Siirry sisältöön

FB T RSS

  

0

Turvakanyylit - kokemuksia


Aiheessa on 24 vastausta

#21 Telaketju

  • Jäsen
  • 2363 viestiä
  • SijaintiHKI

Lähetetty 09.09.2010 - klo:08:56

turvakanyylit ovat saatanasta.jos on yhtään vaikea suoni ja joutuu liuuttamaan kanyyliä,se perkeleen kynän jousi pomppaa silmään.
"to ride,shoot straight and speak the truth"

#22 PublicHealthNurse

  • Jäsen
  • 211 viestiä

Lähetetty 14.09.2010 - klo:15:58

Aika monessa paikassa jo harjoitelleena/töissä olleena: turvakanyylejä usein muutama paketti osastoilla ollut, eikä niitä koskaan käytetä. Heh :)
Meconium happens.

#23 Julma

    Consigliere

  • Jäsen
  • 3944 viestiä
  • AmmattiLähihoitaja
  • SijaintiPori, Satakunta

Lähetetty 14.09.2010 - klo:19:17

Soisi noiden yleistyvän, kai sitä tottuu käyttöönkin sitten kun vaan käyttää. Tietty paras (ja ainoa oikea) tapa on laskea neula kädestään suoraan riskijäteastiaan, mutta jostain syystä ne kaikki neulat ei sinne päädy ainakaan välittömästi. Itsekin usein tökkään neulan pystyyn esim. mattoon jos tarkoituksena on tipan teippaamisen jälkeen ottaa vielä sokerimittariin pisara indikaattorikammiosta.

Linkitetty kuva


#24 Pöllö

  • Jäsen
  • 2596 viestiä
  • Sijaintipk-seutu

Lähetetty 14.09.2010 - klo:20:48

Huikeat pari kertaa märkäkorva-amatöörinä käyttäneenä: mallimikähänsenytolikaan oli jäykkä vetää neulaa ulos, jolloin kanyyli helpommin hajottaa hauraan suonen. Piti sen yksilön kanssa näillä nakkisormilla ja tällä käyttökokemuksella yksi käsi varsinaiseen kanyyliin kiinni ja toisella vetää neula suojuksineen ulos, ei sorminäppäryys riittänyt saman käden sormilla pitää kiinni ja työntää neulaa riittävän suoraan ulos.

Vaan olipa sitten lyhytneulaisemmasta turvakanyylista malliatoinenmikähänsenytolikaan todellista hyötyäkin, kun jotakuta mutkasuonta kalkkirakenteineen avattiin. Se meni paremmin paikalleen kuin halkaisijaltaan vastaava tavallinen reikäneula... :)

Ei se haittaa olla tietyissä työpisteissä joku turvakanyyli. Jos menevät vanhaksi, niin kannattaa sitten vähän tehdä YYA-sopimuksia eli yhdestä pisteestä jaella laajemmalle taloon tai hankkia kimpassa useamman puljun kanssa. Tai kun kukaan ei näe, niin sopivassa ajoin ennen vanhenemispäivämäärää laittaa muille yksiköille jakoon, vaikka kilpailijalle tai vihamiehelle. Pahuksen paljon helpompaa mennä joskus lainaamaan sitten jotain mikä on itseltä loppu, tai saattaa ruveta saamaan vastaavia tarjouksia takasin päin - "meillä olis tällasta, tarviitteks..." Kirjanpidollisesti tietysti vaikeampi jutska jaella käyttökelpoista tavaraa, ja noissa "vanhenevien tuotteiden poisannoissa" valitettavasti joskus myös tavaraa otetaan itselle tms., mikä ei ole aina organisaation tavaranhankinnan tarkoitus. Osa matskusta tietysti hygienia- ja laatusyiltä sellaisia, ettei voi antaa sinne, missä niitä tarvittaisiin, ja lähtökohtaisesti kunkin organisatsioonin pitäis pystyä ihan itse hankkimaan ne tykötarpeensa eikä olla lahjatavaran varassa. Kaikkien putiikkien systeemit eivät myöskään mahdollista yhteishankintoja pienten summien ostoksissa. Meillä vanhentunutta tavaraa menee joskus harjoituskäyttöön.

Muokannut Pöllö, 14.09.2010 - klo:20:51.

ICBM-net 60°N 024°E (WGS84) Kotikaupunki: http://commons.wikim...g/wiki/Helsinki Omia kuvia: http://commons.wikim...P%C3%B6ll%C3%B6

#25 MaC

  • Jäsen
  • 2 viestiä
  • SijaintiTampere

Lähetetty 18.09.2010 - klo:22:14

Jonkun verran kokemusta turvakanyyleista löytyy, tosin harvemmin niitä käytetään kuin normaaleita kanyyleitä. Mitään käytännön eroa käytössä (jäykkyyttä tms.) en ole kuitenkaan huomannut.






 

1 käyttäjä(ä) lukee tätä aihetta

0 jäsentä, 1 vierasta, 0 anonyymiä käyttäjää