan sosiaali- ja terveysvaliokunta on nostanut esiin vastaavia ongelmia.
      TEM julkaisi 8. huhtikuuta tiedotteen, jossa se väitti lainvalmistelun edenneen normaalisti. Tehyn mukaan tiedote on täynnä asiavirheitä ja harhaanjohtavia väitteitä. Poliisi on ilmoittanut aloittaneensa asiassa esiselvityksen.
      Lue lisää...
    • Sosiaali- ja terveydenhuollon koulutuksiin sisältyvän harjoittelun palkallisuutta ryhdytään selvittämään osana uuden työryhmän tehtävää. Asiasta kertoo Tehy verkkosivuillaan.
      Työryhmä tarkastelee harjoitteluun liittyviä nykyisiä korvauskäytäntöjä, erityisesti tilanteissa, joissa opiskelijat eivät ole työsuhteessa harjoittelunsa aikana.
      Selvityksessä pureudutaan myös pakollisten harjoittelujaksojen määrään ja sisältöön eri tutkintojen osalta. Tarkastelun kohteena ovat lisäksi mahdolliset meneillään olevat tutkinto- ja koulutusuudistukset, jotka voivat vaikuttaa harjoittelun rakenteeseen ja toteutukseen.
      Työryhmässä selvitetään myös, kuinka suuri osa harjoittelusta suoritetaan työsuhteisena eli opinnollistettuna työnä.
      Työn tuloksena syntyvä muistio valmistuu 31.5.2026 mennessä, ja se toimii taustamateriaalina sote-alan palkkaustyöryhmän työskentelylle.
      Lue lisää...
    • Oululainen Kaija Rahkola on saanut Vuoden Lastenhoitajan tunnustuspalkinnon 45 vuoden mittaisesta työstään lasten ja perheiden parissa. Rahkola on tehnyt uransa aikana vaikuttavaa työtä niin päiväkodeissa, sairaalassa kuin perhetyössä – aina suurella sydämellä ja lämmöllä.
      Erityisesti hänet tunnetaan tuestaan tukea tarvitseville perheille, joissa on esimerkiksi neuropsykiatrisia haasteita tai puutteellisia tukiverkostoja. Rahkola on myös ohjannut vertaistuellisia ryhmiä ja toiminut aktiivisesti ammatillisten yhdistysten luottamustehtävissä.
      – Olen tehnyt työtä sydämellä ja lämmöllä 45 vuotta. Tämä tunnustus on suurin kiitos, jonka voin työstäni saada, Rahkola sanoo.
      Palkinnon myöntää Lastenhoitoalan Ammattilaiset ry. Lisätietoja.
      Lue lisää...
×
×
  • Create New...